76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1 Iğdır amatör küme maçında 76 Iğdır Belediye spor,deplasmanda Tuzluca İdman yurdu ...           • TEMA Iğdır’da Gönüllü İlçe Sorumluları ve Aktif Gönüllüler Arıyor! Iğdır’ın Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçelerinde; - TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini ...           • TJA Kampanya Kapsamında Tuzluca'da Kadınlarla Bir Araya Geldi TJA, “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” şiarıyla başla...           • Hastanede Elleri Kelepçeli 3 Gün Kaldı, Bir Doktor Bile Gitmedi Hasta tutuklu Kinyas Gülcan’ın ölümünden dolayı cezaevi yönetimi ha...           • Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı Op. Dr. Nevruz Erez, Iğdır İl Sağlık Müdürü oldu. Ankara Keçiören Eği...           • Jandarma Bir Tır Dolusu Kaçak Sigara Yakaladı Iğdır Valiliğinden yapılan açıklmaya göre dün (17 Ekim 2019 Perşembe gün&uum...           • Iğdır'da "Öğrenme Şenliği" Açılışı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü hanımefendi, Iğdır merkez Ziya G&...           • Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1394847
Aktif: 37
Bugün: 2827
Dün: 2711
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2387 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3642 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2999 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3614 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2491 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4288 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1943 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3435 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1991 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2136 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1580 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3653 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3250 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2403 İzlenme, 0 Yorum

1. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Sempozyumu Başladı

Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yaptığı, Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Serhat Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen 1. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Sempozyumu başladı.

3-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 1. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Sempozyumu, Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda yapılan açılış programıyla başladı. Sunuculuğunu Serap Şahin Yiğit’in yaptığı açılış programına; Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nazan Apaydın Demir, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Mustafa Öcal, Iğdır Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Turhan Moç, Sempozyum Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Belkıs Muca Yiğit ile aromatik bitkiler ve kozmetik alanında çalışmakta olan yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen katıldı.

“Kimya endüstrisinin önemini çok iyi anlamalıyız”

Açılış programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nazan Apaydın Demir yaptı. Demir, konuşmasında; “4. Nesil üniversitelerin artık bilim ve Ar-Ge’ye yönelmesi gerekir. Bilgiyi ürüne çevirmenin zamanı geldi. Ar-Ge’den Ür-Ge’ye geçmenin tam zamanı, üretime önem vermemiz ve endüstriye katkı sağlamamız gerekiyor. Kimya endüstrisinin önemini çok iyi anlamalıyız.” dedi. Apaydın’ın konuşmasının ardından Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Iğdır İl Koordinatörü Ramazan Mutlu Doğaner söz aldı. Doğaner, konuşmasında SERKA’nın Iğdır ilinin kalkınmasında etkili olan ajans desteklerinden bahsetti ve özellikle bölgenin kozmetik alanındaki potansiyelinin üzerinde durdu. Ramazan Mutlu Doğaner’in ardından kürsüye çıkan Iğdır Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Turhan Moç ise, konuşmasında sempozyumun anlam ve öneminden bahsetti.

“Üniversitemizin öncülük ettiği ‘1. Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Kongresi’ bu uygulamaların öncüsü olacaktır”

Programda son olarak Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi bir konuşma yaptı. Çelebi; “2019 yılında Iğdır Üniversitesi olarak Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde Kozmetik Teknolojisi Programı kurmuş bulunmaktayız ve 2020’de öğrenci alımını gerçekleştirme hedefindeyiz. Bu program kapsamında amacımız; dünya ile aynı doğrultuda görev, iş ve becerilere sahip teknik eleman yetiştirmek, sektörde kozmetik teknikeri tanımını yerleştirmek, sektörden gelen istek doğrultusunda sektör çalışanlarına ve ‘üniversite-sanayi’ işbirliğine katkıda bulunmaktır. Iğdır gerek coğrafyası gerek yaşamını sürdüren yerel halkın kozmopolit oluşu yönünden bu programın açılması açısından uygun bir şehrimizdir. Üniversitemizin öncülük ettiği ve şu anda gerçekleştirmekte olduğumuz ‘1. Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Kongresi’ bu uygulamaların öncüsü olacaktır.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarını takiben Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi konuşmacılara plaket takdim etti. Plaket töreninden sonra “Flowers in Traditional Turkish Handicrafts” (Geleneksel Türk El Sanatlarında Çiçekler) sergisinin açılışı yapıldı ve sempozyum katılımcıları sergiyi gezdi.

El sanatları sergisinin gezilmesinin ardından sempozyumun ilk oturumunda, Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu’nun konuşması dinlendi. İkinci oturumda ise, Aromaterapist Dr. Rana Babaç

Çelebi ve Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan’ın konuşmaları yer aldı. İlk gününde üç ayrı oturuma yer veren sempozyumda toplam 14 oturum gerçekleştirilecek ve tüm oturumların gerçekleşmesini takiben 5 Ekim 2019 günü sempozyum sonuç bildirgesi hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılacak. Sonuç bildirgesinin açıklanmasının ardından sempozyum, son gün yapılacak Iğdır ve Kars gezisiyle sona erecek.

Haber tarihi: 04 / 10 / 2019
Haber Okunma: 177
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Belediyesinden 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Etkinliği
Sonraki: Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi