İran Ve Nahçivan Sınır Kapıları Kapatıldı İran ile olan sınır kapıları kapatıldı, uçuşlar durduruldu. İran ve Nahçivan sınır k...           • Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır'da Anıldı Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ,Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve...           • İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Aşılama Çalışmalarını Sürdürüyor İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Aşılama Çalışmalarını Yerinde İnce...           • Prof. Dr.H.Tamer Dodurka ‘’Virüsleri Engelleyemeyiz Ama Korunabiliriz’’ İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka son günlerde arta...           • Iğdır HDP: Anadilde Eğitim Hakkının Gaspına Son Verilmeli Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “Dünya Anadili Gü...           • Iğdır İşkur Kadın istihdamını Artırmaya Yönelik Kursları Sürdürüyor İşkur Iğdır İl Müdürlüğünden kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik ...           • Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozuyor Ağız ve diş sağlığımız vücudumuz için oldukça önemli. Ağız ve diş sağlığım...           • Hava-İş: Pazar Mesailerine Dair Davamızın İlk Duruşması Yapıldı Pazar mesaileri başta olmak üzere 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki ihlalle...           • Iğdır Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı Iğdır Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerin ar...           • AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1544833
Aktif: 30
Bugün: 185
Dün: 2144
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
262 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
117 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
262 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
232 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
216 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
258 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
222 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
201 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
210 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
231 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
234 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
223 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni Düzenlendi

Iğdır Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, 22. Dönem TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda gerçekleşen Akademik Yıl Açılış Törenine; 22. Dönem TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, il protokol üyeleri, kamu kurum amirleri, Üniversitemiz personeli ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende ilk olarak, Üniversitemizin yeni tanıtım filminin gösterimi yapıldı. Tanıtım filminin izlenmesinin ardından açılış konuşmasını, Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma yaptı.

“Sağlık Bilimleri Fakültesi için YÖK onay vermiş durumda”

Rektör Alma, konuşmasına Iğdır Üniversitesi’nin bölgesi için bir cazibe merkezi olduğunun ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katkılarıyla her geçen gün gelişme kaydettiğinin altını çizerek başladı. Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerini sunan Rektör Alma, Üniversitemiz kampüsünün her geçen gün canlılık kazandığını belirtti. Rektör olarak “tatbikatı önemsediğini” ifade ederek; “Şehit Bülent Yurtseven Kampüsümüze yüzlerce ağaç diktik; yine 11.11.2019 tarihindeki Ağaç Şenliğinde yüzlerce ağaç dikeceğiz. Ayrıca 76 milyon lira değerindeki yurt inşaatımız için onay aldık. Yine Üniversitemizin 8. fakültesi olacak olan Sağlık Bilimleri Fakültesi için YÖK onay vermiş durumda. BESYO’yu da fakülteye dönüştürme çabalarımız sürüyor. Akademisyen sayımız 400’ü geçti. Akademisyenlerimiz de oldukça verimli çalışıyor” dedi.

“Öğrenci bizim emanetimiz, onları açıkta bırakamayız”

Üniversite olarak çağı yakalamaya ve yeni teknolojileri uygulamaya önem verdiklerinin altını çizen Rektör Alma, “Mühendislik Fakültemizde hibrit araçlar üzerine çalışmalarımız sürüyor. Yine dijital üniversite olmak için faaliyetler yürütüyoruz. Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Uçak mühendisliği için de simülatör bilim merkezi kuruyoruz.” şeklinde konuştu. Eğitimin sadece öğrenim düzeyinde kalmaması, hayata da tatbik edilmesinin önemini belirten Rektör Alma, “Büyük rağbet gören İlahiyat Fakültemizde din eğitimi veriliyor. Din eğitimi çok önemli; çünkü doğru din eğitimini verebilirsek çocuklarımızı örgütlerin eline düşmekten kurtarabiliriz. Güzel Sanatlar Fakültemizde Resim ve Geleneksel El Sanatları Bölümlerimiz var. El Sanatları Bölümünde dokunan halıların Japonya’ya satışı için bir anlaşma yaptık. Hali hazırda Almanya’ya satışını da gerçekleştiriyoruz. Turizm Fakültemizde de gastronomi gibi istihdam olanakları olan bölümlere yoğunlaşıyoruz. Öğrenci bizim emanetimiz; dolayısıyla onları mezun olduklarında açıkta bırakamayız.” şeklinde konuştu.

“Ara eleman, artık aranan eleman”

Üniversitemizde Sağlık Simülasyon Merkezi kurma çalışmalarının sürdüğünü ve Iğdır bölgesinin avantajlarını değerlendirerek bir ‘lojistik üniversitesi’ olmayı da amaçladıklarını belirten Rektör Alma, “İki yıllık meslek yüksekokullarımız da çok önemli. Ara eleman, artık

aranan eleman. Ben ara eleman da değil, kalifiye eleman demeyi doğru buluyorum.” diyerek devam etti. Iğdır Üniversitesi’nin üretime yoğunlaştığının altını çizen Rektör Alma, “Kendi çalışmam olan diyabet kreminin patent alma çalışması sürüyor.” dedi.

URAP sıralamasında yükseliş

Üniversitemizde açılan doktora ve yüksek lisans programlarının başarısından söz eden Rektör Alma, “6 doktorantımız YÖK’ün programı çerçevesinde burs alıyor.” şeklinde konuştu. Rektör Alma, Iğdır Üniversitesi’nin arkeoloji alanındaki projelerinden de bahsederek Iğdır’da Urartu Müzesi kurma projesinden ve Havaalanı yolunda Demir Çağı’ndan kalma alanın Üniversitemiz tarafından kazılacağından bahsetti. Üniversitemizde açılan TÖMER ve UZMER gibi eğitim merkezleriyle daha çok öğrenciye ulaşılabildiğinin altını çizen Rektör Alma; “Birçok üniversiteyle iş birliği protokolü imzalıyoruz. Yurtdışındaki üniversitelerle de çift diploma anlaşmaları yapıyoruz. Aynı zamanda Iğdır Üniversitesi yayın açısından oldukça başarılı bir grafik çiziyor. URAP sıralamasında da göreve geldiğimizden beri hızlı bir yükseliş gösteriyoruz” şeklinde devam etti.

Barınma ve sağlık konusunda ihtiyaçlar dile getirildi

Üniversitemizin göstermiş olduğu hızlı ilerlemenin bazı sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Rektör Alma, “Öğrencilerimiz barınmayla ilgili sorunlar yaşıyor. Eski yıllardaki kadar olmasa da Üniversitemize kayıt olan birçok öğrenci, kayıt dondurup gitmek zorunda kalıyor. Bu konuyla ilgili Iğdırlı hayırseverlerden de destek istiyoruz. Buradan, Iğdır Üniversitesi Kalkındırma Vakfı’nın kuruluş çalışmalarına başladığımızın da müjdesini vereyim.” dedi. Rektör Alma, barınma gibi altyapı sıkıntıları nedeniyle daha dengeli, tedrici bir büyümeyi benimsediklerini belirterek; “Ancak Iğdır’ın gelişmiş bir hastaneye ihtiyacı var. Dolayısıyla var olan hastanenin Üniversitemizde açılacak Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin faaliyetine devredilmesi yahut Üniversitemizde kurulacak bir tıp fakültesi hastanesine ihtiyaç duyuyoruz.” dedi.

Iğdır Üniversitesi’nin öğretim politikasını, maddi terakkinin manevi terakkiyle birliği şeklinde açıklayan Rektör Alma, Iğdır ilinin ve Üniversitemizin ihtiyaçları için Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’tan desteklerini isteyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Belli ki Rektör Hocamız işini seviyor ve çok çalışıyor”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın konuşmasının ardından, 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Dersini vermek üzere 22. Dönem TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç kürsüye çıktı. Bülent Arınç, konuşmasına Üniversitemizin Akademik Yılı Açılışı vesilesiyle Iğdır’a gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Üniversitemizin gösterdiği misafirperverliğe de teşekkür ederek başladı. Sözlerine, “Belli ki Rektör Hocamız işini seviyor ve çok çalışıyor” diyerek devam eden Arınç; Iğdır Üniversitesini oldukça başarılı bulduğunu belirterek; “Bir dönem, ‘her ile bir üniversite’ düşüncesi bir hayaldi. Ama biz bu hayali gerçekleştirdik. Şüphesiz ki bazı şeyleri başarabilmek için önce hayal etmek lazım gelir. Dolayısıyla her genç erkeğimiz, her genç kızımızın da bir hayali olması gerekir. Ayrıca Erbakan Hocamızın dediği gibi, işin delisi olmak lazım. İşin delisi olmak nedir? İşini çok sevmek; işini gece gündüz düşünmek demektir. Ancak böyle başarılı olunabilir.” dedi.

Üniversitelerde yeni bölümler açılırken istihdam olanaklarının gözetilmesi gerektiğini ifade eden Bülent Arınç, ancak Iğdır’ın gelişmiş sağlık hizmetlerine ihtiyacı olması nedeniyle Iğdır Üniversitesi’nde bir tıp fakültesi kurulmasına olumlu yaklaştığını belirtti. Arınç ayrıca, öğrencilerin barınması gibi sıkıntıların KYK yardımıyla aşılabileceğini belirtti.

Açılış Dersi “diplomasi ve dış politika" üstüne

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Dersi için Türkiye’nin dış politikası ve diplomasi ağırlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında diplomasinin öneminden ve savaşlara engel olma özelliğinden tarihten örnekler vererek değinen Arınç, Türkiye’nin komşularla ‘sıfır sorun’ politikasından ve Suriye kriziyle ilgili takındığı insani tavırdan söz etti. Suriye krizinin gelişimini tecrübeleriyle birlikte aktaran Bülent Arınç, Türkiye’nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’nın da öneminden söz etti. Bülent Arınç, Türk ordusuna ve askerlerine başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

22. Dönem TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın, 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Dersini vermesinin ardından, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma kendilerine teşekkür belgesi takdim etti.

Ayrıca 2018 yılı akademik teşvik değerlendirme puanlamasında Fen Bilimleri alanında birinci olan Prof. Dr. Sulhattin Yaşar ve Sosyal Bilimler alanında birinci olan Doç. Dr. Haktan Sevinç’e, Bülent Arınç tarafından başarı belgelerinin takdiminin ardından 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni sona erdi.

Haber tarihi: 08 / 11 / 2019
Haber Okunma: 314
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: TBB Ve 80 Barodan Ortak Basın Açıklaması
Sonraki: Bülent Arınç Iğdır Üniversitesinde Kütüphane Açılışı Yaptı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi