Iğdır Kaynayan Kazana Döndü! Son aylarda Iğdır'da bazı olayların meydana gelmesi bizleri bir hayli düşündürü...           • Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1615214
Aktif: 38
Bugün: 1417
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
93 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
573 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
408 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
447 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
480 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

1. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Sempozyumu Başladı

Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yaptığı, Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Serhat Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen 1. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Sempozyumu başladı.

3-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 1. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Sempozyumu, Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda yapılan açılış programıyla başladı. Sunuculuğunu Serap Şahin Yiğit’in yaptığı açılış programına; Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nazan Apaydın Demir, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Mustafa Öcal, Iğdır Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Turhan Moç, Sempozyum Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Belkıs Muca Yiğit ile aromatik bitkiler ve kozmetik alanında çalışmakta olan yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen katıldı.

“Kimya endüstrisinin önemini çok iyi anlamalıyız”

Açılış programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nazan Apaydın Demir yaptı. Demir, konuşmasında; “4. Nesil üniversitelerin artık bilim ve Ar-Ge’ye yönelmesi gerekir. Bilgiyi ürüne çevirmenin zamanı geldi. Ar-Ge’den Ür-Ge’ye geçmenin tam zamanı, üretime önem vermemiz ve endüstriye katkı sağlamamız gerekiyor. Kimya endüstrisinin önemini çok iyi anlamalıyız.” dedi. Apaydın’ın konuşmasının ardından Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Iğdır İl Koordinatörü Ramazan Mutlu Doğaner söz aldı. Doğaner, konuşmasında SERKA’nın Iğdır ilinin kalkınmasında etkili olan ajans desteklerinden bahsetti ve özellikle bölgenin kozmetik alanındaki potansiyelinin üzerinde durdu. Ramazan Mutlu Doğaner’in ardından kürsüye çıkan Iğdır Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Turhan Moç ise, konuşmasında sempozyumun anlam ve öneminden bahsetti.

“Üniversitemizin öncülük ettiği ‘1. Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Kongresi’ bu uygulamaların öncüsü olacaktır”

Programda son olarak Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi bir konuşma yaptı. Çelebi; “2019 yılında Iğdır Üniversitesi olarak Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde Kozmetik Teknolojisi Programı kurmuş bulunmaktayız ve 2020’de öğrenci alımını gerçekleştirme hedefindeyiz. Bu program kapsamında amacımız; dünya ile aynı doğrultuda görev, iş ve becerilere sahip teknik eleman yetiştirmek, sektörde kozmetik teknikeri tanımını yerleştirmek, sektörden gelen istek doğrultusunda sektör çalışanlarına ve ‘üniversite-sanayi’ işbirliğine katkıda bulunmaktır. Iğdır gerek coğrafyası gerek yaşamını sürdüren yerel halkın kozmopolit oluşu yönünden bu programın açılması açısından uygun bir şehrimizdir. Üniversitemizin öncülük ettiği ve şu anda gerçekleştirmekte olduğumuz ‘1. Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Kongresi’ bu uygulamaların öncüsü olacaktır.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarını takiben Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi konuşmacılara plaket takdim etti. Plaket töreninden sonra “Flowers in Traditional Turkish Handicrafts” (Geleneksel Türk El Sanatlarında Çiçekler) sergisinin açılışı yapıldı ve sempozyum katılımcıları sergiyi gezdi.

El sanatları sergisinin gezilmesinin ardından sempozyumun ilk oturumunda, Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu’nun konuşması dinlendi. İkinci oturumda ise, Aromaterapist Dr. Rana Babaç

Çelebi ve Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan’ın konuşmaları yer aldı. İlk gününde üç ayrı oturuma yer veren sempozyumda toplam 14 oturum gerçekleştirilecek ve tüm oturumların gerçekleşmesini takiben 5 Ekim 2019 günü sempozyum sonuç bildirgesi hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılacak. Sonuç bildirgesinin açıklanmasının ardından sempozyum, son gün yapılacak Iğdır ve Kars gezisiyle sona erecek.

Haber tarihi: 04 / 10 / 2019
Haber Okunma: 519
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Belediyesinden 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Etkinliği
Sonraki: Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi