Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           • Iğdır Üniversitesi ’Yeşil Üniversite’ Sıralamasında Iğdır Üniversitesi, Universitas Indonesia (Endonezya Üniversitesi) tarafından yapılan ve...           • Maskesiz Sokağa Çıkana Ceza Kesilecek Iğdır İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereğince bugünden itibaren (22.05.2020) il genelinde t&uu...           • Ağrı Dağı Erezyon Sahasında Sel Taşkınlarıyla Mücadele Çalışması İl Özel İdaresinden Ağrı Dağı Erezyon Sahasında Bulunan Sel Taşkınlarıyla Mücadele &Cced...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1613190
Aktif: 35
Bugün: 1006
Dün: 2368
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
84 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
554 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
394 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
613 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
552 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
465 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
425 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
494 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
441 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
469 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
436 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
402 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
465 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
427 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
474 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

“Lider Çocuk Tarım Kampı” Sona Erdi

İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünün organize ettiği “Lider Çocuk Tarım Kampı” sona erdi.

Tarım Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilen ve 2014 yılından itibaren 81 ilde uygulamaya geçen “Lider Çocuk Tarım Kampı” programı “Tarımın Merkezinde Çocuk” ilkesinden yola çıkılarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, çocukların tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği konularında farkındalık oluşturmak amacıyla; İlimizde 16-17-18 Nisan 2019 tarihlerinde üç günlük kamp programı düzenlenerek çeşitli etkinliklerle Lider Çocuk Tarım Kampı programı gerçekleştirildi.

Her yıl farklı teması olan kampın bu yıl ki teması “Sıfır Atık” olarak belirlenmiş olup bu proje kapsamında Fatih Sultan Mehmet İlkokulundan 4.sınıf öğrencilerine israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarlarının azaltılması ve geri dönüşüme gönderilmesi bilincinin oluşması amacıyla üç günlük program kapsamında;

1.Gün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gidildi Sıfır Atık konusunda eğitim verdi. İl Müdürlüğümüzün seralar gezildi. Serada bulunan süs bitkileri, kıvırcık marulların yetiştirilmesi ve bakım işlemleri ile ilgili bilgiler verdi. Çocuklara çiçek hediye edildi ayrıca okullarının bahçesine dikilmek üzere de çiçekler verildi. Bu çiçekler öğrencilerle birlikte okulun bahçesinde belirlenen yerlere dikildi. İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda atık pil sunumu yapıldı. Atık piller toplanarak öğrencilerle birlikte kargoya verilerek. Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneğine gönderildi. Sayın Vali Yardımcısı Yunis KOÇ ziyaret edildi Sayın Valimiz çocuklara meyve suyu ve kitap hediye etti.

2.Gün; Yeni Yayla Süt İşletmesi gezildi işletmede görevli Gıda Mühendisleri işletmedeki üniteleri gezdirerek ayran, yoğurt, beyaz peynir ve kaşar peynirinin yapım aşamalarını anlattılar. Daha sonra Tuzluca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne gidilerek İlçe Müdürü Kemal BİRGE tarafından Tuzluca’daki tuz mağarası ve tuz işletmesi öğrencilere tanıtıldı. Tuzluca da bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvan işletmeleri gezilerek işletme hakkında çocuklara bilgiler verildi.

3.Gün; Soykırım anıtı gezildi, anıt hakkında çocuklara bilgi verildi. Karakoyunlu İlçemizde bulunan tarihi Koçbaşı mezarları gezilerek incelemeler yapıldı, İlçede bulunan çocuk parkında çocuklar eğlendi sonrada parkta yerlere atılmış çöpler toplanarak çevre temizliği bilinci oluşturulmaya çalışıldı. Kumtepeler un fabrikası ziyaret edilerek işletme yetkilisi buğdayın una dönüştürülmesinin aşamalarını anlattı. Elde edilen unun ekmeğe dönüşünü de Iğdırlı Ekmek Fabrikasında fabrika sahibi tarafından ekmek üretim aşamaları gösterilerek anlatıldı, fabrikadan ayrılırken çocuklara ekmek hediye edildi.

Programın sonunda İl Tarım Müdürlüğünün bahçesinde Vali Enver ÜNLÜ, İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan GÖNEN ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muhammet BEKTAŞ’ın katılımlılarıyla düzenlenen belge dağıtım töreninde çocuklara Katılım Belgeleri verilerek hazırlanan yaş basta kesildi.

Haber tarihi: 23 / 04 / 2019
Haber Okunma: 640
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’in 23 Nisan Mesajı
Sonraki: Iğdır CHP'den Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Kınama
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi