Güneşin Zararlı Etkisinden Dekoltenizi Koruyun Boyun ve Dekolte Bölgeniz Yaşınızı Ele Vermesin! Boyun ve dekoltemiz güneşte en kolay k...           • Belediye 5 Yıllık Stratejik Plan İçin İlk Mahalle Toplantısını Yaptı 5 Yıllık Stratejik Plan Çalışmaları Kapsamında Gerçekleştirilecek Mahalle Toplantıla...           • Dengir Mir Mehmet Fırat Ebediyete İntikal Etti HDP eski Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğur...           • Çocuk Evlendirmelerin En Fazla Yaşandığı İl Ağrı...   Iğdır’daki toplam evliliklerin yüzde 33,85’i (1885 kadın).  Sosyo...           • Kafkas Spor Kulübünden Teşekkür Ziyareti Kafkas spor Kulüp Başkanı ve Sporcularıyla Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdür&uu...           • Yüzlerce Öğrenciye Burs İmkanı! İstanbul Rumeli Üniversitesi kendilerini tercih eden üniversite öğrencisi adayların...           • Kampüse Bir Su Kuyusu Daha Eklendi Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsüne, DSİ 8. Erzurum Bölge...           • İl Özel İdaresi Makine Park Sahasında Yangın Tatbikatı Yapıldı Iğdır İl Özel İdaresi makine park sahasında  görev yapan personellere yön...           • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Üniversitemize Bir Otobüs Hibe Etti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından İsuzu marka 27 kişilik bir otobüs I...           • DAP Destekleri Meyvesini Veriyor DAP İdaresi’nin 2014 yılında ‘Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi’ kapsa...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1266835
Aktif: 31
Bugün: 714
Dün: 2058
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2080 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3289 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2675 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3341 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2311 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3873 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1661 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2998 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1270 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1781 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1839 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1302 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3370 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2892 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2142 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Kadınlar: Bu Direniş Hepimiz İçin

İmralı’daki tecridin ülkenin tamamında ve yaşamın her alanında ağır bir şekilde hissedildiğini dile getiren Iğdırlı kadınlar, DTK Eş Başkanı Leyla Güven öncülüğünde sürdürülen açlık grevi eyleminin bu gidişata “dur” demek olduğunu söyledi. Kadınlar, “Bu direniş hepimiz için” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi talebiyle başlattığı eylem 126’ncı gününe girdi. Aynı taleple Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP üyesi Nasır Yağız’ın başlattığı eylem 112’nci, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in başlattığı eylem 86’ncı, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan eylem 87’nci ve 1 Mart itibariyle cezaevindeki PKK ve PAJK’lıların başlattığı eylem ise 13’üncü gününde devam ediyor.

Başta tutuklu ve hükümlülerin yakınları olmak üzere toplumun birçok kesimden taleplerin bir an önce karşılanması yönünde çağrılar ve uyarılar yapılmasına rağmen yetkililer sessizliğini koruyor. İmralı’daki tecridin ülkenin tamamına yayıldığını ve yaşamın her alana sirayet ettiğini dile getiren Iğdırlı kadınlar, Leyla Güven’in bütün kadınlar şahsında bu kötü gidişata “dur” dediğine dikkat çekti.

Onlar Herkes İçin Direniyor

Tecridin kabullenilecek bir durum olmadığını belirten Gülizar Çakmak, Güven’in başlattığı direnişin bu bilinçle yayıldığını söyledi. Toplumun gündeminde olan; ancak yetkililerin görmezden geldiği açlık grevi eylemlerinin haklı ve meşru bir talep için sürdürüldüğünü dile getiren Çakmak, “İmralı’da büyük bir hukuksuzluk sürdürülüyor. Hak, hukuk yok sayılıyor. Sayın Leyla Güven ile birlikte açlık grevinde olanlar herkes için direniyor. Bu direniş hepimiz için. Talepler yerine getirilsin. Biz kadınlar Leyla vekilimizin bu direnişinden güç alarak, verdikleri mücadeleyi her alanda anlatıyoruz. Herkes ayağa kalkıp Sayın Leyla Güven’in direnişe ses vermeli” dedi.

Leyla Tecridi Dünyaya Duyurdu

“Yaşamak ve yaşatmak özellikle biz kadınların görevidir” diyen Emine Yıldız ise Güven’in talebinin tüm kadınların talebi olduğunu söyledi. Kürt kadınlarının her olduğu gibi şimdi de zulmün karşısında dimdik durduğunu dile getiren Yıldız, “Leyla Güven bu anlamda tecrit karşısında dimdik durdu. Tecridi tüm dünyaya duyurdu. Bütün dünya İmralı’da tecridin olduğunu biliyor. Herkes tecridi konuşuyor ama devlet hala gözünü kulağını kapatmış durumda. Açlık grevinde olanların durumları kötüye gidiyor. Devlet gözünü kulağını açıp cezaevlerine bakmalı ve taleplerine cevap olmalıdır. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı” diye konuştu.

 ‘Direnişlerinden Güç Alıyoruz

Tecride karşı eylemi sürdürenlerden güç aldıklarını dile getiren Gülnur Öztürk de şöyle konuştu: “Açlık grevinde olan birçok kadın tutuklu var. Onların ve Leyla Güven’in direnişi bize de güç veriyor. Onlardan aldığımız güçle direnişlerini her alanda anlatıyoruz. Bununla birlikte Nası Yağız ve cezaevindeki tutukluların direnişi büyük ve büyüyerek yayılıyor. Hiçbir yasada, hukukta tecrit yoktur. Her insan, kim olursa olsun ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkına sahiptir. Tecrit bir işkence yöntemidir ve kimse kabul etmez. Halkımız bu konuda susmayacak, susturulamayacak. Sayın Öcalan Kürt halkı için değerli ve önemlidir. Eylemler başarıya ulaşacaktır. Gerekli adımın atılmasını bekliyoruz.”

 Kaynak: Mezopotamya Ajansı17/ Ayşe Sürme

Haber tarihi: 13 / 03 / 2019
Haber Okunma: 550
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Yakılan Asker Sefter Taş'ın Babası: DAİŞ’in Bitişi Bizi Mutlu Ediyor
Sonraki: Denetimden Geçen Fidan Satışları Başladı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi