Güneşin Zararlı Etkisinden Dekoltenizi Koruyun Boyun ve Dekolte Bölgeniz Yaşınızı Ele Vermesin! Boyun ve dekoltemiz güneşte en kolay k...           • Belediye 5 Yıllık Stratejik Plan İçin İlk Mahalle Toplantısını Yaptı 5 Yıllık Stratejik Plan Çalışmaları Kapsamında Gerçekleştirilecek Mahalle Toplantıla...           • Dengir Mir Mehmet Fırat Ebediyete İntikal Etti HDP eski Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğur...           • Çocuk Evlendirmelerin En Fazla Yaşandığı İl Ağrı...   Iğdır’daki toplam evliliklerin yüzde 33,85’i (1885 kadın).  Sosyo...           • Kafkas Spor Kulübünden Teşekkür Ziyareti Kafkas spor Kulüp Başkanı ve Sporcularıyla Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdür&uu...           • Yüzlerce Öğrenciye Burs İmkanı! İstanbul Rumeli Üniversitesi kendilerini tercih eden üniversite öğrencisi adayların...           • Kampüse Bir Su Kuyusu Daha Eklendi Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsüne, DSİ 8. Erzurum Bölge...           • İl Özel İdaresi Makine Park Sahasında Yangın Tatbikatı Yapıldı Iğdır İl Özel İdaresi makine park sahasında  görev yapan personellere yön...           • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Üniversitemize Bir Otobüs Hibe Etti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından İsuzu marka 27 kişilik bir otobüs I...           • DAP Destekleri Meyvesini Veriyor DAP İdaresi’nin 2014 yılında ‘Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi’ kapsa...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1266835
Aktif: 31
Bugün: 714
Dün: 2058
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2080 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3289 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2675 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3341 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2311 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3873 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1661 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2998 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1270 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1781 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1839 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1302 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3370 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2892 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2142 İzlenme, 0 Yorum

Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu Iğdır'da Başladı

Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yaptığı ve İlahiyat Fakültesinin organize ettiği Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu başladı.

20-21 Nisan tarihlerinde gerçekleşen Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu ülkemizdeki çok sayıda üniversite başta olmak üzere, Kuveyt, Cezayir, Irak, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Mısır, Libya, Suriye, Filistin, Pakistan, Almanya ve Fas’tan akademisyenlerin katılımıyla başladı.

Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda açılışı yapılan sempozyuma Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Abdulhalim Oflaz ve ülkemizin çeşitli üniversitelerinden ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

“Selâhaddin Eyyubi İslam Âlemi İçin Değerli Bir Şahsiyet”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan sempozyumda, Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Abdulhalim Oflaz Türkçe ve Arapça bilgilendirme konuşması yaptı. Selâhaddin Eyyubi’nin İslam âleminde değerli bir şahsiyet olduğunu belirten Oflaz, “Kudüs başta olmak üzere Ortadoğu coğrafyasının büyük bir kısmını Haçlılardan temizlemesi ve İslâm birliğini yeniden sağlaması gibi başarıları nedeniyle, Müslümanların kalbinde Selahaddin Eyyubi sevgisi nakşolmuştur. Selâhaddin Eyyubi’nin ailesinin Iğdır ilimize yaklaşık 45 kilometre mesafede yakınlıkta bulunan; ancak zamanında Şeddâdîlerin başkentliğini yapmış ve fakat bugün Ermenistan sınırları içerisinde yer alan Duvîn’den neş’et etmiştir. Tarihe mal olmuş bu ailenin şahsi manevisinde teşekkül eden ümmet birliğini bugünkü idraklere sunmak ve ahde vefa babından olmak maksadıyla böyle bir sempozyumu düzenlemiş bulunmaktayız. Bu sempozyumun İslam âleminin birliğine ve ümmet bilincinin yeniden yeşermesine vesile olmasını Allah’tan niyaz ederim ” dedi.

“Amacımız İslam birlikteliğine katkı sağlamak”

Ardından kürsüye çıkan Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi, sempozyumu İslam birliğine katkı sağlamak amacıyla düzenlediklerini ifade etti. Çelebi, “Iğdır Üniversitesi olarak tarihe mal olmuş Selahaddin Eyyubi ve ailesi hakkında uluslararası bir sempozyum düzenlemeyi vefa borcu alarak bildik. Çünkü Eyyubi ailesinin neş’et ettiği yer ilimize yaklaşık 45 kilomere mesafede bulunan Duvin şehridir. Düvin şehri günümüzde komşumuz Ermenistan sınırları içinde bulunmaktadır. Ermenistan’ın yaklaşık 50 km güneyinde yer alan Duvin Iğdır ilimizin sınırlarından da geçmekte olan Aras Nehri’nin diğer yakasında bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Çelebi sözlerini şöyle tamamladı: “12. ve 13. Yüzyıllarda Zengi ve Eyyubi aileleri nezdinde gerçekleşen İslam âlemi birlikteliği ve ümmet bilinciyle hareket etme düşüncesinin yerleşmesine katkı sağlaması umuduyla Iğdır Üniversitesi olarak Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Mehmet Hakkı Alma’nın öncülüğünde Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu’nu düzenledik. Bu program sayesinde İslam kardeşliğinin tesisine katkı sağlamayı temenni ediyoruz.”

Prof. Dr. Çelebi, konuşmasının son bölümünde ise konuklara Iğdır Üniversitesi olarak hayata geçirilen Güneş Enerjisi Santrali (GES) Hayvan Hastanesi ve üniversite bünyesinde açılan programlar hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından sempozyumun ilk oturumu Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Dudu Kuşçu’nun başkanlığında devam etti.

İki gün sürecek olan sempozyum beş oturum şeklinde yapılacak. Oturumların ardından konuklara İshak Paşa Sarayı ve Ahmed-i Hani Türbesi gezdirilecek.

Haber tarihi: 22 / 04 / 2019
Haber Okunma: 320
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır CHP'den Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Kınama
Sonraki: Eş Başkanlar Canlı Hayvan Pazarını Ziyaret etti
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi