Havuz Keyfi Yaparken, Gözlere Dikkat Yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yolları arasında deniz ve havuz kena...           • Iğdır Çalışma ve İş Kurumu'ndan TYP Duyurusu İl Müdürlüğümüz ile çeşitli kamu kurumları arasında Toplum Yararın...           • Uzman Diyetisyen Arpacı: Sağlıklı Beslenme İşitme Kaybını Önlüyor Yanlış beslenme kalbi besleyen damarlardaki gibi kulak içi kılcal damarlarda da tıkanmalara...           • Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması Bölge Birincileri Belirlendi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Türkiye...           • Iğdır Belediyesi Ücretsiz Yaz Futbol Okulunu Açtı Iğdır Belediyesi’nin son yıllarda düzenli olarak yaz aylarında okulların tatil olması i...           • TGS Akademi’nin 3'ncü Gazetecilik Eğitim Semineri Kars'ta Yapıldı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Akademi’nin Gazetecilik Eğitim Semineri’nin 3...           • Iğdır´Da 50 Bin Öğrenci Karnelerini Alarak Tatile Girdi Iğdır merkez Mehmet Çavuş  ilkokulunda karne töreni düzenlendi.  &...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’den Ailelere Karne Uyarısı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen  , velileri, “Notları dü...           • Komşu Şehrin Minik Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret Ağrı Taşlıçay Yukarı Esen İlköğretim Okulunda öğrenim gören bir grup öğ...           • Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Verildi Iğdır Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Hediye Edildi. Iğdır Bele...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1225906
Aktif: 27
Bugün: 595
Dün: 2309
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1979 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3154 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2547 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3244 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2264 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3726 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1549 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1184 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1704 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1758 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3276 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2756 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2062 İzlenme, 0 Yorum

Ardahan Yaylaları Iğdırlılara Yasak Edildi

Ardahan Valiliği bu yıl kentin yaylalarına başka kentlerden getirilecek hayvanların kabul edilmeyeceğini açıkladı. Buna tepki gösteren Iğdır Milletvekili Habip Eksik, kararla Iğdır halkının tecrit altına alındığını ve tek geçim kaynağı olan hayvancılığın yok edildiğini söyledi. 

Yaz aylarında hayvanlarını yaylaya çıkarmaya hazırlanan besiciler için Ardahan Valiliği yasak getirdi. Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, "İl dışından getirilen hayvanların meraları tahrip ettiği ve hayvan hastalıklarının yaygınlaştığı" gerekçesiyle kent dışından gelen koçerleri kabul edilmeyeceğini açıkladı. Ağrı Dağı bölgesinin halen "yasaklı bölge" olması, Ardahan'a hayvanların girmesine izin verilmemesi özellikle Iğdır'da besicilik yapan yurttaşlar için zor günlerin habercisi. Yayla yasaklarını değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Iğdır halkının ana geçim kaynağının tarım ve besicilik olduğunu ve yasakların kent ekonomisi etkilediğini söyledi.

Iğdır ilinin ova olduğunu ve halkın geçim kaynağında hayvancılığın önemli bir yer edindiğine dikkat çeken Eksik, kentte yalnızca Ağrı Dağı eteğinde bulunan yaylaların neredeyse tamamının "Özel Güvenlikli Bölge" ilan edilerek yasaklandığını ifade etti. Eksik, yayla yasaklarına ilişkin "Bu yasaklamaların asıl adı tecrittir. Aslında Iğdır ve Serhattaki diğer illerde bu yayla yasaklarının uygulanması tecridin boyutunun ne kadar büyük ve çok yönlü olduğunu gösteriyor. Bu yasakçı zihniyet maalesef hayatın her alanında kendini gösteriyor. Yani bu yayla yasakları tecridin sadece insanlara değil bir nevi tüm canlılara, doğaya uygulandığını gösteriyor. İktidar yasaklamalarla 17 yıllık icraat döneminde halkın bir lokma ekmeğini kazandığı hayvancılık sektörünü adeta bitirme noktasına getirdi" dedi.

'VALİLER, KAYMAKAMLAR BİRER MONARK OLDU'

Valilerin, kaymakamların yerellerde adeta küçük bir monark haline döndüklerine işaret eden Eksik, özel yetkilerle donatılan valilerin iktidarın yasakçı zihniyetini yerellerde uygulamak için bir çok keyfi, despotik uygulamaya imza attığını ifade etti. Eksik,"Bu kişiler bugün coğrafyamızda halkımızın geçimini sağladığı ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığı hayvancılığın yapılamaz hale gelmesine sebep olmuşlardır. Maalesef bu iktidarın baskıcı, yasakçı zihniyetini geçici güvenlik uydurmalarıyla yerellerde uygulayanlar, bu kararları alan valilerdir. Bu yasakları koyarken ne halkın menfaati düşünülüyor, ne ekolojik denge düşünülüyor ne de ülke ekonomisi düşünülüyor. Bu yasaklar tamamen AKP iktidarının tek adam rejimine yaranmak için konulan keyfi uygulamalardır. Bu yasakların ne hukuki ne ahlaki ne de mantıki bir gerekçesi vardır. Tamamen keyfidir ve bölge insanını yoksul bırakmaya yöneliktir" ifadesinde bulundu.

'UYGULAMA KEYFİ VE SİYASİDİR'

"İktidar bu yasakları bir an önce kaldırmalı ve valilerin bu yetkileri ellerinden alınmalıdır" diyen Eksik, halkın sahip olduğu bu yaylalardan faydalanmasının sağlanması gerektiğini söyledi. Eksik, aksi takdirde bu yasakların küçük kentlerden geçim sıkıntısı nedeniyle metropollere yeni göç dalgalarının oluşmasına sebep olacağına dikkat çekti.

Eksik şöyle devam etti: "Yayla yasakları ekolojik dengenin bozulmasına, ekonomik krizin derinleşmesine, işsizliğin artmasına sebep olacaktır. Onun için iktidara bir kez daha 'Bu yasakçı ve güvenlikçi politikalardan bir an önce vazgeçmesini ve toplumun, doğanın, ekonominin üstündeki tecridi kaldırmasını istiyoruz' diyoruz. Iğdır ova olduğu için yaylası çok az sayıdadır. Var olan yaylaların çoğu da Ağrı Dağı'nda ve yasaklıdır. Bu yasaklar nedeniyle Ardahan yaylarını kullanan Iğdırlılar, valiliğin keyfi uygulaması neticesinde maalesef bir kez daha mağdur edilmişlerdir. Bu uygulama keyfidir, siyasidir."

'BU KARARDAN DERHAL VAZGEÇİLSİN'

Daha önce Ardahan yaylalarını kullanan ve kent esnafıyla ticaret yapan Iğdırlıların yasakla birlikte bunu yapamayacaklarını söyleyen Eksik, kararın kent esnafını da etkileyeceğini söyledi.

Yaylaya çıkarılmayan hayvanların Iğdır sıcağından kaynaklı hastalanacaklarına işaret eden Eksik, bu durumun da kent halkının geçim kaynağını ortadan kaldırdığına işaret etti. Eksik, iktidarı ve Ardahan Valiliği'ni yasak kararından vazgeçmeye çağırdı.

MA / Müjdat Can

Haber tarihi: 21 / 05 / 2019
Haber Okunma: 806
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Barosu Kadın Hakları Komisyonu Av. Boylu Cinayetini Kınadı
Sonraki: DHMİ'nin 86. Kuruluş Yıldönümü Düzenlenen Törenle Kutlandı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi