Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614093
Aktif: 27
Bugün: 582
Dün: 2679
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
86 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
567 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
399 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
617 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
426 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
499 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
442 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
474 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
438 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
405 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
467 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
433 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
476 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Seramik, Cam ve Çinicilik Atölyesi Üretime Başladı

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu; Seramik, Cam ve Çinicilik Programı kapsamında kurulan seramik atölyesi, ilk ürünlerini vermeye başladı.

Seramik atölyesinde seramik üretiminde kullanılan malzemelerin şekillendirilmesi yapılarak, teknik ekipmanlar ve elektrikli kamara fırınıyla seramik pişirimleri gerçekleştiriliyor. Seramik atölyesinde; seramik üretiminin yanı sıra, Öğretim Görevlisi Elçin Telli tarafından Iğdır’ın Tuzluca ilçesinden getirilen çeşitli toprak numunelerinin seramik yapmaya elverişliliği üzerine çalışmalar ve fiziksel testler de yapılıyor.

“Seramik, sabır ve emek dolu bir üretim sürecine sahiptir”

“Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın büyük katkı ve emeği sayesinde atölyemize kazandırılan teknik ekipmanlarla çeşitli aşamaları olan seramik üretimini gerçekleştirilebiliyoruz.” diyen Öğretim Görevlisi Elçin Telli, seramik üretiminin aşamalarını şu şekilde anlattı; “Seramik, hammaddesi çamur olan ve muhakkak yüksek ısıda pişirilmesi gereken, geçmişten günümüze kadar ulaşmış en eski sanat dallarından biridir. Üretim sürecinde pek çok aşamadan geçmektedir. Çamurun hazırlanması, yoğurularak çeşitli tekniklerle şekil verilmesi, kurutulup rötuşlanması ile ardından 1. ve 2. pişirimlerin yapılması ile ortaya çıkmaktadır. Şekillendirme; el ile şekillendirme, çamur torna ile şekillendirme, alçı torna veya model yardımı ile kalıp yöntemiyle şekillendirme olarak üç ana başlığa ayrılabilir. İlk pişirim, bisküvi pişirimi ikinci pişirim ise, sırlı pişirim olarak bilinmektedir. Genel olarak bisküvi pişirimlerin 900°C’da, sırlı pişirimin ise kullanılan çamurun türüne göre 1000°C-1250°C'a yükselebilen özel seramik fırınlarında yapılması gerekmektedir. Bunların dışında, çeşitli pişirim teknikleri ve pişirim ısıları bulunmaktadır. Genel olarak seramik bir obje, ortalama on farklı aşamadan geçen sabır ve emek dolu bir üretim sürecine sahiptir.”

“Seramik üretimi, pek çok alanda çalışma imkanı sunmaktadır”

Öğretim Görevlisi Telli, seramik ürünleri ve çalışma alanları ile ilgili ise şunları ifade etti; “Seramik üretimi, isteğe göre; çanak çömlek gibi çömlekçilik ürünleri, seramik panolar, seramik heykel, kap kacak, seramik takı ve benzerleri gibi birçok ürünü yapmaya olanak sağlamaktadır. Çalışma imkanlarına bakıldığında; seramik atölyeleri, halk eğitim merkezleri, güzel sanatlar ile ilgili merkezler, endüstriyel anlamda ise seramik, karo, fayans fabrikaları, porselen üretimi yapan fabrikalar, vitrifiye fabrikaları, tasarım merkezleri gibi pek çok alanda çalışma imkanı sunmaktadır.”

Haber tarihi: 05 / 11 / 2019
Haber Okunma: 423
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumunun Sonuç Bildirgesi Yayınlandı
Sonraki: Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden Duyuru
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi