İran Ve Nahçivan Sınır Kapıları Kapatıldı İran ile olan sınır kapıları kapatıldı, uçuşlar durduruldu. İran ve Nahçivan sınır k...           • Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır'da Anıldı Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ,Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve...           • İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Aşılama Çalışmalarını Sürdürüyor İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Aşılama Çalışmalarını Yerinde İnce...           • Prof. Dr.H.Tamer Dodurka ‘’Virüsleri Engelleyemeyiz Ama Korunabiliriz’’ İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka son günlerde arta...           • Iğdır HDP: Anadilde Eğitim Hakkının Gaspına Son Verilmeli Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “Dünya Anadili Gü...           • Iğdır İşkur Kadın istihdamını Artırmaya Yönelik Kursları Sürdürüyor İşkur Iğdır İl Müdürlüğünden kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik ...           • Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozuyor Ağız ve diş sağlığımız vücudumuz için oldukça önemli. Ağız ve diş sağlığım...           • Hava-İş: Pazar Mesailerine Dair Davamızın İlk Duruşması Yapıldı Pazar mesaileri başta olmak üzere 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki ihlalle...           • Iğdır Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı Iğdır Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerin ar...           • AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1544841
Aktif: 21
Bugün: 211
Dün: 2144
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
262 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
117 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
262 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
232 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
216 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
258 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
222 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
201 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
210 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
231 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
234 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
223 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdırlı Kadınlar: Bu Direniş Hepimiz İçin

İmralı’daki tecridin ülkenin tamamında ve yaşamın her alanında ağır bir şekilde hissedildiğini dile getiren Iğdırlı kadınlar, DTK Eş Başkanı Leyla Güven öncülüğünde sürdürülen açlık grevi eyleminin bu gidişata “dur” demek olduğunu söyledi. Kadınlar, “Bu direniş hepimiz için” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi talebiyle başlattığı eylem 126’ncı gününe girdi. Aynı taleple Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP üyesi Nasır Yağız’ın başlattığı eylem 112’nci, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in başlattığı eylem 86’ncı, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan eylem 87’nci ve 1 Mart itibariyle cezaevindeki PKK ve PAJK’lıların başlattığı eylem ise 13’üncü gününde devam ediyor.

Başta tutuklu ve hükümlülerin yakınları olmak üzere toplumun birçok kesimden taleplerin bir an önce karşılanması yönünde çağrılar ve uyarılar yapılmasına rağmen yetkililer sessizliğini koruyor. İmralı’daki tecridin ülkenin tamamına yayıldığını ve yaşamın her alana sirayet ettiğini dile getiren Iğdırlı kadınlar, Leyla Güven’in bütün kadınlar şahsında bu kötü gidişata “dur” dediğine dikkat çekti.

Onlar Herkes İçin Direniyor

Tecridin kabullenilecek bir durum olmadığını belirten Gülizar Çakmak, Güven’in başlattığı direnişin bu bilinçle yayıldığını söyledi. Toplumun gündeminde olan; ancak yetkililerin görmezden geldiği açlık grevi eylemlerinin haklı ve meşru bir talep için sürdürüldüğünü dile getiren Çakmak, “İmralı’da büyük bir hukuksuzluk sürdürülüyor. Hak, hukuk yok sayılıyor. Sayın Leyla Güven ile birlikte açlık grevinde olanlar herkes için direniyor. Bu direniş hepimiz için. Talepler yerine getirilsin. Biz kadınlar Leyla vekilimizin bu direnişinden güç alarak, verdikleri mücadeleyi her alanda anlatıyoruz. Herkes ayağa kalkıp Sayın Leyla Güven’in direnişe ses vermeli” dedi.

Leyla Tecridi Dünyaya Duyurdu

“Yaşamak ve yaşatmak özellikle biz kadınların görevidir” diyen Emine Yıldız ise Güven’in talebinin tüm kadınların talebi olduğunu söyledi. Kürt kadınlarının her olduğu gibi şimdi de zulmün karşısında dimdik durduğunu dile getiren Yıldız, “Leyla Güven bu anlamda tecrit karşısında dimdik durdu. Tecridi tüm dünyaya duyurdu. Bütün dünya İmralı’da tecridin olduğunu biliyor. Herkes tecridi konuşuyor ama devlet hala gözünü kulağını kapatmış durumda. Açlık grevinde olanların durumları kötüye gidiyor. Devlet gözünü kulağını açıp cezaevlerine bakmalı ve taleplerine cevap olmalıdır. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı” diye konuştu.

 ‘Direnişlerinden Güç Alıyoruz

Tecride karşı eylemi sürdürenlerden güç aldıklarını dile getiren Gülnur Öztürk de şöyle konuştu: “Açlık grevinde olan birçok kadın tutuklu var. Onların ve Leyla Güven’in direnişi bize de güç veriyor. Onlardan aldığımız güçle direnişlerini her alanda anlatıyoruz. Bununla birlikte Nası Yağız ve cezaevindeki tutukluların direnişi büyük ve büyüyerek yayılıyor. Hiçbir yasada, hukukta tecrit yoktur. Her insan, kim olursa olsun ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkına sahiptir. Tecrit bir işkence yöntemidir ve kimse kabul etmez. Halkımız bu konuda susmayacak, susturulamayacak. Sayın Öcalan Kürt halkı için değerli ve önemlidir. Eylemler başarıya ulaşacaktır. Gerekli adımın atılmasını bekliyoruz.”

 Kaynak: Mezopotamya Ajansı17/ Ayşe Sürme

Haber tarihi: 13 / 03 / 2019
Haber Okunma: 851
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Yakılan Asker Sefter Taş'ın Babası: DAİŞ’in Bitişi Bizi Mutlu Ediyor
Sonraki: Denetimden Geçen Fidan Satışları Başladı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi