Iğdır'da Eylem Ve Etkinlikler 15 Gün Yasaklandı Iğdır Valiliği, kentte düzenlenecek her türlü eylem ve etkinliği 15 gün sü...           • Ekim Ayında Iğdır Havalimanı’nda 21.154 Yolcuya Hizmet Verildi DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2019 yılı Ekim ayı havalimanı...           • Iğdır Belediyesi Fidan Dikimine Personelleri İle Birlikte Katıldı Türkiye genelinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan, 11,111,11 fidan dikimi kamp...           • Iğdır Üniversitesi Bünyesine Yeni Bir Fakülteyi Daha Ekledi Iğdır Üniversitesi sekizinci fakültesi olacak olan Sağlık Bilimleri Fakültesi, 10/1...           • Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sefa Altıkat’ın Projesi Bakanlık Desteği Aldı Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü &...           • On Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Düzenlendi Atatürk Anıtı Önünde ve Kültür Merkezinde 10 Kasım Atatürk'ü An...           • AFAD-Sen’den ´10 Kasım Atatürk´ü Anma’ Mesajı Afad Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk ´10 Kasım Atatürk´ü...           • Emine Işık Edebali İyi Parti İl Kadın Politikaları Başkanlığına Atandı İyi Parti Iğdır Kadın Politikaları İl Başkanlığına Emine Işık Edebali atandı. İyi Parti Iğdır İl B...           • Iğdır Orman İşletme Müdürlüğü Ücretsiz Fidan Dağıtımına Başladı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "Geleceğe Nefes Ver" sloganıyla başlatılan seferberlik kapsamı...           • TBB Ve 80 Barodan Ortak Basın Açıklaması Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ile Iğdır Barosununda aralarında bulunduğu 80 baro tarafın...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1425513
Aktif: 42
Bugün: 2464
Dün: 3205
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2458 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3710 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3059 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3677 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2527 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4362 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1995 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3518 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1599 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
2037 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2194 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1636 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3703 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3334 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2473 İzlenme, 0 Yorum

Seramik, Cam ve Çinicilik Atölyesi Üretime Başladı

Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu; Seramik, Cam ve Çinicilik Programı kapsamında kurulan seramik atölyesi, ilk ürünlerini vermeye başladı.

Seramik atölyesinde seramik üretiminde kullanılan malzemelerin şekillendirilmesi yapılarak, teknik ekipmanlar ve elektrikli kamara fırınıyla seramik pişirimleri gerçekleştiriliyor. Seramik atölyesinde; seramik üretiminin yanı sıra, Öğretim Görevlisi Elçin Telli tarafından Iğdır’ın Tuzluca ilçesinden getirilen çeşitli toprak numunelerinin seramik yapmaya elverişliliği üzerine çalışmalar ve fiziksel testler de yapılıyor.

“Seramik, sabır ve emek dolu bir üretim sürecine sahiptir”

“Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın büyük katkı ve emeği sayesinde atölyemize kazandırılan teknik ekipmanlarla çeşitli aşamaları olan seramik üretimini gerçekleştirilebiliyoruz.” diyen Öğretim Görevlisi Elçin Telli, seramik üretiminin aşamalarını şu şekilde anlattı; “Seramik, hammaddesi çamur olan ve muhakkak yüksek ısıda pişirilmesi gereken, geçmişten günümüze kadar ulaşmış en eski sanat dallarından biridir. Üretim sürecinde pek çok aşamadan geçmektedir. Çamurun hazırlanması, yoğurularak çeşitli tekniklerle şekil verilmesi, kurutulup rötuşlanması ile ardından 1. ve 2. pişirimlerin yapılması ile ortaya çıkmaktadır. Şekillendirme; el ile şekillendirme, çamur torna ile şekillendirme, alçı torna veya model yardımı ile kalıp yöntemiyle şekillendirme olarak üç ana başlığa ayrılabilir. İlk pişirim, bisküvi pişirimi ikinci pişirim ise, sırlı pişirim olarak bilinmektedir. Genel olarak bisküvi pişirimlerin 900°C’da, sırlı pişirimin ise kullanılan çamurun türüne göre 1000°C-1250°C'a yükselebilen özel seramik fırınlarında yapılması gerekmektedir. Bunların dışında, çeşitli pişirim teknikleri ve pişirim ısıları bulunmaktadır. Genel olarak seramik bir obje, ortalama on farklı aşamadan geçen sabır ve emek dolu bir üretim sürecine sahiptir.”

“Seramik üretimi, pek çok alanda çalışma imkanı sunmaktadır”

Öğretim Görevlisi Telli, seramik ürünleri ve çalışma alanları ile ilgili ise şunları ifade etti; “Seramik üretimi, isteğe göre; çanak çömlek gibi çömlekçilik ürünleri, seramik panolar, seramik heykel, kap kacak, seramik takı ve benzerleri gibi birçok ürünü yapmaya olanak sağlamaktadır. Çalışma imkanlarına bakıldığında; seramik atölyeleri, halk eğitim merkezleri, güzel sanatlar ile ilgili merkezler, endüstriyel anlamda ise seramik, karo, fayans fabrikaları, porselen üretimi yapan fabrikalar, vitrifiye fabrikaları, tasarım merkezleri gibi pek çok alanda çalışma imkanı sunmaktadır.”

Haber tarihi: 05 / 11 / 2019
Haber Okunma: 156
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumunun Sonuç Bildirgesi Yayınlandı
Sonraki: Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden Duyuru
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi