Corona Van ve Iğdır Ekonomisini Nasıl Etkiliyor? Corona virüsün Türkiye'nin sınırlarına dayanması paniğe sebep olurken İran ile tica...           • Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Basın Duyurusu Emeklilerimiz Hakkında Yapılan Olumsuz Haberler Kesinlikle Gerçeği Yansıtmamaktadır Bazı b...           • Tapu Müdürü Erol Usta’dan Rektör Alma’ya Nezaket Ziyareti Iğdır Tapu Müdürü Erol Usta, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Me...           • Üniversite ile MEM, İŞKUR’la Mesleki Eğitim Kursu Protokolü İmzaladı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • “İş Kulübü” Öğrencileri Sertifikalarını Aldı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • İlkin İdris Aliyev Ürettiği Robotla Onur Belgesi Aldı Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi İlkin İdris Aliyev, ür...           • İl Tarım Köylerde Çiftçi Eğitimlerine Başladı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2019-2020 yılı &c...           • 76 Iğdır Belediye Spordan Eş Başkanlara Ziyaret Iğdır amatör liginde mücadele eden 76 Iğdır Belediye Spor Kulüp Başkanı ve Iğdır Be...           • Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi İtalyan Bilim İnsanları Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi. &Ccedi...           • Atletizm Geliştirme Projesinde Madalyalar Verildi Atletizm Federasyonu faaliyet programında yer alan Atletizm Geliştirme Projesi Finali Iğdır Gen&cc...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1546777
Aktif: 16
Bugün: 806
Dün: 2420
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
266 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
121 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
263 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
238 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
221 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
229 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
258 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
224 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
203 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
212 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
234 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
236 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
228 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Mücahit Özden Hun: Sayın Iğdır Valimiz Enver Ünlü Bey’e Açık Mektup

Sayın Valim:

18-12-2019 tarihli Yeşil Iğdır Gazetesinde yayımlanan bir habere göre Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğünün teşvikiyle Ziya Zeki Acar, Nizamettin Onk ve merhum Nihat Çetinkaya isimli yazarlarımızın kitaplarını referans alarak bir IĞDIR kitabı projesi uygulamaya konacaktır. Kamuoyunun da takdir ettiği gibi İl Milli Eğitim Müdürlüğü, devletimizi temsilen doğrudan size bağlıdır ve sizin onayınız olmayan hiçbir projeyi uygulamaya koyamaz. Bu nedenle bu açık mektubu şahsınıza hitaben kaleme almış bulunuyorum. Düşüncelerimi maddeler halinde özetlemek isterim:

1. Her üç yazarımızın da gerek Iğdır’da 1918-1920 yılları arasında yaşanan İç Savaş ve daha sonra Büyük Millet Meclisi sınırlarına dâhil olması konusundaki tüm tezleri uydurmadır, taraflıdır ve çoğu şahsım tarafından çürütülmüştür.

2. Seçilen yazarlar sağ görüşlü ve Azerbaycan Türkü (Azeri) kökenlidir. Kürt kökenli veya sol görüşlü Azerbaycan Türkü kökenli yazarlar bilinçli bir şekilde komisyon dışı bırakılmıştır.

3. İnternetten görebildiğim kadarıyla Çorum kökenlisiniz. 1970’li yıllarda Çorum ve Maraş’ta yaşanan katliamları en iyi bilenlerden birisi olduğunuzu varsayarak ve Iğdır’daki danışmanlarınızın uyarısıyla şehrimizde 1950’den beri devam ede gelen bir etnik (Kürt-Azeri) gerginlik ve husumetin halen varlığını koruduğu konusunda bilgilendirilmiş olduğunuzu varsayıyorum. Lütfen bu etnik hassasiyeti ateşleyecek değil söndürecek yönde kararlar vermelisiniz.

4. Geçmişte birçok valiler yukarıda ismi geçen yazarların kitaplarını devlet teşvikiyle, ilk sayfalarında zamanın valisinin resmi olmak üzere, kuşe kâğıtta yayımlatıp, dağıtmışlardır. Maalesef vatandaşlarına eşit mesafede olması gereken devletimizin taraflı ve kasıtlı bilgiler içeren kitapları “referans” anlamında kamuoyuna ve özellikle gençliğe empoze etmesi ve bu yönde çaba göstermesi oldukça manidar ve aynı derece üzücüdür. Anladığım kadarıyla devletimiz bu haksız tutumu devam ettirme kararlılığında görünmektedir..

5. Özellikle Iğdır’daki Kürt kökenli vatandaşlarımızın, dede ve babalarının bu ülkenin kuruluşunda emeği geçtiği gerçeğinden ve bilgisinden mahrum edilmesi, zaten ana dillerinde okuma-yazmadan mahrum bırakılmış Kürt gençliğinin devlet eliyle bir anlamda dışlanmaya ve umutsuzluğa itilmesi, illegal örgütlerin kucağına atılması anlamına gelmektedir.

6. Doğru yaklaşım şudur: Iğdır’da özerk yapıya sahip bir üniversitemiz var. Hocalarımız öğrencilerine mastır ve doktora tezi çalışmaları vermektedirler. Araştırmacı genç, istediği kitabı referans alır, tezini bilimsel özerklik çerçevesinde ve vicdani sorumluluk duygusuyla tamamlar. Fikirler çatışır, doğrular ortaya çıkar. Bu araştırmacıları, devletin resmi görüşü budur diye bir kitaba mahkûm etmenizi etik bulmuyorum.

7. Şahsınıza hitaben daha önce Iğdır tarihini ilk kaleme alan Merhum Veli Orkun Bey’in Iğdır Tarihli kitabını bastırmanızı ve bu konuda gereken yardımı sunmaya hazır olduğumu basın yoluyla bir yazıyı kaleme almıştım. Vicdanının sesini dinleyen ve Iğdır halkına gerçek anlamda hizmet vermek isteyen bir Vali olarak Iğdır’la yazılmış

iki kitabı kuşe kâğıtta bastırıp dağıttırabilirsiniz: 1) Veli Orkun’un Iğdır Tarihi 2) Hacı Ali Ekber Tufan’ın anıları

8. Bir aydın olarak bu projenin sonuna kadar karşısında olacağım. Bedeli neyse ödemeye hazırım. Kürt gençliğinin devlet eliyle dışlanmasına, kimliğini ve geleceğini illegal örgütlerin ideolojik tuzaklarında aramasına vicdanım el vermiyor. Vali olarak bugün Iğdır’da yarın başka bir yerde olacaksınız. Geride bırakacağınız mirasın evrensel ve vicdani değerde olması gerektiği gerçeğini unutmamanızı nezaketen hatırlatırım.

Saygılarımla

Mücahit Özden Hun

Haber tarihi: 02 / 01 / 2020
Haber Okunma: 7054
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Kars-Iğdır-Aralık Dilucu Demiryolu Projesi Halk Toplantısı Yapıldı
Sonraki: Iğdır'a Yeni Yıl Müjdesi: Anjio Ünitesi Kuruluyor
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi