Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır. Yetkilileri Önlem Alma...           • İl Müftüsünü Ziyaret Eden Başkan Akkuş: Taziye Yemekleri Kaldırılmalı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır İl müftüsü Mustafa Tekin’i makamında...           • Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor Bir söz vardır, zaman zaman hepimiz kullanırız. ‘’ Dün ne yediğimi bile hatı...           • Cumhuriyet Başsavcısı Ener'den Adliyedeki Saldırı İle İlgili Açıklama Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, 17 Eylül 2019 tarihinde Iğdır Adliyesi...           • Yılın İlk Asfaltı Özgür Mahallesine Dökülmeye Başlandı Iğdır Belediyesi ekipleri, Özgür mahallesinde, 2019 yılının ilk asfaltını döktü...           • Rektör Alma’dan Gaziler Günü Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Gaziler Günü dola...           • Öğrencilere Uygulamalı Trafik Güvenliği Eğitimi 2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber Iğdır İl Emniyet Müdürlü...           • Iğdır Belediye 76 Spor 2019-2020 Yılı Futbol Sezonu Açılışını Yaptı Iğdır amatör liginde mücadele edecek Iğdır belediye 76 spor yeni sezon hazırlıklarına ba...           • Depresyon Tedavisinde Egzersiz Şart! Yapılan son çalışmalara göre, egzersizin hem depresyonu önlemeye hem de semptoml...           • Iğdır Adliyesi Önünde Kavga: 1 Ölü, 1 Yaralı Iğdır Adliyesi önünde aile içi görülen bir dava nedeniyle çıkan ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1357892
Aktif: 30
Bugün: 284
Dün: 2803
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3545 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2912 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3541 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2444 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4183 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1876 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1498 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1939 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1508 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3568 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3144 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2323 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvancılık ile geçimlerini sürdüren Iğdırlı vatandaşlarımızın sorunlarını meclis gündemine taşıdı.
          Iğdır Milletvekili  Dr.Habip EKSİK, Ardahan Valiliğinin aldığı kararara tepki göstererek Tarım ve Orman Bakanına soru önergesi verdi. Venilen önergede şunlar kaydedildi; 
 

          TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

          Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM içtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

Dr. Habip EKSİK
Iğdır Milletvekili

          Iğdır coğrafi yapısı ve sahip olduğu geniş̧ çayır ve mera varlığı nedeniyle hayvancılığa elverişli konumdadır. İklimin elverişli olması büyük ve küçükbaş hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Iğdır Ovasının rakımı düşük olması nedeniyle yaz aylarda hava ısısının yükselmesinden kaynaklı hayvancılık Kars, Ağrı, Erzurum, Van ve Ardahan illerinin yüksek yaylalarında yapılmaktadır. Fakat hükümetin yaylaları yasaklaması bazı yaylalarında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaylanın bulunduğu ilde yaşayan vatandaşlar dışında yararlanmasına izin verilmemesi nedeniyle hayvancılık ciddi oranda darbe almış ve hayvancılık sektörünün büyük oranda gerilemesine sebep olmuştur. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ardahan Valiliği Ardahan dışından gelebilecek yaylacıları mağdur edecek bir karara imza atmıştır. Dolaysıyla bugüne kadar Iğdır ilinden Ardahan ili sınırları içerisinde yaylacılık faaliyetinde bulunan ve geçimini hayvancılık ile sürdüren vatandaşlarımızın Ardahan ili meraları ve yaylalarının satın alınmasını veya geçici olarak otlatılmasını sadece Ardahan ilinde yaşayan vatandaşların yararlanabileceği kararı verilmiştir. Bu karar hayvancılık ile geçimini sağlayan Iğdırlı vatandaşlarımızın mağdur olmasına sebep olmaktadır. 
Özellikle Ağrı Dağı eteklerinde bulunan yaylaların yasaklı bölgeler olarak ilan edilmesinden sonra besicilik alanına yönelen vatandaşlar devletten istenilen desteği alamamaktadırlar. Bu nedenle Iğdır ilinde modern tarım ve hayvancılık sektörü gelişememektedir. Yayla yasaklarının uygulanması ve besiciliğin istenilen düzeyde desteklenmemesi ilimizde ekonominin adeta çökmesine sebep olmuştur.

Bu bağlamda;

1- Iğdır ili ve çevre illerinde yasaklanan bölgeler var mıdır? Yasaklı bölgeler(yaylalar) var ise hangi bölgeleri(illeri) kapsamaktadır.
2- Yasaklı bölgeler var ise vatandaşlar bu konuyla ilgili bilgilendirilmiş midir?
3- Yasaklı bölgeler sebebiyle zarara uğrayan vatandaşlara yönelik bir çalışma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu durum ile ilgili bir komisyon kurulmuş mudur?
4- İnsana, canlıya ve tüm yaşam alanlarına getirilen bu keyfi ve baskıcı sistemin gerekçesi nedir? Ülke ekonomisine zarar veren bu yasakçı yönetim tarzının doğa ve yaşama yönelik kısıtlamaların sebebi nedir? Bu yasakçı uygulamalardan ne zaman vazgeçilecektir. 
5- Ardahan valiliğinin il dışından gelebilecek yaylacılara yönelik alınan kararın sebebi nedir?
6- Ardahan valiliği böyle ani bir karar vererek yaylaların hayvancılıkla geçimini sağlayan Iğdır gibi diğer illerde yaşayan vatandaşların Ardahan ili meralarından yararlanılmasına izin vermemesi durumu nedeniyle ortaya çıkan ve çıkacak mağduriyetlerin giderilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır, olacak mıdır? Ardahan Valiliğinin aldığı bu karar neticesinde Iğdırlı vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda Iğdır İl Tarım Müdürlüğünün mağduriyetlerin giderilmesi hususunda almış olduğu bir tedbir var mıdır?
7- Iğdır ilinde hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda bakanlığınızın bir çalışması mevcut mudur?
8- Iğdır ilinde besiciliğin gelişmesi ve yaygınlaşması hususunda hayvancılık sektörü ile geçimini sağlayan vatandaşlarımıza yönelik bakanlığınızın bir çalışması veya planlanması var mıdır?

Haber tarihi: 18 / 05 / 2019
Haber Okunma: 1176
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu
Sonraki: TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi