Abdullah Gül Ve Ahmet Davutoğlu’ndan Kayyum Açıklaması Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından...           • Diyarbakır, Van Ve Mardin Belediye Başkanları Görevden Alındılar Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye binaları sabahın erken saatlerinde polis &...           • Iğdır Memur Sen’den Toplu Sözleşme Tepkisi Iğdır Memur-Sen şube başkanlığı sendiika binalarında basın toplantısı düzenleyerek yapılan to...           • Demirtaş, Kılıçdaroğlu Ve İmamoğlu'nun Eşleri Bir Araya Geldiler Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu, Başak Demirtaş Bakırköy'de bir restoranda buluştu....           • HEM'de Ücretsiz Üniversiteye Hazırlık Kursları Başvuruları Başladı Halk Eğitimi Merkezi müdürü Mesut Murat Aydoğdu mezun Öğrencilere yönelik...           • Genç Çiftçiler Yapılan Desteklerin Amacına Ulaştığını Hissettiriyor Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan ve Ülkemizde hayvancılığ...           • Doğangün Çiflik Ordu Belediyesi Genel Müdür Yardımcısı Oldu Iğdır’ın yetiştirdiği değerli bürokratlardan Doğangün Çiflik, Ordu belediye...           • Iğdır Havalimanı Temmuz Ayında 23.191 Yolcuya Hizmet Verdi Temmuz Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 23.191 Yolcuya Hizmet Verildi&hel...           • Başkan Yaşar Akkuş “4 Ayda 1 Milyona Yakın Tasarruf Yaptık” Iğdır Belediye başkanı Yaşar Akkuş, belediyeyi, kuruluşundan günümüze kadar biriken...           • Engelli Yurttaş Talep Ettiği Koltuk Değneğini Başkandan Aldı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş,63 yaşındaki Engelli Vatandaş Süleyman Bulut için a...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1308932
Aktif: 37
Bugün: 696
Dün: 3393
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2195 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3420 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2800 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3437 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2375 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4011 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1773 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3155 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1394 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1863 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1938 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1397 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3463 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3030 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2229 İzlenme, 0 Yorum

İçişleri Bakanlığı İhraçların Sorumluluğunu Belediyelere Attı

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı, OHAL ilan edildikten sonra valiliklerin bünyesinde Olağanüstü Hal Komisyonları kurulduğunu hatırlatarak, bu komisyonların resmi kurumlara yazı yazarak belirli kriterlere uyan personelin isim listelerini istediğini kaydetti.

Resmi kurumların da hakkaniyete ve demokrasiye uymayarak, yasaları çiğneyerek bu yazı doğrultusunda iş yerlerindeki amirlerin, müdürlerin keyfiyetiyle listeler oluşturulduğunu ifade eden Yıldırımcı, listelerin önce valilik bünyesinde oluşturulan komisyonlara, buradan da kurumların bağlı bulunduğu bakanlıklara iletildiğini söyledi.

KHK’yle belediyelerden ihraç edilen memurların Ankara İdare Mahkemesi’ne açtığı davaya savunma gönderen İçişleri Bakanlığı, söz konusu ihraçlarla ilgisinin olmadığını ileri sürerek, sorumluluğu belediyelere attı.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK), Eylül 2016’dan itibaren Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 102 belediyesinden 97’sine kayyum atanırken, bu belediyelerde örgütlü olan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’na (Tüm Bel-Sen) üye bin 600’ün üzerinde kişi ihraç edildi. OHAL Komisyonları’na yapılan başvuruların olumsuz sonuçlanması üzerine emekçiler, bu kez sendika üzerinden Ankara İdare Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Bakanlık Topu Belediyelere Attı

Davayı görüşen İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı’ndan savunma istedi. Mahkemeye gönderilen yazıda, belediyede çalışan memurların ihraç edilmesinde bir ilgilerinin olmadığını savunan Bakanlık, bağlı oldukları kurumları işaret etti.

Belediyeler Bakanlığı İşaret Etti

Bu yanıt üzerine Mahkeme, bu kez memurların ihraç edildiği belediyelerden savunma istedi. Belediyelerden gönderilen yanıtlarda ise, ihraçların belediye ile ilgisi bulunmayıp, İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldığı, dolayısıyla davacıların talep ettiği özlük ve parasal haklarının yasal faiziyle ödenmesi taleplerinin yasal olarak mümkün olmadığı belirtildi.

Önce Listeler İstendi’

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı, OHAL ilan edildikten sonra valiliklerin bünyesinde Olağanüstü Hal Komisyonları kurulduğunu hatırlatarak, bu komisyonların resmi kurumlara yazı yazarak belirli kriterlere uyan personelin isim listelerini istediğini kaydetti.

Resmi kurumların da hakkaniyete ve demokrasiye uymayarak, yasaları çiğneyerek bu yazı doğrultusunda iş yerlerindeki amirlerin, müdürlerin keyfiyetiyle listeler oluşturulduğunu ifade eden Yıldırımcı, listelerin önce valilik bünyesinde oluşturulan komisyonlara, buradan da kurumların bağlı bulunduğu bakanlıklara iletildiğini söyledi.

Bakanlık İhraç Etti’

Bakanlıkların ilk çıkan KHK’ler ile birlikte bu listelerde bulunanları hukuksuz bir şekilde ihraç ettiğini belirten Yıdırımcı, “25-30 yıl kamu hizmeti yapmış emekçiler, bir sabah resmi gazetede isimlerini gördüler. Ben bir belediye çalışanıyım. Belediye çalışanlarının çoğu Tüm Bel-Sen’in üyesidirler. Çalıştığımız kurum olarak İçişleri Bakanlığı’na bağlıyız. İhraç olan üyelerimizin tamamının dosyalarının altında İçişleri Bakanlığı’nın ismi yazar. Bakanlık listelerimizi komisyona göndererek ihraç etti” dedi.

Yıldırım, ihraç kararlarından sonra kurulan OHAL Komisyonlarına bu hukuksuzlukların düzeltilmesi için itirazlarda bulunduklarını da ifade etti.

Ancak Komisyonların dosyaların yüzde 80’ini reddettiğini söyleyen Yıldırımcı, bu süreçte ilgili kurumlara dosyaları gönderildikten sonra, hukuksuz bir şekilde işinden ihraç edilen üyelerinin tekrar işlerine iade edilmesi için İdari Mahkemesi’ne İçişleri Bakanlığı aleyhine davalar açtıklarını belirtti.

Kimse Sorumluluk Almıyor

Yıldırımcı, “Bildiğiniz gibi OHAL Komisyonunun reddettiği dosyaları Ankara’da kurulan 4 İdari Mahkemesi’ne götürebiliyoruz. Açtığımız dava üzerine mahkeme, İçişleri Bakanlığı’ndan savunma istedi. Bakanlık, ‘biz ihraç etmedik, bizim bu ihraçlarla bir ilgimiz yoktur. Çalıştığı kurum kendisini ihraç etmiştir’ diye mahkemeye savunma gönderdi. Bunun üzerine İdare Mahkemesi ilgili belediyeden savunma istedi. Belediyeler de, ihraçlara ilişkin bir bilgilerinin olmadığını ve kendilerinin ihraç etmediğine yönelik bir yazı gönderdi. Şimdi İçişleri Bakanlığı ‘ben ihraç etmedim’ diyor. İdare Mahkemesi belediyeden savunma istiyor. Belediyede aynı şekilde ‘ben ihraç etmedim’ diyor. Kısacası şu anda hiçbir kurum bizi kimin ihraç ettiğine dair sorumluluk almıyor ve savunma yapmıyor. Çok trajik bir durum ile karşı karşıyayız” dedi.

MA / Lezgin Akdeniz

Haber tarihi: 05 / 06 / 2019
Haber Okunma: 480
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Raşit İLHAN’dan Bayramı Mesajı
Sonraki: Hoşhaber’de Yenilenen Muhtarlık Seçiminde Bu Kez De Oylar Eşit Çıktı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi