Müdür Gönen’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu Iğdır Haydar Aliyev  Fen lisesi son sınıf öğrencileri için mezuniyet töreni ...           • Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvanc...           • TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı Türkiye Barolar Birliği Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm ...           • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL Geldi, Uzatılmalı... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde y&...           • Engelli Birey Farkındalığı Oluşturuldu Iğdır Üniversitesinde 10-16 Mayıs 'Engelliler Haftası' kapsamında Sağlıklı Yaşam Topluluğu ta...           • Rektör Alma’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Mayıs Atatürk&rsquo...           • 19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri Başladı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-19 Mayıs ‘Gençl...           • Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları Öğrenciler için bir dönüm noktası olan üniversite sınavı yaklaşıyor. &O...           • Iğdır’da Biri Gazeteci 4 Kişi Gözaltına Alındı Bu sabah Iğdır’da yapılan operasyonla Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı İdris Demirel, e...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1191440
Aktif: 33
Bugün: 1647
Dün: 3176
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1905 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2471 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3161 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3615 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1472 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2724 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1134 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1676 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1167 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3206 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2676 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2001 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Kadınlar: Bu Direniş Hepimiz İçin

İmralı’daki tecridin ülkenin tamamında ve yaşamın her alanında ağır bir şekilde hissedildiğini dile getiren Iğdırlı kadınlar, DTK Eş Başkanı Leyla Güven öncülüğünde sürdürülen açlık grevi eyleminin bu gidişata “dur” demek olduğunu söyledi. Kadınlar, “Bu direniş hepimiz için” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi talebiyle başlattığı eylem 126’ncı gününe girdi. Aynı taleple Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP üyesi Nasır Yağız’ın başlattığı eylem 112’nci, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in başlattığı eylem 86’ncı, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan eylem 87’nci ve 1 Mart itibariyle cezaevindeki PKK ve PAJK’lıların başlattığı eylem ise 13’üncü gününde devam ediyor.

Başta tutuklu ve hükümlülerin yakınları olmak üzere toplumun birçok kesimden taleplerin bir an önce karşılanması yönünde çağrılar ve uyarılar yapılmasına rağmen yetkililer sessizliğini koruyor. İmralı’daki tecridin ülkenin tamamına yayıldığını ve yaşamın her alana sirayet ettiğini dile getiren Iğdırlı kadınlar, Leyla Güven’in bütün kadınlar şahsında bu kötü gidişata “dur” dediğine dikkat çekti.

Onlar Herkes İçin Direniyor

Tecridin kabullenilecek bir durum olmadığını belirten Gülizar Çakmak, Güven’in başlattığı direnişin bu bilinçle yayıldığını söyledi. Toplumun gündeminde olan; ancak yetkililerin görmezden geldiği açlık grevi eylemlerinin haklı ve meşru bir talep için sürdürüldüğünü dile getiren Çakmak, “İmralı’da büyük bir hukuksuzluk sürdürülüyor. Hak, hukuk yok sayılıyor. Sayın Leyla Güven ile birlikte açlık grevinde olanlar herkes için direniyor. Bu direniş hepimiz için. Talepler yerine getirilsin. Biz kadınlar Leyla vekilimizin bu direnişinden güç alarak, verdikleri mücadeleyi her alanda anlatıyoruz. Herkes ayağa kalkıp Sayın Leyla Güven’in direnişe ses vermeli” dedi.

Leyla Tecridi Dünyaya Duyurdu

“Yaşamak ve yaşatmak özellikle biz kadınların görevidir” diyen Emine Yıldız ise Güven’in talebinin tüm kadınların talebi olduğunu söyledi. Kürt kadınlarının her olduğu gibi şimdi de zulmün karşısında dimdik durduğunu dile getiren Yıldız, “Leyla Güven bu anlamda tecrit karşısında dimdik durdu. Tecridi tüm dünyaya duyurdu. Bütün dünya İmralı’da tecridin olduğunu biliyor. Herkes tecridi konuşuyor ama devlet hala gözünü kulağını kapatmış durumda. Açlık grevinde olanların durumları kötüye gidiyor. Devlet gözünü kulağını açıp cezaevlerine bakmalı ve taleplerine cevap olmalıdır. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı” diye konuştu.

 ‘Direnişlerinden Güç Alıyoruz

Tecride karşı eylemi sürdürenlerden güç aldıklarını dile getiren Gülnur Öztürk de şöyle konuştu: “Açlık grevinde olan birçok kadın tutuklu var. Onların ve Leyla Güven’in direnişi bize de güç veriyor. Onlardan aldığımız güçle direnişlerini her alanda anlatıyoruz. Bununla birlikte Nası Yağız ve cezaevindeki tutukluların direnişi büyük ve büyüyerek yayılıyor. Hiçbir yasada, hukukta tecrit yoktur. Her insan, kim olursa olsun ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkına sahiptir. Tecrit bir işkence yöntemidir ve kimse kabul etmez. Halkımız bu konuda susmayacak, susturulamayacak. Sayın Öcalan Kürt halkı için değerli ve önemlidir. Eylemler başarıya ulaşacaktır. Gerekli adımın atılmasını bekliyoruz.”

 Kaynak: Mezopotamya Ajansı17/ Ayşe Sürme

Haber tarihi: 13 / 03 / 2019
Haber Okunma: 480
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Yakılan Asker Sefter Taş'ın Babası: DAİŞ’in Bitişi Bizi Mutlu Ediyor
Sonraki: Denetimden Geçen Fidan Satışları Başladı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi