Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır. Yetkilileri Önlem Alma...           • İl Müftüsünü Ziyaret Eden Başkan Akkuş: Taziye Yemekleri Kaldırılmalı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır İl müftüsü Mustafa Tekin’i makamında...           • Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor Bir söz vardır, zaman zaman hepimiz kullanırız. ‘’ Dün ne yediğimi bile hatı...           • Cumhuriyet Başsavcısı Ener'den Adliyedeki Saldırı İle İlgili Açıklama Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, 17 Eylül 2019 tarihinde Iğdır Adliyesi...           • Yılın İlk Asfaltı Özgür Mahallesine Dökülmeye Başlandı Iğdır Belediyesi ekipleri, Özgür mahallesinde, 2019 yılının ilk asfaltını döktü...           • Rektör Alma’dan Gaziler Günü Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Gaziler Günü dola...           • Öğrencilere Uygulamalı Trafik Güvenliği Eğitimi 2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber Iğdır İl Emniyet Müdürlü...           • Iğdır Belediye 76 Spor 2019-2020 Yılı Futbol Sezonu Açılışını Yaptı Iğdır amatör liginde mücadele edecek Iğdır belediye 76 spor yeni sezon hazırlıklarına ba...           • Depresyon Tedavisinde Egzersiz Şart! Yapılan son çalışmalara göre, egzersizin hem depresyonu önlemeye hem de semptoml...           • Iğdır Adliyesi Önünde Kavga: 1 Ölü, 1 Yaralı Iğdır Adliyesi önünde aile içi görülen bir dava nedeniyle çıkan ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1357890
Aktif: 28
Bugün: 278
Dün: 2803
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3545 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2912 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3541 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2444 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4183 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1876 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1498 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1939 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1508 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3568 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3144 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2323 İzlenme, 0 Yorum

Ardahan Yaylaları Iğdırlılara Yasak Edildi

Ardahan Valiliği bu yıl kentin yaylalarına başka kentlerden getirilecek hayvanların kabul edilmeyeceğini açıkladı. Buna tepki gösteren Iğdır Milletvekili Habip Eksik, kararla Iğdır halkının tecrit altına alındığını ve tek geçim kaynağı olan hayvancılığın yok edildiğini söyledi. 

Yaz aylarında hayvanlarını yaylaya çıkarmaya hazırlanan besiciler için Ardahan Valiliği yasak getirdi. Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, "İl dışından getirilen hayvanların meraları tahrip ettiği ve hayvan hastalıklarının yaygınlaştığı" gerekçesiyle kent dışından gelen koçerleri kabul edilmeyeceğini açıkladı. Ağrı Dağı bölgesinin halen "yasaklı bölge" olması, Ardahan'a hayvanların girmesine izin verilmemesi özellikle Iğdır'da besicilik yapan yurttaşlar için zor günlerin habercisi. Yayla yasaklarını değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Iğdır halkının ana geçim kaynağının tarım ve besicilik olduğunu ve yasakların kent ekonomisi etkilediğini söyledi.

Iğdır ilinin ova olduğunu ve halkın geçim kaynağında hayvancılığın önemli bir yer edindiğine dikkat çeken Eksik, kentte yalnızca Ağrı Dağı eteğinde bulunan yaylaların neredeyse tamamının "Özel Güvenlikli Bölge" ilan edilerek yasaklandığını ifade etti. Eksik, yayla yasaklarına ilişkin "Bu yasaklamaların asıl adı tecrittir. Aslında Iğdır ve Serhattaki diğer illerde bu yayla yasaklarının uygulanması tecridin boyutunun ne kadar büyük ve çok yönlü olduğunu gösteriyor. Bu yasakçı zihniyet maalesef hayatın her alanında kendini gösteriyor. Yani bu yayla yasakları tecridin sadece insanlara değil bir nevi tüm canlılara, doğaya uygulandığını gösteriyor. İktidar yasaklamalarla 17 yıllık icraat döneminde halkın bir lokma ekmeğini kazandığı hayvancılık sektörünü adeta bitirme noktasına getirdi" dedi.

'VALİLER, KAYMAKAMLAR BİRER MONARK OLDU'

Valilerin, kaymakamların yerellerde adeta küçük bir monark haline döndüklerine işaret eden Eksik, özel yetkilerle donatılan valilerin iktidarın yasakçı zihniyetini yerellerde uygulamak için bir çok keyfi, despotik uygulamaya imza attığını ifade etti. Eksik,"Bu kişiler bugün coğrafyamızda halkımızın geçimini sağladığı ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığı hayvancılığın yapılamaz hale gelmesine sebep olmuşlardır. Maalesef bu iktidarın baskıcı, yasakçı zihniyetini geçici güvenlik uydurmalarıyla yerellerde uygulayanlar, bu kararları alan valilerdir. Bu yasakları koyarken ne halkın menfaati düşünülüyor, ne ekolojik denge düşünülüyor ne de ülke ekonomisi düşünülüyor. Bu yasaklar tamamen AKP iktidarının tek adam rejimine yaranmak için konulan keyfi uygulamalardır. Bu yasakların ne hukuki ne ahlaki ne de mantıki bir gerekçesi vardır. Tamamen keyfidir ve bölge insanını yoksul bırakmaya yöneliktir" ifadesinde bulundu.

'UYGULAMA KEYFİ VE SİYASİDİR'

"İktidar bu yasakları bir an önce kaldırmalı ve valilerin bu yetkileri ellerinden alınmalıdır" diyen Eksik, halkın sahip olduğu bu yaylalardan faydalanmasının sağlanması gerektiğini söyledi. Eksik, aksi takdirde bu yasakların küçük kentlerden geçim sıkıntısı nedeniyle metropollere yeni göç dalgalarının oluşmasına sebep olacağına dikkat çekti.

Eksik şöyle devam etti: "Yayla yasakları ekolojik dengenin bozulmasına, ekonomik krizin derinleşmesine, işsizliğin artmasına sebep olacaktır. Onun için iktidara bir kez daha 'Bu yasakçı ve güvenlikçi politikalardan bir an önce vazgeçmesini ve toplumun, doğanın, ekonominin üstündeki tecridi kaldırmasını istiyoruz' diyoruz. Iğdır ova olduğu için yaylası çok az sayıdadır. Var olan yaylaların çoğu da Ağrı Dağı'nda ve yasaklıdır. Bu yasaklar nedeniyle Ardahan yaylarını kullanan Iğdırlılar, valiliğin keyfi uygulaması neticesinde maalesef bir kez daha mağdur edilmişlerdir. Bu uygulama keyfidir, siyasidir."

'BU KARARDAN DERHAL VAZGEÇİLSİN'

Daha önce Ardahan yaylalarını kullanan ve kent esnafıyla ticaret yapan Iğdırlıların yasakla birlikte bunu yapamayacaklarını söyleyen Eksik, kararın kent esnafını da etkileyeceğini söyledi.

Yaylaya çıkarılmayan hayvanların Iğdır sıcağından kaynaklı hastalanacaklarına işaret eden Eksik, bu durumun da kent halkının geçim kaynağını ortadan kaldırdığına işaret etti. Eksik, iktidarı ve Ardahan Valiliği'ni yasak kararından vazgeçmeye çağırdı.

MA / Müjdat Can

Haber tarihi: 21 / 05 / 2019
Haber Okunma: 1108
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Barosu Kadın Hakları Komisyonu Av. Boylu Cinayetini Kınadı
Sonraki: DHMİ'nin 86. Kuruluş Yıldönümü Düzenlenen Törenle Kutlandı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi