Iğdır Kaynayan Kazana Döndü! Son aylarda Iğdır'da bazı olayların meydana gelmesi bizleri bir hayli düşündürü...           • Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1615194
Aktif: 56
Bugün: 1375
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
93 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
573 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
408 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
447 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
480 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çelik Roma’da Göbeklitepe’yi Anlattı

İtalya'nın Başkenti Roma'da Türkiye için gurur veren bir panel ve sergi düzenlendi. Panelde; Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bahattin Çelik, 12 bin yıllık geçmişi bulunan Göbeklitepe’yi farklı yönleriyle ele alan bir panel düzenledi.

Yıldız Sarayı Vakfının, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezinin ev sahipliğinde düzenlediği "Göbeklitepe: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor" panel ve fotoğraf sergisine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Yıldız Sarayı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Özgür Yavuzer, Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Çelik ile çok sayıda İtalyan konuk ve ilgililer katıldı.

Etkinlik çerçevesinde ilk olarak Yıldız Sarayı Vakfı Başkanı Uslu'nun moderatörlüğünde, Milano Politeknik Üniversitesinden Prof. Dr. Giulio Magli, Iğdır Üniversitesinden Arkeolog Prof. Dr. Bahattin Çelik, Alman Arkeoloji Enstitüsünden Göbeklitepe Kazı Koordinatörü Dr. Lee Clare'in katılımıyla Göbeklitepe'yi farklı yönleriyle ele alan bir panel düzenlendi. Arkeoloji ve astronomi bilimleri arasındaki bağlantı üzerine çalışan Magli, Göbeklitepe'de bu iki bilime yönelik izleri aktarırken, Iğdır Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bahattin Çelik uzun yıllardır bölgede yaptıkları çalışmaları anlatırken Göbeklitepe’nin tek merkez olmadığını, bölgede aynı döneme ait irili ufaklı birçok yerleşim yeri tespit ettiklerini, çalışmaların devam ettiğini dile getirdi, Dr. Clare ise Göbeklitepe kazılarına dair bilgi verdi.

‘Göbeklitepe ne tek ne de en büyük kült merkezi değildir’

Yapılan incelemeler sonucunda Urfa bölgesinde Göbeklitepe’den daha büyük en az iki merkezin varlığını tespit ettiklerini söyleyen Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Çelik, “Son yıllarda bölgede yapmış olduğumuz yüzey araştırmaları sonucunda, içinde T şeklinde dikilitaş barındıran Neolitik merkezlerin çevrelerinde yabani hayvanları avlamak için kullanılan çok sayıda tuzak alanları tespit ettik. Bu tuzak alanları sayesinde toplu bir şekilde avlanan yabani hayvanların Göbeklitepe ve benzeri kült merkezlerinin ortaya çıkmasında önemli bir rol üstlendiklerini düşünmekteyiz. Sonuç olarak, yapılan yüzey araştırmalarının ve kazıların ışığında anlaşılmıştır ki; Göbeklitepe tek değildir ve sanıldığı gibi neolitik dönemin en büyük kült merkezi de değildir. Yaptığımız incelemelerde Urfa bölgesinde Göbeklitepe’den daha büyük (Göbeklitepe yaklaşık 80 dekarlık bir alana sahiptir) en az iki merkezin (Karahan Tepe 110 dekar, Ayanlar Höyük 140 dekar) varlığını daha tespit ettik. Gelecek yıllarda bölgede yapılacak kazılarda bu yerleşim yerlerinin sayılarının artacağına ve bu dönemin daha iyi anlaşılacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber tarihi: 31 / 10 / 2019
Haber Okunma: 498
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Sanayi Sitesi Esnafından Iğdır Belediyesine Teşekkür Ziyareti
Sonraki: Iğdır Belediyesinden Kadınlara Meme Kanseri Farkındalık Programı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi