Havuz Keyfi Yaparken, Gözlere Dikkat Yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yolları arasında deniz ve havuz kena...           • Iğdır Çalışma ve İş Kurumu'ndan TYP Duyurusu İl Müdürlüğümüz ile çeşitli kamu kurumları arasında Toplum Yararın...           • Uzman Diyetisyen Arpacı: Sağlıklı Beslenme İşitme Kaybını Önlüyor Yanlış beslenme kalbi besleyen damarlardaki gibi kulak içi kılcal damarlarda da tıkanmalara...           • Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması Bölge Birincileri Belirlendi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Türkiye...           • Iğdır Belediyesi Ücretsiz Yaz Futbol Okulunu Açtı Iğdır Belediyesi’nin son yıllarda düzenli olarak yaz aylarında okulların tatil olması i...           • TGS Akademi’nin 3'ncü Gazetecilik Eğitim Semineri Kars'ta Yapıldı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Akademi’nin Gazetecilik Eğitim Semineri’nin 3...           • Iğdır´Da 50 Bin Öğrenci Karnelerini Alarak Tatile Girdi Iğdır merkez Mehmet Çavuş  ilkokulunda karne töreni düzenlendi.  &...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’den Ailelere Karne Uyarısı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen  , velileri, “Notları dü...           • Komşu Şehrin Minik Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret Ağrı Taşlıçay Yukarı Esen İlköğretim Okulunda öğrenim gören bir grup öğ...           • Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Verildi Iğdır Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Hediye Edildi. Iğdır Bele...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1225912
Aktif: 26
Bugün: 603
Dün: 2309
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1979 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3155 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2548 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3245 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2265 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3727 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1550 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1185 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1705 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1759 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3276 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2756 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2063 İzlenme, 0 Yorum

İçişleri Bakanlığı İhraçların Sorumluluğunu Belediyelere Attı

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı, OHAL ilan edildikten sonra valiliklerin bünyesinde Olağanüstü Hal Komisyonları kurulduğunu hatırlatarak, bu komisyonların resmi kurumlara yazı yazarak belirli kriterlere uyan personelin isim listelerini istediğini kaydetti.

Resmi kurumların da hakkaniyete ve demokrasiye uymayarak, yasaları çiğneyerek bu yazı doğrultusunda iş yerlerindeki amirlerin, müdürlerin keyfiyetiyle listeler oluşturulduğunu ifade eden Yıldırımcı, listelerin önce valilik bünyesinde oluşturulan komisyonlara, buradan da kurumların bağlı bulunduğu bakanlıklara iletildiğini söyledi.

KHK’yle belediyelerden ihraç edilen memurların Ankara İdare Mahkemesi’ne açtığı davaya savunma gönderen İçişleri Bakanlığı, söz konusu ihraçlarla ilgisinin olmadığını ileri sürerek, sorumluluğu belediyelere attı.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK), Eylül 2016’dan itibaren Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 102 belediyesinden 97’sine kayyum atanırken, bu belediyelerde örgütlü olan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’na (Tüm Bel-Sen) üye bin 600’ün üzerinde kişi ihraç edildi. OHAL Komisyonları’na yapılan başvuruların olumsuz sonuçlanması üzerine emekçiler, bu kez sendika üzerinden Ankara İdare Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Bakanlık Topu Belediyelere Attı

Davayı görüşen İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı’ndan savunma istedi. Mahkemeye gönderilen yazıda, belediyede çalışan memurların ihraç edilmesinde bir ilgilerinin olmadığını savunan Bakanlık, bağlı oldukları kurumları işaret etti.

Belediyeler Bakanlığı İşaret Etti

Bu yanıt üzerine Mahkeme, bu kez memurların ihraç edildiği belediyelerden savunma istedi. Belediyelerden gönderilen yanıtlarda ise, ihraçların belediye ile ilgisi bulunmayıp, İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldığı, dolayısıyla davacıların talep ettiği özlük ve parasal haklarının yasal faiziyle ödenmesi taleplerinin yasal olarak mümkün olmadığı belirtildi.

Önce Listeler İstendi’

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı, OHAL ilan edildikten sonra valiliklerin bünyesinde Olağanüstü Hal Komisyonları kurulduğunu hatırlatarak, bu komisyonların resmi kurumlara yazı yazarak belirli kriterlere uyan personelin isim listelerini istediğini kaydetti.

Resmi kurumların da hakkaniyete ve demokrasiye uymayarak, yasaları çiğneyerek bu yazı doğrultusunda iş yerlerindeki amirlerin, müdürlerin keyfiyetiyle listeler oluşturulduğunu ifade eden Yıldırımcı, listelerin önce valilik bünyesinde oluşturulan komisyonlara, buradan da kurumların bağlı bulunduğu bakanlıklara iletildiğini söyledi.

Bakanlık İhraç Etti’

Bakanlıkların ilk çıkan KHK’ler ile birlikte bu listelerde bulunanları hukuksuz bir şekilde ihraç ettiğini belirten Yıdırımcı, “25-30 yıl kamu hizmeti yapmış emekçiler, bir sabah resmi gazetede isimlerini gördüler. Ben bir belediye çalışanıyım. Belediye çalışanlarının çoğu Tüm Bel-Sen’in üyesidirler. Çalıştığımız kurum olarak İçişleri Bakanlığı’na bağlıyız. İhraç olan üyelerimizin tamamının dosyalarının altında İçişleri Bakanlığı’nın ismi yazar. Bakanlık listelerimizi komisyona göndererek ihraç etti” dedi.

Yıldırım, ihraç kararlarından sonra kurulan OHAL Komisyonlarına bu hukuksuzlukların düzeltilmesi için itirazlarda bulunduklarını da ifade etti.

Ancak Komisyonların dosyaların yüzde 80’ini reddettiğini söyleyen Yıldırımcı, bu süreçte ilgili kurumlara dosyaları gönderildikten sonra, hukuksuz bir şekilde işinden ihraç edilen üyelerinin tekrar işlerine iade edilmesi için İdari Mahkemesi’ne İçişleri Bakanlığı aleyhine davalar açtıklarını belirtti.

Kimse Sorumluluk Almıyor

Yıldırımcı, “Bildiğiniz gibi OHAL Komisyonunun reddettiği dosyaları Ankara’da kurulan 4 İdari Mahkemesi’ne götürebiliyoruz. Açtığımız dava üzerine mahkeme, İçişleri Bakanlığı’ndan savunma istedi. Bakanlık, ‘biz ihraç etmedik, bizim bu ihraçlarla bir ilgimiz yoktur. Çalıştığı kurum kendisini ihraç etmiştir’ diye mahkemeye savunma gönderdi. Bunun üzerine İdare Mahkemesi ilgili belediyeden savunma istedi. Belediyeler de, ihraçlara ilişkin bir bilgilerinin olmadığını ve kendilerinin ihraç etmediğine yönelik bir yazı gönderdi. Şimdi İçişleri Bakanlığı ‘ben ihraç etmedim’ diyor. İdare Mahkemesi belediyeden savunma istiyor. Belediyede aynı şekilde ‘ben ihraç etmedim’ diyor. Kısacası şu anda hiçbir kurum bizi kimin ihraç ettiğine dair sorumluluk almıyor ve savunma yapmıyor. Çok trajik bir durum ile karşı karşıyayız” dedi.

MA / Lezgin Akdeniz

Haber tarihi: 05 / 06 / 2019
Haber Okunma: 371
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Raşit İLHAN’dan Bayramı Mesajı
Sonraki: Hoşhaber’de Yenilenen Muhtarlık Seçiminde Bu Kez De Oylar Eşit Çıktı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi