Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           • Iğdır Üniversitesi ’Yeşil Üniversite’ Sıralamasında Iğdır Üniversitesi, Universitas Indonesia (Endonezya Üniversitesi) tarafından yapılan ve...           • Maskesiz Sokağa Çıkana Ceza Kesilecek Iğdır İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereğince bugünden itibaren (22.05.2020) il genelinde t&uu...           • Ağrı Dağı Erezyon Sahasında Sel Taşkınlarıyla Mücadele Çalışması İl Özel İdaresinden Ağrı Dağı Erezyon Sahasında Bulunan Sel Taşkınlarıyla Mücadele &Cced...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1613219
Aktif: 32
Bugün: 1107
Dün: 2368
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
84 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
555 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
394 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
613 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
552 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
465 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
425 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
494 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
441 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
469 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
436 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
402 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
465 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
427 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
474 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu Iğdır'da Başladı

Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yaptığı ve İlahiyat Fakültesinin organize ettiği Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu başladı.

20-21 Nisan tarihlerinde gerçekleşen Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu ülkemizdeki çok sayıda üniversite başta olmak üzere, Kuveyt, Cezayir, Irak, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Mısır, Libya, Suriye, Filistin, Pakistan, Almanya ve Fas’tan akademisyenlerin katılımıyla başladı.

Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda açılışı yapılan sempozyuma Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Abdulhalim Oflaz ve ülkemizin çeşitli üniversitelerinden ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

“Selâhaddin Eyyubi İslam Âlemi İçin Değerli Bir Şahsiyet”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan sempozyumda, Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Abdulhalim Oflaz Türkçe ve Arapça bilgilendirme konuşması yaptı. Selâhaddin Eyyubi’nin İslam âleminde değerli bir şahsiyet olduğunu belirten Oflaz, “Kudüs başta olmak üzere Ortadoğu coğrafyasının büyük bir kısmını Haçlılardan temizlemesi ve İslâm birliğini yeniden sağlaması gibi başarıları nedeniyle, Müslümanların kalbinde Selahaddin Eyyubi sevgisi nakşolmuştur. Selâhaddin Eyyubi’nin ailesinin Iğdır ilimize yaklaşık 45 kilometre mesafede yakınlıkta bulunan; ancak zamanında Şeddâdîlerin başkentliğini yapmış ve fakat bugün Ermenistan sınırları içerisinde yer alan Duvîn’den neş’et etmiştir. Tarihe mal olmuş bu ailenin şahsi manevisinde teşekkül eden ümmet birliğini bugünkü idraklere sunmak ve ahde vefa babından olmak maksadıyla böyle bir sempozyumu düzenlemiş bulunmaktayız. Bu sempozyumun İslam âleminin birliğine ve ümmet bilincinin yeniden yeşermesine vesile olmasını Allah’tan niyaz ederim ” dedi.

“Amacımız İslam birlikteliğine katkı sağlamak”

Ardından kürsüye çıkan Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi, sempozyumu İslam birliğine katkı sağlamak amacıyla düzenlediklerini ifade etti. Çelebi, “Iğdır Üniversitesi olarak tarihe mal olmuş Selahaddin Eyyubi ve ailesi hakkında uluslararası bir sempozyum düzenlemeyi vefa borcu alarak bildik. Çünkü Eyyubi ailesinin neş’et ettiği yer ilimize yaklaşık 45 kilomere mesafede bulunan Duvin şehridir. Düvin şehri günümüzde komşumuz Ermenistan sınırları içinde bulunmaktadır. Ermenistan’ın yaklaşık 50 km güneyinde yer alan Duvin Iğdır ilimizin sınırlarından da geçmekte olan Aras Nehri’nin diğer yakasında bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Çelebi sözlerini şöyle tamamladı: “12. ve 13. Yüzyıllarda Zengi ve Eyyubi aileleri nezdinde gerçekleşen İslam âlemi birlikteliği ve ümmet bilinciyle hareket etme düşüncesinin yerleşmesine katkı sağlaması umuduyla Iğdır Üniversitesi olarak Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Mehmet Hakkı Alma’nın öncülüğünde Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu’nu düzenledik. Bu program sayesinde İslam kardeşliğinin tesisine katkı sağlamayı temenni ediyoruz.”

Prof. Dr. Çelebi, konuşmasının son bölümünde ise konuklara Iğdır Üniversitesi olarak hayata geçirilen Güneş Enerjisi Santrali (GES) Hayvan Hastanesi ve üniversite bünyesinde açılan programlar hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından sempozyumun ilk oturumu Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu’nun başkanlığında devam etti.

İki gün sürecek olan sempozyum beş oturum şeklinde yapılacak. Oturumların ardından konuklara İshak Paşa Sarayı ve Ahmed-i Hani Türbesi gezdirilecek.

Haber tarihi: 22 / 04 / 2019
Haber Okunma: 668
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır CHP'den Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Kınama
Sonraki: Eş Başkanlar Canlı Hayvan Pazarını Ziyaret etti
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi