“Son Ezidi”nin Tanıtım Ve İmza Günü Yapıldı Mehmet Kum’un “Son Ezidi” adlı kitabının tanıtım ve imza günü Valilik ...           • Ormanlık Alanlarda Mangal Yakmak Yasaklandı İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine genelge gönderdi: Ormanlık alanlarda mangal yak...           • Rektör Alma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini Ziyaret Etti Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kahramanmaraş Süt&cced...           • Komşu İlde Maskesiz Dolaşmak Yasaklandı Kars'ta yeni tip coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında bugünden itibaren maskesiz...           • Corona Virüse Karşı Tedbirler Artırıldı İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine corona virüsü tedbirleri konulu ek genelge g...           • Lübnanlı Ermenilerin Karabağ’a Yerleştirilmesi Planlanıyor Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, ...           • Iğdır’da Patates Hasadı Başladı Iğdır ili tarım ürünleri yönünden çeşit zenginliği ile bölgede ve ...           • Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde futbol dalında faaliyet gösteren Tuzluca Esnaf Spor 2...           • Iğdır Üniversitesinden Webometrics Sıralamasında Kayda Değer Başarı Öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında birçok köklü ü...           • Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır Şubesi Iğdır İl Müftülüğünün organizesin...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1664371
Aktif: 39
Bugün: 2407
Dün: 2526
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
448 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
888 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
775 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1023 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
880 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
773 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
659 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
704 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
777 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
750 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
702 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
805 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
725 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
772 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Öğr. Gör. Murat Şimşek Paletli Araç Prototipi ÇERİ’yi Üretti

Iğdır Üniversitesi Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Murat Şimşek, ÇERİ adı verilen bir paletli araç prototipi tasarlayarak üretti. Zorlu arazi koşullarında çalışmak üzere üretilen paletli araçlara olan ihtiyaç, her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkemizde de gittikçe önem kazanan paletli araçlar; sivil savunma, afet, göçük ve yangın durumları ile askeri alanlarda kullanılmaktadır. Var olan ve gittikçe artan ihtiyacı karşılamak için, Iğdır Üniversitesi Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Murat Şimşek tarafından ÇERİ adı verilen paletli araç prototipi tasarlanarak üretildi.

Öğr. Gör. Murat Şimşek, paletli araç ihtiyacı hakkında; “Paletli araçlar genel olarak iki kısımda değerlendirilmektedir. Bunlardan birincisi, hareket kabiliyetini oluşturan palet kısmı diğeri ise, aracın üretildiği amaca yönelik fonksiyonları gerçekleştirecek olan gövde kısmıdır. Zorlu arazi şartlarında askerlerin siperler arası mühimmat sevkiyatını yapması, güvenlik güçlerimizle bölücü unsurlar arasında çıkacak olan her hangi bir çatışma esnasında, askerimize sütre görevi görmesi ve yaralı askerlerin bulunduğu yerden, güvenli bir yere alınması gibi alanlarda bu araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca göçük olaylarında yaralıya ulaşmak için, yangınlarda müdahaleyi gerçekleştirmek ve mahsur kalan kişilere ulaşmak için de kullanılabilirler.” dedi.

“Tamamen yerli ve milli olan aracımız Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hiçbir karşılık beklenmeden armağan edilecek”

Öğr. Gör. Şimşek, tasarlayıp ürettiği prototip hakkında ise şunları söyledi; “Çok fonksiyonlu paletli aracın yaklaşık ar-ge maliyeti 1 milyon TL olup, bu kapsamda çalışmalarımız devam edecektir. Bu çalışma tamamlandığında üst gövdesi değiştirilebilen, uydu sistemleriyle kontrol edilebilen, kurşun geçirmez, yangına dayanıklı, görüntü ve ses aktarım imkânı olan, gerektiğinde kendini kamufle edebilen ve silahlandırılabilen bir aracı ülkemize kazandırmış olacağız. Ekibimizle birlikte çalışmalarımızı yüksek bir titizlikle devam ettirmekteyiz. İlk prototip ÇERİ, sistemin hareket mekanizmasının açıklanması maksadıyla şahsım tarafından kendi imkanlarımla kısıtlı bir sürede yapılmıştır. Eğer projemize gerekli destek sağlanırsa, en kısa sürede asıl prototip üretilip, tamamen yerli ve milli olan aracımız Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hiçbir karşılık beklenmeden armağan edilecektir.”

Rektör Alma’ya teşekkür

Öğr. Gör. Şimşek, projeye destek olanlara teşekkürlerini; “Bu vesileyle bizlere desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya ve bize bu konuda askeri bilgiler veren Savunma Sanayi Müsteşarlığı Alt Sistemler Daire Başkanı Dr. Ata Şenlikçi’ye ve çalışmalarımıza destek olan Bolvadin Makine Sanayi Erol Mazlum’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Devletimizin destekleriyle, Üniversitemiz ve ülkemiz için başarılı çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.” diyerek ifade etti.

Haber tarihi: 29 / 11 / 2019
Haber Okunma: 705
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: DSİ: Iğdır İlimizde 352.860 Dekar Tarım Arazisi Sulandı
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi