Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           • Iğdır Üniversitesi ’Yeşil Üniversite’ Sıralamasında Iğdır Üniversitesi, Universitas Indonesia (Endonezya Üniversitesi) tarafından yapılan ve...           • Maskesiz Sokağa Çıkana Ceza Kesilecek Iğdır İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereğince bugünden itibaren (22.05.2020) il genelinde t&uu...           • Ağrı Dağı Erezyon Sahasında Sel Taşkınlarıyla Mücadele Çalışması İl Özel İdaresinden Ağrı Dağı Erezyon Sahasında Bulunan Sel Taşkınlarıyla Mücadele &Cced...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1613150
Aktif: 36
Bugün: 889
Dün: 2368
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
84 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
554 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
394 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
613 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
552 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
465 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
425 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
494 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
441 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
469 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
436 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
402 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
464 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
427 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
474 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Öğr. Gör. Murat Şimşek Paletli Araç Prototipi ÇERİ’yi Üretti

Iğdır Üniversitesi Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Murat Şimşek, ÇERİ adı verilen bir paletli araç prototipi tasarlayarak üretti. Zorlu arazi koşullarında çalışmak üzere üretilen paletli araçlara olan ihtiyaç, her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkemizde de gittikçe önem kazanan paletli araçlar; sivil savunma, afet, göçük ve yangın durumları ile askeri alanlarda kullanılmaktadır. Var olan ve gittikçe artan ihtiyacı karşılamak için, Iğdır Üniversitesi Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Murat Şimşek tarafından ÇERİ adı verilen paletli araç prototipi tasarlanarak üretildi.

Öğr. Gör. Murat Şimşek, paletli araç ihtiyacı hakkında; “Paletli araçlar genel olarak iki kısımda değerlendirilmektedir. Bunlardan birincisi, hareket kabiliyetini oluşturan palet kısmı diğeri ise, aracın üretildiği amaca yönelik fonksiyonları gerçekleştirecek olan gövde kısmıdır. Zorlu arazi şartlarında askerlerin siperler arası mühimmat sevkiyatını yapması, güvenlik güçlerimizle bölücü unsurlar arasında çıkacak olan her hangi bir çatışma esnasında, askerimize sütre görevi görmesi ve yaralı askerlerin bulunduğu yerden, güvenli bir yere alınması gibi alanlarda bu araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca göçük olaylarında yaralıya ulaşmak için, yangınlarda müdahaleyi gerçekleştirmek ve mahsur kalan kişilere ulaşmak için de kullanılabilirler.” dedi.

“Tamamen yerli ve milli olan aracımız Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hiçbir karşılık beklenmeden armağan edilecek”

Öğr. Gör. Şimşek, tasarlayıp ürettiği prototip hakkında ise şunları söyledi; “Çok fonksiyonlu paletli aracın yaklaşık ar-ge maliyeti 1 milyon TL olup, bu kapsamda çalışmalarımız devam edecektir. Bu çalışma tamamlandığında üst gövdesi değiştirilebilen, uydu sistemleriyle kontrol edilebilen, kurşun geçirmez, yangına dayanıklı, görüntü ve ses aktarım imkânı olan, gerektiğinde kendini kamufle edebilen ve silahlandırılabilen bir aracı ülkemize kazandırmış olacağız. Ekibimizle birlikte çalışmalarımızı yüksek bir titizlikle devam ettirmekteyiz. İlk prototip ÇERİ, sistemin hareket mekanizmasının açıklanması maksadıyla şahsım tarafından kendi imkanlarımla kısıtlı bir sürede yapılmıştır. Eğer projemize gerekli destek sağlanırsa, en kısa sürede asıl prototip üretilip, tamamen yerli ve milli olan aracımız Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hiçbir karşılık beklenmeden armağan edilecektir.”

Rektör Alma’ya teşekkür

Öğr. Gör. Şimşek, projeye destek olanlara teşekkürlerini; “Bu vesileyle bizlere desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya ve bize bu konuda askeri bilgiler veren Savunma Sanayi Müsteşarlığı Alt Sistemler Daire Başkanı Dr. Ata Şenlikçi’ye ve çalışmalarımıza destek olan Bolvadin Makine Sanayi Erol Mazlum’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Devletimizin destekleriyle, Üniversitemiz ve ülkemiz için başarılı çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.” diyerek ifade etti.

Haber tarihi: 29 / 11 / 2019
Haber Okunma: 565
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: DSİ: Iğdır İlimizde 352.860 Dekar Tarım Arazisi Sulandı
Sonraki: 2019-2020 Okul Sporları Toplantısı Yapıldı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi