Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır'da Anıldı Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ,Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve...           • İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Aşılama Çalışmalarını Sürdürüyor İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Aşılama Çalışmalarını Yerinde İnce...           • Prof. Dr.H.Tamer Dodurka ‘’Virüsleri Engelleyemeyiz Ama Korunabiliriz’’ İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka son günlerde arta...           • Iğdır HDP: Anadilde Eğitim Hakkının Gaspına Son Verilmeli Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “Dünya Anadili Gü...           • Iğdır İşkur Kadın istihdamını Artırmaya Yönelik Kursları Sürdürüyor İşkur Iğdır İl Müdürlüğünden kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik ...           • Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozuyor Ağız ve diş sağlığımız vücudumuz için oldukça önemli. Ağız ve diş sağlığım...           • Hava-İş: Pazar Mesailerine Dair Davamızın İlk Duruşması Yapıldı Pazar mesaileri başta olmak üzere 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki ihlalle...           • Iğdır Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı Iğdır Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerin ar...           • AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           • Hocalı Faciası 21 Şubat Cuma Günü Saat 1”4.00 De Anılacak Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1543880
Aktif: 36
Bugün: 1975
Dün: 2317
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
259 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
115 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
255 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
228 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
214 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
224 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
213 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
250 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
218 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
230 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
198 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
205 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
232 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
221 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Seramik, Cam ve Çinicilik Atölyesi Üretime Başladı

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu; Seramik, Cam ve Çinicilik Programı kapsamında kurulan seramik atölyesi, ilk ürünlerini vermeye başladı.

Seramik atölyesinde seramik üretiminde kullanılan malzemelerin şekillendirilmesi yapılarak, teknik ekipmanlar ve elektrikli kamara fırınıyla seramik pişirimleri gerçekleştiriliyor. Seramik atölyesinde; seramik üretiminin yanı sıra, Öğretim Görevlisi Elçin Telli tarafından Iğdır’ın Tuzluca ilçesinden getirilen çeşitli toprak numunelerinin seramik yapmaya elverişliliği üzerine çalışmalar ve fiziksel testler de yapılıyor.

“Seramik, sabır ve emek dolu bir üretim sürecine sahiptir”

“Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın büyük katkı ve emeği sayesinde atölyemize kazandırılan teknik ekipmanlarla çeşitli aşamaları olan seramik üretimini gerçekleştirilebiliyoruz.” diyen Öğretim Görevlisi Elçin Telli, seramik üretiminin aşamalarını şu şekilde anlattı; “Seramik, hammaddesi çamur olan ve muhakkak yüksek ısıda pişirilmesi gereken, geçmişten günümüze kadar ulaşmış en eski sanat dallarından biridir. Üretim sürecinde pek çok aşamadan geçmektedir. Çamurun hazırlanması, yoğurularak çeşitli tekniklerle şekil verilmesi, kurutulup rötuşlanması ile ardından 1. ve 2. pişirimlerin yapılması ile ortaya çıkmaktadır. Şekillendirme; el ile şekillendirme, çamur torna ile şekillendirme, alçı torna veya model yardımı ile kalıp yöntemiyle şekillendirme olarak üç ana başlığa ayrılabilir. İlk pişirim, bisküvi pişirimi ikinci pişirim ise, sırlı pişirim olarak bilinmektedir. Genel olarak bisküvi pişirimlerin 900°C’da, sırlı pişirimin ise kullanılan çamurun türüne göre 1000°C-1250°C'a yükselebilen özel seramik fırınlarında yapılması gerekmektedir. Bunların dışında, çeşitli pişirim teknikleri ve pişirim ısıları bulunmaktadır. Genel olarak seramik bir obje, ortalama on farklı aşamadan geçen sabır ve emek dolu bir üretim sürecine sahiptir.”

“Seramik üretimi, pek çok alanda çalışma imkanı sunmaktadır”

Öğretim Görevlisi Telli, seramik ürünleri ve çalışma alanları ile ilgili ise şunları ifade etti; “Seramik üretimi, isteğe göre; çanak çömlek gibi çömlekçilik ürünleri, seramik panolar, seramik heykel, kap kacak, seramik takı ve benzerleri gibi birçok ürünü yapmaya olanak sağlamaktadır. Çalışma imkanlarına bakıldığında; seramik atölyeleri, halk eğitim merkezleri, güzel sanatlar ile ilgili merkezler, endüstriyel anlamda ise seramik, karo, fayans fabrikaları, porselen üretimi yapan fabrikalar, vitrifiye fabrikaları, tasarım merkezleri gibi pek çok alanda çalışma imkanı sunmaktadır.”

Haber tarihi: 05 / 11 / 2019
Haber Okunma: 331
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumunun Sonuç Bildirgesi Yayınlandı
Sonraki: Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden Duyuru
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi