Iğdır'da Eylem Ve Etkinlikler 15 Gün Yasaklandı Iğdır Valiliği, kentte düzenlenecek her türlü eylem ve etkinliği 15 gün sü...           • Ekim Ayında Iğdır Havalimanı’nda 21.154 Yolcuya Hizmet Verildi DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2019 yılı Ekim ayı havalimanı...           • Iğdır Belediyesi Fidan Dikimine Personelleri İle Birlikte Katıldı Türkiye genelinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan, 11,111,11 fidan dikimi kamp...           • Iğdır Üniversitesi Bünyesine Yeni Bir Fakülteyi Daha Ekledi Iğdır Üniversitesi sekizinci fakültesi olacak olan Sağlık Bilimleri Fakültesi, 10/1...           • Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sefa Altıkat’ın Projesi Bakanlık Desteği Aldı Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü &...           • On Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Düzenlendi Atatürk Anıtı Önünde ve Kültür Merkezinde 10 Kasım Atatürk'ü An...           • AFAD-Sen’den ´10 Kasım Atatürk´ü Anma’ Mesajı Afad Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk ´10 Kasım Atatürk´ü...           • Emine Işık Edebali İyi Parti İl Kadın Politikaları Başkanlığına Atandı İyi Parti Iğdır Kadın Politikaları İl Başkanlığına Emine Işık Edebali atandı. İyi Parti Iğdır İl B...           • Iğdır Orman İşletme Müdürlüğü Ücretsiz Fidan Dağıtımına Başladı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "Geleceğe Nefes Ver" sloganıyla başlatılan seferberlik kapsamı...           • TBB Ve 80 Barodan Ortak Basın Açıklaması Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ile Iğdır Barosununda aralarında bulunduğu 80 baro tarafın...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1425512
Aktif: 40
Bugün: 2462
Dün: 3205
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2458 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3710 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3059 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3677 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2527 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4362 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1995 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3518 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1599 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
2037 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2194 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1636 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3703 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3334 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2473 İzlenme, 0 Yorum

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çelik Roma’da Göbeklitepe’yi Anlattı

İtalya'nın Başkenti Roma'da Türkiye için gurur veren bir panel ve sergi düzenlendi. Panelde; Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bahattin Çelik, 12 bin yıllık geçmişi bulunan Göbeklitepe’yi farklı yönleriyle ele alan bir panel düzenledi.

Yıldız Sarayı Vakfının, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezinin ev sahipliğinde düzenlediği "Göbeklitepe: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor" panel ve fotoğraf sergisine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Yıldız Sarayı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Özgür Yavuzer, Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Çelik ile çok sayıda İtalyan konuk ve ilgililer katıldı.

Etkinlik çerçevesinde ilk olarak Yıldız Sarayı Vakfı Başkanı Uslu'nun moderatörlüğünde, Milano Politeknik Üniversitesinden Prof. Dr. Giulio Magli, Iğdır Üniversitesinden Arkeolog Prof. Dr. Bahattin Çelik, Alman Arkeoloji Enstitüsünden Göbeklitepe Kazı Koordinatörü Dr. Lee Clare'in katılımıyla Göbeklitepe'yi farklı yönleriyle ele alan bir panel düzenlendi. Arkeoloji ve astronomi bilimleri arasındaki bağlantı üzerine çalışan Magli, Göbeklitepe'de bu iki bilime yönelik izleri aktarırken, Iğdır Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bahattin Çelik uzun yıllardır bölgede yaptıkları çalışmaları anlatırken Göbeklitepe’nin tek merkez olmadığını, bölgede aynı döneme ait irili ufaklı birçok yerleşim yeri tespit ettiklerini, çalışmaların devam ettiğini dile getirdi, Dr. Clare ise Göbeklitepe kazılarına dair bilgi verdi.

‘Göbeklitepe ne tek ne de en büyük kült merkezi değildir’

Yapılan incelemeler sonucunda Urfa bölgesinde Göbeklitepe’den daha büyük en az iki merkezin varlığını tespit ettiklerini söyleyen Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Çelik, “Son yıllarda bölgede yapmış olduğumuz yüzey araştırmaları sonucunda, içinde T şeklinde dikilitaş barındıran Neolitik merkezlerin çevrelerinde yabani hayvanları avlamak için kullanılan çok sayıda tuzak alanları tespit ettik. Bu tuzak alanları sayesinde toplu bir şekilde avlanan yabani hayvanların Göbeklitepe ve benzeri kült merkezlerinin ortaya çıkmasında önemli bir rol üstlendiklerini düşünmekteyiz. Sonuç olarak, yapılan yüzey araştırmalarının ve kazıların ışığında anlaşılmıştır ki; Göbeklitepe tek değildir ve sanıldığı gibi neolitik dönemin en büyük kült merkezi de değildir. Yaptığımız incelemelerde Urfa bölgesinde Göbeklitepe’den daha büyük (Göbeklitepe yaklaşık 80 dekarlık bir alana sahiptir) en az iki merkezin (Karahan Tepe 110 dekar, Ayanlar Höyük 140 dekar) varlığını daha tespit ettik. Gelecek yıllarda bölgede yapılacak kazılarda bu yerleşim yerlerinin sayılarının artacağına ve bu dönemin daha iyi anlaşılacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber tarihi: 31 / 10 / 2019
Haber Okunma: 214
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Sanayi Sitesi Esnafından Iğdır Belediyesine Teşekkür Ziyareti
Sonraki: Iğdır Belediyesinden Kadınlara Meme Kanseri Farkındalık Programı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi