Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614110
Aktif: 30
Bugün: 658
Dün: 2679
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
86 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
567 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
399 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
618 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
426 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
499 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
442 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
474 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
438 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
405 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
467 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
433 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
476 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İçişleri Bakanlığı İhraçların Sorumluluğunu Belediyelere Attı

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı, OHAL ilan edildikten sonra valiliklerin bünyesinde Olağanüstü Hal Komisyonları kurulduğunu hatırlatarak, bu komisyonların resmi kurumlara yazı yazarak belirli kriterlere uyan personelin isim listelerini istediğini kaydetti.

Resmi kurumların da hakkaniyete ve demokrasiye uymayarak, yasaları çiğneyerek bu yazı doğrultusunda iş yerlerindeki amirlerin, müdürlerin keyfiyetiyle listeler oluşturulduğunu ifade eden Yıldırımcı, listelerin önce valilik bünyesinde oluşturulan komisyonlara, buradan da kurumların bağlı bulunduğu bakanlıklara iletildiğini söyledi.

KHK’yle belediyelerden ihraç edilen memurların Ankara İdare Mahkemesi’ne açtığı davaya savunma gönderen İçişleri Bakanlığı, söz konusu ihraçlarla ilgisinin olmadığını ileri sürerek, sorumluluğu belediyelere attı.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK), Eylül 2016’dan itibaren Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 102 belediyesinden 97’sine kayyum atanırken, bu belediyelerde örgütlü olan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’na (Tüm Bel-Sen) üye bin 600’ün üzerinde kişi ihraç edildi. OHAL Komisyonları’na yapılan başvuruların olumsuz sonuçlanması üzerine emekçiler, bu kez sendika üzerinden Ankara İdare Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Bakanlık Topu Belediyelere Attı

Davayı görüşen İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı’ndan savunma istedi. Mahkemeye gönderilen yazıda, belediyede çalışan memurların ihraç edilmesinde bir ilgilerinin olmadığını savunan Bakanlık, bağlı oldukları kurumları işaret etti.

Belediyeler Bakanlığı İşaret Etti

Bu yanıt üzerine Mahkeme, bu kez memurların ihraç edildiği belediyelerden savunma istedi. Belediyelerden gönderilen yanıtlarda ise, ihraçların belediye ile ilgisi bulunmayıp, İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldığı, dolayısıyla davacıların talep ettiği özlük ve parasal haklarının yasal faiziyle ödenmesi taleplerinin yasal olarak mümkün olmadığı belirtildi.

Önce Listeler İstendi’

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı, OHAL ilan edildikten sonra valiliklerin bünyesinde Olağanüstü Hal Komisyonları kurulduğunu hatırlatarak, bu komisyonların resmi kurumlara yazı yazarak belirli kriterlere uyan personelin isim listelerini istediğini kaydetti.

Resmi kurumların da hakkaniyete ve demokrasiye uymayarak, yasaları çiğneyerek bu yazı doğrultusunda iş yerlerindeki amirlerin, müdürlerin keyfiyetiyle listeler oluşturulduğunu ifade eden Yıldırımcı, listelerin önce valilik bünyesinde oluşturulan komisyonlara, buradan da kurumların bağlı bulunduğu bakanlıklara iletildiğini söyledi.

Bakanlık İhraç Etti’

Bakanlıkların ilk çıkan KHK’ler ile birlikte bu listelerde bulunanları hukuksuz bir şekilde ihraç ettiğini belirten Yıdırımcı, “25-30 yıl kamu hizmeti yapmış emekçiler, bir sabah resmi gazetede isimlerini gördüler. Ben bir belediye çalışanıyım. Belediye çalışanlarının çoğu Tüm Bel-Sen’in üyesidirler. Çalıştığımız kurum olarak İçişleri Bakanlığı’na bağlıyız. İhraç olan üyelerimizin tamamının dosyalarının altında İçişleri Bakanlığı’nın ismi yazar. Bakanlık listelerimizi komisyona göndererek ihraç etti” dedi.

Yıldırım, ihraç kararlarından sonra kurulan OHAL Komisyonlarına bu hukuksuzlukların düzeltilmesi için itirazlarda bulunduklarını da ifade etti.

Ancak Komisyonların dosyaların yüzde 80’ini reddettiğini söyleyen Yıldırımcı, bu süreçte ilgili kurumlara dosyaları gönderildikten sonra, hukuksuz bir şekilde işinden ihraç edilen üyelerinin tekrar işlerine iade edilmesi için İdari Mahkemesi’ne İçişleri Bakanlığı aleyhine davalar açtıklarını belirtti.

Kimse Sorumluluk Almıyor

Yıldırımcı, “Bildiğiniz gibi OHAL Komisyonunun reddettiği dosyaları Ankara’da kurulan 4 İdari Mahkemesi’ne götürebiliyoruz. Açtığımız dava üzerine mahkeme, İçişleri Bakanlığı’ndan savunma istedi. Bakanlık, ‘biz ihraç etmedik, bizim bu ihraçlarla bir ilgimiz yoktur. Çalıştığı kurum kendisini ihraç etmiştir’ diye mahkemeye savunma gönderdi. Bunun üzerine İdare Mahkemesi ilgili belediyeden savunma istedi. Belediyeler de, ihraçlara ilişkin bir bilgilerinin olmadığını ve kendilerinin ihraç etmediğine yönelik bir yazı gönderdi. Şimdi İçişleri Bakanlığı ‘ben ihraç etmedim’ diyor. İdare Mahkemesi belediyeden savunma istiyor. Belediyede aynı şekilde ‘ben ihraç etmedim’ diyor. Kısacası şu anda hiçbir kurum bizi kimin ihraç ettiğine dair sorumluluk almıyor ve savunma yapmıyor. Çok trajik bir durum ile karşı karşıyayız” dedi.

MA / Lezgin Akdeniz

Haber tarihi: 05 / 06 / 2019
Haber Okunma: 820
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Raşit İLHAN’dan Bayramı Mesajı
Sonraki: Hoşhaber’de Yenilenen Muhtarlık Seçiminde Bu Kez De Oylar Eşit Çıktı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi