Corona Van ve Iğdır Ekonomisini Nasıl Etkiliyor? Corona virüsün Türkiye'nin sınırlarına dayanması paniğe sebep olurken İran ile tica...           • Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Basın Duyurusu Emeklilerimiz Hakkında Yapılan Olumsuz Haberler Kesinlikle Gerçeği Yansıtmamaktadır Bazı b...           • Tapu Müdürü Erol Usta’dan Rektör Alma’ya Nezaket Ziyareti Iğdır Tapu Müdürü Erol Usta, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Me...           • Üniversite ile MEM, İŞKUR’la Mesleki Eğitim Kursu Protokolü İmzaladı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • “İş Kulübü” Öğrencileri Sertifikalarını Aldı Iğdır Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR’la Mesleki ...           • İlkin İdris Aliyev Ürettiği Robotla Onur Belgesi Aldı Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi İlkin İdris Aliyev, ür...           • İl Tarım Köylerde Çiftçi Eğitimlerine Başladı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2019-2020 yılı &c...           • 76 Iğdır Belediye Spordan Eş Başkanlara Ziyaret Iğdır amatör liginde mücadele eden 76 Iğdır Belediye Spor Kulüp Başkanı ve Iğdır Be...           • Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi İtalyan Bilim İnsanları Ciltteki Sarkmaları Toparlayan Biyolojik Lıftıng Aşısı Geliştirdi. &Ccedi...           • Atletizm Geliştirme Projesinde Madalyalar Verildi Atletizm Federasyonu faaliyet programında yer alan Atletizm Geliştirme Projesi Finali Iğdır Gen&cc...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1546735
Aktif: 43
Bugün: 696
Dün: 2420
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
266 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
120 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
263 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
238 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
221 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
229 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
258 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
224 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
203 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
212 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
234 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
236 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
228 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

20 Yanvar Şehitleri, İstad Merkezinde Anıldı

20 Yanvar(Ocak) Şehitleri, İSTAD-İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği merkezinde, düzenlenen fotoğraf sergisi ve “BAĞIMSIZLIĞA GİDEN YOL 20 YANVAR “konulu panelle anıldı.

Çok sayıda seçkin davetli ve basın mensubunun katıldığı panele ilgi büyüktü. Sunumunu, İSTAD Başkan Yardımcısı Araştırmacı Yazar Metin Yıldırım’ın yaptığı panel, şehitler için saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının okunması ile başladı. Panelin açılış konuşmasını yapan İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu; ”20 Yanvar aslında Azerbaycan Türkleri’nin bağımsızlık günüdür. SSCB tarafından işgal edilen Azerbaycan, maalesef 70 yıl esaret altında ve zulümlere maruz kalmıştır. Ancak bu esarete rağmen, Azerbaycan halkı bağımsızlık ruhunu asla kayıp etmemiştir. 70 yıl sonra da olsa, ‘20 Yanvar Günü’ bu esarete son vermiştir. 20 Yanvar, Azerbaycan halkının tarihine, kanlı facia olarak yazıldığı gibi, günümüzde Azerbaycan halkının tarihine“MİLLİ KAHRAMANLIK GÜNÜ” olarak da yazılmıştır. 1918’de Şark’ın ilk Türk Cumhuriyeti olan Azerbaycan, maalesef iki yıl sonra bağımsızlığını kaybetmiş ve 20 Yanvar1990, hadiselerinden sonra tekrar bağımsız olmuştur. Bağımsızlık isteyen Azerbaycan halkı, SSCB tankları karşısında vücudunu siper etmiş, haksızlık karşısında vatanın bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuştur.

Azerbaycan, Ruslar için o kadar önemliydi ki, Azerbaycan'ı kaybetmek istemeyen Ruslar, 62 bin askerle Azerbaycan'a müdahale etmiş, çıkan olaylarda yüzlerce Azerbaycan Türkü katledilmiştir. Dünya ile irtibatı kesilen Azerbaycan ablukası, yaklaşık bir yıl sürmüştür. Tüm bu zorluklara rağmen Azerbaycan, 18 Ekim 1991’de bağımsızlığını dünyaya ilan etmiştir. Azerbaycan’da yakılan bu bağımsızlık meşalesi, Sovyetler Birliği'nin de dağılmasına vesile olmuştur. Azerbaycan’ın Bağımsızlığını tanıyan ilk ülke ise Türkiye Cumhuriyeti'dir. O gün orada şehit olan 137 Türk evladı, bağımsız Azerbaycan Devleti'nin temelini atmış ve güçlenmesine vesile olmuşlardır. Azerbaycan’ın bağımsızlığı aynı zamanda diğer halkların bağımsızlığına da yol açmıştır. İSTAD’da düzenlenen bu konferansa katılan ve destek veren herkese teşekkür eder saygılar sunarım” dedi.

Düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan TBMM , Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, İyi Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Azerbaycan Kıbrıs Cemiyet Başkanı Orhan Hasanoğlu, Adana Türkiye Azerbaycan Derneği Başkanı Av. Yakup Bulut, AraştırmacıYazar Mehmet Ali Taner, Gazeteci Sevda Zülfigarlı ve 20 Yanvar tarihi tanıkları, birer konuşma yaparak günün anlam ve önemini vurguladılar.

Haber tarihi: 20 / 01 / 2020
Haber Okunma: 307
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Şiyar Arvan İle Miran Akkuş'un Sünnet Şölenleri Görülmeye Değerdi
Sonraki: Ak Parti İl Ve Merkez İlçe Başkanı Basınla Biraraya Geldiler
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi