Müdür Gönen’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu Iğdır Haydar Aliyev  Fen lisesi son sınıf öğrencileri için mezuniyet töreni ...           • Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvanc...           • TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı Türkiye Barolar Birliği Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm ...           • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL Geldi, Uzatılmalı... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde y&...           • Engelli Birey Farkındalığı Oluşturuldu Iğdır Üniversitesinde 10-16 Mayıs 'Engelliler Haftası' kapsamında Sağlıklı Yaşam Topluluğu ta...           • Rektör Alma’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Mayıs Atatürk&rsquo...           • 19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri Başladı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-19 Mayıs ‘Gençl...           • Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları Öğrenciler için bir dönüm noktası olan üniversite sınavı yaklaşıyor. &O...           • Iğdır’da Biri Gazeteci 4 Kişi Gözaltına Alındı Bu sabah Iğdır’da yapılan operasyonla Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı İdris Demirel, e...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1191431
Aktif: 25
Bugün: 1630
Dün: 3176
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1905 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2471 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3161 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3615 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1472 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2724 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1134 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1676 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1167 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3206 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2676 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2001 İzlenme, 0 Yorum

Memiş: "Hız Limitinin Artırılması Can Güvenliğini Ortadan Kaldırır"

Karayolu Trafik ve yol güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, Türkiye de yılda 7 Bin 500 kişinin trafik kazalarında öldüğünü 300 bin kişide yaralandığını ve yüzde 10 ömür boyu sakat kaldığını belirterek otoyollarda hız limiti arttırmanın korkunç sonuçlara sebebiyet vereceğini kaydetti.

Memiş şöyle devam etti,

“Türkiye de her 7 kişiden bir kişi kendisinden veya ailesinden trafik mağdurudur. Hızın tek başına toplam ölümlere oranı % 47 dir.

Sürücü kalitesinin ortalamanın altında olduğu ülkemizde hızında daha çok artırılması var olan korkunç ölüm sayılarını Türkiye ye daha çok yaşatacaktır.

Otoyollarda hız limitleri otomobillerde 120+12=132 km/h dir. Ancak her sürücü ortalama kendine göre bir hızda üstüne koymaktadır. Yani bu hız 140-150km/h arasında seyir etmektedir. Diğer yönden Otobanların kanunen sol ve sağ yan tarafları korunaklı ve kapalı olması gerekirken, Türkiye de otobanların her yanı açıktır. İnsanda, evcil hayvanı da ve yabani hayvanda girmektedir.

Otobanlarda sürücüler bugün için yolcu ve yük taşımacılığının toplamda ¼ ü buradan yapmaktadır. Bu rakamlar Türkiye ulaşımında çok önemli bir kazanımdır. Ancak taşımacılıkta siyaset ve ticaretten önce can ve mal güven aralığı birinci derecede üstün tutulmalıdır.

Tüm teknik verilere ve testlere göre ortalama hız % 5 artığında, tüm ölümlerde 4 kat yani % 20 artmaktadır. Çarpma ve çarpışma hallerinde hızın 100 km/h olduğu bir yolda ölümde mutlak %100 olmaktadır.

Otobanlarda hız sınırlarının artırılmasında hızın 130 km/h nin de daha çok üstüne çıkması bu çarpma ve çarpışmada kim hayatta kalacaktır. Bu söylemlerin çıkması bile birçok hız tutkunu magandanın can almasına sebebiyet verecektir. Altın madenini nasıl gramla tartıyorsak ülkemizin can güvenliğinin korunması içinde hızında yüzlerce defa tartılması test edilmesi gerekir. Can güvenliğinde siyaset veya bilgisizlik olmaz. Bu söylemlere Sn EGM ve KGM Yetkililerinin karşı çıkmaması da üzücüdür.

Ayrıca; Türkiye de denetim çok az personel ile yapılmaktadır. Her ilde toplam araç sayımızın 1/000 kadar trafik personeli olmalıdır. Eskort hizmetleri trafikten sayılmamalıdır.

Sn Bakanın bürokrasi ve siyaset değil, birde bu alanda tarafsız ve uzman olan STK olarak bizleri de dinlemesini talep etmekteyiz.

Haber tarihi: 20 / 11 / 2018
Haber Okunma: 484
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır’daki Atıl Araziler Tarıma Kazandırılacak
Sonraki: İl Sağlık Müdürlüğünden Ağız-Diş Taraması
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi