Hemşerimiz Sinan Oğan Cumhurbaşkanlığı Adaylığını Açıkladı MHP’den ihraç edilen eski milletvekili Sinan Oğan, katıldığı programda cumhurbaşkanlı...           • Iğdır Belediyesinden Deprem Duyarlılığı: Yardıma Hazırız Elazığ, Malatya ve çevre illerde meydana gelen depremden dolayı üzüntülerini...           • Kampüsü’te Yaşayan Kediler Evlerine Kavuştu Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü’nde Yaşayan Kediler Evlerine Kavuştu. Iğdır &...           • Iğdır Üniversitesi “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günlerinde” Stant Açtı Ankara ANKA Fuar ve Kongre Merkezi’nde “Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri”...           • Uyuşturucu Ve Bağımlılık İle Mücadele Toplantısı Yapıldı 2019 Yılı Uyuşturucu/Bağımlılık İle Mücadele Genel Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.  I...           • DAP Bölgesi Kalkınma Ajanslarıyla İşbirliği Toplantısı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı DAP İ...           • Avukatlara İndirimli Elektrik Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye’nin önde gelen enerji sektörü o...           • Haydar Aliyev Parkına Yeni Düzenleme Kararı İmzalandı Serhat Kalkınma Ajansı’na (SERKA) başvuran ve destek almaya hak kazanan Iğdır İl Özel İ...           • İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2020 Yılı İlk Toplantısı Yapıldı. 2020 yılı 1. dönem...           • Iğdır Belediye Eş Başkanları Mahalle Muhtarları İle Bir Araya Geldi Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, Iğdır merkeze bağlı mahalle muhtar...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1521151
Aktif: 34
Bugün: 1564
Dün: 1910
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
161 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
35 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
176 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
149 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
134 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
138 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
133 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
165 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
141 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
153 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
114 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
132 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
144 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
158 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
143 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Öğr. Gör. Murat Şimşek Paletli Araç Prototipi ÇERİ’yi Üretti

Iğdır Üniversitesi Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Murat Şimşek, ÇERİ adı verilen bir paletli araç prototipi tasarlayarak üretti. Zorlu arazi koşullarında çalışmak üzere üretilen paletli araçlara olan ihtiyaç, her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkemizde de gittikçe önem kazanan paletli araçlar; sivil savunma, afet, göçük ve yangın durumları ile askeri alanlarda kullanılmaktadır. Var olan ve gittikçe artan ihtiyacı karşılamak için, Iğdır Üniversitesi Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Murat Şimşek tarafından ÇERİ adı verilen paletli araç prototipi tasarlanarak üretildi.

Öğr. Gör. Murat Şimşek, paletli araç ihtiyacı hakkında; “Paletli araçlar genel olarak iki kısımda değerlendirilmektedir. Bunlardan birincisi, hareket kabiliyetini oluşturan palet kısmı diğeri ise, aracın üretildiği amaca yönelik fonksiyonları gerçekleştirecek olan gövde kısmıdır. Zorlu arazi şartlarında askerlerin siperler arası mühimmat sevkiyatını yapması, güvenlik güçlerimizle bölücü unsurlar arasında çıkacak olan her hangi bir çatışma esnasında, askerimize sütre görevi görmesi ve yaralı askerlerin bulunduğu yerden, güvenli bir yere alınması gibi alanlarda bu araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca göçük olaylarında yaralıya ulaşmak için, yangınlarda müdahaleyi gerçekleştirmek ve mahsur kalan kişilere ulaşmak için de kullanılabilirler.” dedi.

“Tamamen yerli ve milli olan aracımız Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hiçbir karşılık beklenmeden armağan edilecek”

Öğr. Gör. Şimşek, tasarlayıp ürettiği prototip hakkında ise şunları söyledi; “Çok fonksiyonlu paletli aracın yaklaşık ar-ge maliyeti 1 milyon TL olup, bu kapsamda çalışmalarımız devam edecektir. Bu çalışma tamamlandığında üst gövdesi değiştirilebilen, uydu sistemleriyle kontrol edilebilen, kurşun geçirmez, yangına dayanıklı, görüntü ve ses aktarım imkânı olan, gerektiğinde kendini kamufle edebilen ve silahlandırılabilen bir aracı ülkemize kazandırmış olacağız. Ekibimizle birlikte çalışmalarımızı yüksek bir titizlikle devam ettirmekteyiz. İlk prototip ÇERİ, sistemin hareket mekanizmasının açıklanması maksadıyla şahsım tarafından kendi imkanlarımla kısıtlı bir sürede yapılmıştır. Eğer projemize gerekli destek sağlanırsa, en kısa sürede asıl prototip üretilip, tamamen yerli ve milli olan aracımız Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hiçbir karşılık beklenmeden armağan edilecektir.”

Rektör Alma’ya teşekkür

Öğr. Gör. Şimşek, projeye destek olanlara teşekkürlerini; “Bu vesileyle bizlere desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya ve bize bu konuda askeri bilgiler veren Savunma Sanayi Müsteşarlığı Alt Sistemler Daire Başkanı Dr. Ata Şenlikçi’ye ve çalışmalarımıza destek olan Bolvadin Makine Sanayi Erol Mazlum’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Devletimizin destekleriyle, Üniversitemiz ve ülkemiz için başarılı çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.” diyerek ifade etti.

Haber tarihi: 29 / 11 / 2019
Haber Okunma: 388
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: DSİ: Iğdır İlimizde 352.860 Dekar Tarım Arazisi Sulandı
Sonraki: 2019-2020 Okul Sporları Toplantısı Yapıldı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi