Corona Van ve Iğdır Ekonomisini Nasıl Etkiliyor? Corona virüsün Türkiye'nin sınırlarına dayanması paniğe sebep olurken İran ile tica...           • Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Basın Duyurusu Emeklilerimiz Hakkında Yapılan Olumsuz Haberler Kesinlikle Gerçeği Yansıtmamaktadır Bazı b...           • Tapu Müdürü Erol Usta’dan Rektör Alma’ya Nezaket Ziyareti Iğdır Tapu Müdürü Erol Usta, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Me...           • Üniversite ile MEM, İŞKUR’la Mesleki Eğitim Kursu Protokolü İmzaladı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • “İş Kulübü” Öğrencileri Sertifikalarını Aldı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • İlkin İdris Aliyev Ürettiği Robotla Onur Belgesi Aldı Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi İlkin İdris Aliyev, ür...           • İl Tarım Köylerde Çiftçi Eğitimlerine Başladı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2019-2020 yılı &c...           • 76 Iğdır Belediye Spordan Eş Başkanlara Ziyaret Iğdır amatör liginde mücadele eden 76 Iğdır Belediye Spor Kulüp Başkanı ve Iğdır Be...           • Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi İtalyan Bilim İnsanları Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi. &Ccedi...           • Atletizm Geliştirme Projesinde Madalyalar Verildi Atletizm Federasyonu faaliyet programında yer alan Atletizm Geliştirme Projesi Finali Iğdır Gen&cc...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1546733
Aktif: 38
Bugün: 686
Dün: 2420
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
266 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
120 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
263 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
238 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
221 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
229 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
258 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
224 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
203 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
212 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
234 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
236 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
228 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

2019'un Son Röportajını Mehmet Nuri Güneş İle Yaptık

HDP’li Mehmet Nuri Güneş son günlerdeki çıkışları ve dikkat çekici tespitleriyle gündeme geldi. HDP’nin Van konferansı ile HDP Iğdır İl Kongresinde yaptığı eleştirel açıklama ve tespitlerini kendisiyle konuştuk. Özellikle HDP’nin Iğdır il kongresinde söylediği “Belirlenen değil belirleyen Bir PM ile finale çıkılmalı” sözleri çok konuşuldu.

O konuşmanın videosunu aşağıda izleyebilirsiniz. Öncesinde ne demek istediği ile ilgili sorularımızın yer aldığı röportajımızı sizlerle paylaşmadan önce Mehmet Nuri Güneş’i kısaca tanıyayıl: HDP geleneğinin oluşum kongresi Kars il temsilciliği (1991), sırasıyla ilçe, il başkanlığı, PM, MYK üyeliği, Genel Saymanlık, 7 yıllık genel merkez yöneticiliği sırasında 1995-1999, 2002 seçimlerinde Iğdır Milletvekilliği, 2005 Yerel seçimlerinde Iğdır Belediye Başkanı seçildi.

- Sayın Güneş, Iğdır il kongresinde söylediğiniz  “Belirlenen değil belirleyen Bir PM ile finale çıkılmalı” sözlerinden tam olarak ne anlamalıyız?

- Kişiler, gruplar ve partiler kendi gündemleri kadar vardır. Birey olarak gündem yaratmak için belirli birikime sahip olmak gerekir. Yaratıcı birey ve kişilikler birikim ve yetenekleri oranında gündem belirleyebilirler. Siyasi partilerin sorunlara çözüm bulma noktasındaki performansları ile mevcut iktidara karşı alternatif politika üretmek zorunluluğu var.

Muhalefetin iktidar karşısındaki varlığı veya etkinliği halkla iç içe olup, halkın sorunlarını yerinde gözlemleyip ona çözüm üretmekle doğrudan bağlantılıdır. Böyle oldukları zaman gündemi belirleyen konumunda olurlar. Tersi bir durum (sıradan yaklaşımlar, bürokratizm ve atalet) onları belirlenen durumuna hapseder. Çünkü iktidar karşısında çözüm üretemedikleri için iktidarın peşinden sürüklenirler. Yani onların tutumunu (belirleyen) iktidarın tavrı belirler.

Siyasi partilerde kadroya indirgediğimizde kadronun emek yoğunluklu yaşamı (halkla ilişkilenme, gündemi takip etme, kendini eğitme vb.) onu belirleyen konumuna getirir. İşin lokomotifi olan kadroların çoğalması oranında içinde yer aldıkları partiyi iktidar karşısında belirleyen konumuna taşır. Sıradan kadroların partiye ve halka yaklaşımları onları formel birey olmaktan öteye götürmeyeceği gibi, kendilerini belirlenen konumuna hapseder. Kendileri gelişmediği gibi partilerini de iktidar karşısında belirlenen konumuna düşürür ve daraltır.

-          Van’daki konferansta yaptığınız konuşmada bir Yahudi tüccar hikâyesi anlatmışsınız. Vermek istediğiniz mesajı bizimle paylaşır mısınız?

-          Hay, hay hikâyenin kendisi mesaj zaten; Yahudi bir tüccar yaz boyunca veresiye vermiş. Kışın ise veresiye defterini karıştırmış. Veresiye verdiklerinin karşılığını alamayınca da maddi sıkıntılar yaşamış. İşe evin masraflarını kısmakla başlamış. Bir gün eşi;

-           “Bey, bey kafanı şu defterden kaldır” uyarısıyla toparlanır. Eşi “eve bir kilo soğan alda gel. Yemek yapacağız” der. Tüccar o bildik eril tavrı ile paltosunu omzuna atıp dışarı çıkar. Eli cebine gidince de şok olur. Çünkü cebinde parası yoktur. Ve kendi kendine şöyle der; “Eyvah masrafı kısmak mevcudu korumuyor. Üretmek artırmak gerekir” der.

-Teşekkür ederiz.

- Ben teşekkür ederim.

Haber tarihi: 31 / 12 / 2019
Haber Okunma: 617
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Yüksel Babal'dan Yeni Yıl Mesajı
Sonraki: Iğdır Özgür Kadın Hareketinden Yeni Yıl Mesajı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi