Havuz Keyfi Yaparken, Gözlere Dikkat Yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yolları arasında deniz ve havuz kena...           • Iğdır Çalışma ve İş Kurumu'ndan TYP Duyurusu İl Müdürlüğümüz ile çeşitli kamu kurumları arasında Toplum Yararın...           • Uzman Diyetisyen Arpacı: Sağlıklı Beslenme İşitme Kaybını Önlüyor Yanlış beslenme kalbi besleyen damarlardaki gibi kulak içi kılcal damarlarda da tıkanmalara...           • Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması Bölge Birincileri Belirlendi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Türkiye...           • Iğdır Belediyesi Ücretsiz Yaz Futbol Okulunu Açtı Iğdır Belediyesi’nin son yıllarda düzenli olarak yaz aylarında okulların tatil olması i...           • TGS Akademi’nin 3'ncü Gazetecilik Eğitim Semineri Kars'ta Yapıldı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Akademi’nin Gazetecilik Eğitim Semineri’nin 3...           • Iğdır´Da 50 Bin Öğrenci Karnelerini Alarak Tatile Girdi Iğdır merkez Mehmet Çavuş  ilkokulunda karne töreni düzenlendi.  &...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’den Ailelere Karne Uyarısı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen  , velileri, “Notları dü...           • Komşu Şehrin Minik Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret Ağrı Taşlıçay Yukarı Esen İlköğretim Okulunda öğrenim gören bir grup öğ...           • Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Verildi Iğdır Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Hediye Edildi. Iğdır Bele...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1225910
Aktif: 30
Bugün: 600
Dün: 2309
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1979 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3154 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2548 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3245 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2264 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3727 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1549 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1185 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1704 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1759 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3276 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2756 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2062 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvancılık ile geçimlerini sürdüren Iğdırlı vatandaşlarımızın sorunlarını meclis gündemine taşıdı.
          Iğdır Milletvekili  Dr.Habip EKSİK, Ardahan Valiliğinin aldığı kararara tepki göstererek Tarım ve Orman Bakanına soru önergesi verdi. Venilen önergede şunlar kaydedildi; 
 

          TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

          Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM içtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

Dr. Habip EKSİK
Iğdır Milletvekili

          Iğdır coğrafi yapısı ve sahip olduğu geniş̧ çayır ve mera varlığı nedeniyle hayvancılığa elverişli konumdadır. İklimin elverişli olması büyük ve küçükbaş hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Iğdır Ovasının rakımı düşük olması nedeniyle yaz aylarda hava ısısının yükselmesinden kaynaklı hayvancılık Kars, Ağrı, Erzurum, Van ve Ardahan illerinin yüksek yaylalarında yapılmaktadır. Fakat hükümetin yaylaları yasaklaması bazı yaylalarında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaylanın bulunduğu ilde yaşayan vatandaşlar dışında yararlanmasına izin verilmemesi nedeniyle hayvancılık ciddi oranda darbe almış ve hayvancılık sektörünün büyük oranda gerilemesine sebep olmuştur. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ardahan Valiliği Ardahan dışından gelebilecek yaylacıları mağdur edecek bir karara imza atmıştır. Dolaysıyla bugüne kadar Iğdır ilinden Ardahan ili sınırları içerisinde yaylacılık faaliyetinde bulunan ve geçimini hayvancılık ile sürdüren vatandaşlarımızın Ardahan ili meraları ve yaylalarının satın alınmasını veya geçici olarak otlatılmasını sadece Ardahan ilinde yaşayan vatandaşların yararlanabileceği kararı verilmiştir. Bu karar hayvancılık ile geçimini sağlayan Iğdırlı vatandaşlarımızın mağdur olmasına sebep olmaktadır. 
Özellikle Ağrı Dağı eteklerinde bulunan yaylaların yasaklı bölgeler olarak ilan edilmesinden sonra besicilik alanına yönelen vatandaşlar devletten istenilen desteği alamamaktadırlar. Bu nedenle Iğdır ilinde modern tarım ve hayvancılık sektörü gelişememektedir. Yayla yasaklarının uygulanması ve besiciliğin istenilen düzeyde desteklenmemesi ilimizde ekonominin adeta çökmesine sebep olmuştur.

Bu bağlamda;

1- Iğdır ili ve çevre illerinde yasaklanan bölgeler var mıdır? Yasaklı bölgeler(yaylalar) var ise hangi bölgeleri(illeri) kapsamaktadır.
2- Yasaklı bölgeler var ise vatandaşlar bu konuyla ilgili bilgilendirilmiş midir?
3- Yasaklı bölgeler sebebiyle zarara uğrayan vatandaşlara yönelik bir çalışma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu durum ile ilgili bir komisyon kurulmuş mudur?
4- İnsana, canlıya ve tüm yaşam alanlarına getirilen bu keyfi ve baskıcı sistemin gerekçesi nedir? Ülke ekonomisine zarar veren bu yasakçı yönetim tarzının doğa ve yaşama yönelik kısıtlamaların sebebi nedir? Bu yasakçı uygulamalardan ne zaman vazgeçilecektir. 
5- Ardahan valiliğinin il dışından gelebilecek yaylacılara yönelik alınan kararın sebebi nedir?
6- Ardahan valiliği böyle ani bir karar vererek yaylaların hayvancılıkla geçimini sağlayan Iğdır gibi diğer illerde yaşayan vatandaşların Ardahan ili meralarından yararlanılmasına izin vermemesi durumu nedeniyle ortaya çıkan ve çıkacak mağduriyetlerin giderilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır, olacak mıdır? Ardahan Valiliğinin aldığı bu karar neticesinde Iğdırlı vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda Iğdır İl Tarım Müdürlüğünün mağduriyetlerin giderilmesi hususunda almış olduğu bir tedbir var mıdır?
7- Iğdır ilinde hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda bakanlığınızın bir çalışması mevcut mudur?
8- Iğdır ilinde besiciliğin gelişmesi ve yaygınlaşması hususunda hayvancılık sektörü ile geçimini sağlayan vatandaşlarımıza yönelik bakanlığınızın bir çalışması veya planlanması var mıdır?

Haber tarihi: 18 / 05 / 2019
Haber Okunma: 889
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu
Sonraki: TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi