İlçe Tarım Müdürü Salih Akkuş'tan Örnek Davranış Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde İlçe Tarım Müdürü olarak gö...           • HDP'li Vekil Habip Eksik: AKP Çalmak İçin Kayyım Atıyor Halfeli Belde Belediyesi'ne kayyım atanarak eşbaşkanı Hasan Safa’nın tutuklanmasına tepki g&...           • Bahar Aylarında Çok Çeşitli Beslen Bağışıklığını Güçlendir Sağlıklı ve dayanıklı bir metabolizma için öncelikle her gruptan doğal besinleri t&uum...           • Ağaçları Budayan Belediye, Kendi serasından 70. Bin Çiçek Ekimi Yaptı Park Bahçeler Müdürlüğü Bahar Aylarının Gelmesi İle Birlikte Çal...           • Taddef Genel Başkan Yardımcısı Ünsal: Ermeniler Soykırımcı Bir Millet Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu(Taddef) genel başkan yardımcısı ve basın s&...           • Tekstil Sektöründen Anadolu’ya “Corona Virüs” Göçü Olacak Asgari Ücretle Geçinen Tekstil Çalışanı Desteklenmeli. Tekstilin önde gel...           • Iğdır Belediyesinden Larvasit Mücadelesi Iğdır Belediyesi tarafından İl etrafında bulunan kanallarda sinek yumurtasına (Larvasit) karşı m&u...           • İl Emniyet Müdürü: Hava Güzel… Hayat Daha Güzel… Evde Kal Iğdır… Değerli Iğdırlı Hemşerilerimiz, Korona virüs hastalığı 2019 (KOVİD 19) insanları etkileyen ş...           • Yerine Kayyım Atanan Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Mart...           • SARS ve Koronavirüsü Durduran Profesör:Türkiye 3 Hafta Evden Çıkmasın Çin’de daha önce SARS, kuş gribi, domuz gibi salgınlarında mücadele eden ve...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1574496
Aktif: 21
Bugün: 604
Dün: 2077
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
358 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
216 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
384 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
340 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
297 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
311 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
300 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
345 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
305 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
321 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
288 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
282 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
311 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
303 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
311 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır HDP: Anadilde Eğitim Hakkının Gaspına Son Verilmeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “Dünya Anadili Günü” dolayısıyla bir basın açıklaması düzenledi. HDP il binasının bulunduğu Doğubayazıt caddesinde yapılan açıklamaya partililer ve halk katılım sağladı.

HDP Genel Merkezi Eğitim Politikaları Komisyonu tarafından hazırlanan basın açıklamasını HDP Iğdır İl Saymanı Kemal Kum okudu. (Haberin videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.)

Anadilde eğitim hakkının gaspına son verilmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada şunlara dikkat çekildi:  

“Değerli Basın Emekçileri;

Yaşadığımız coğrafya, çok dilli, çok kültürlü ve çok dinli bir yapıya sahip olmasına rağmen Cumhuriyet tarihinden bu yana izlenen tekçi politikalar yüzünden farklılıklarımız her geçen gün yok edilmektedir. Bu coğrafyada yaşayan farklı diller yasaklar ve asimilasyonun kıskacına alınarak yok edilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’de konuşulan bazı diller yok olmuş bazıları ise yok olma ile karşı karşıyadır.

2020 Uluslararası Anadil Günü çalışmaları, barışçıl diyalog ve sosyal içermenin desteklenmesine katkıda bulunacaktır. Dilsel ve kültürel çeşitliliğin tanınması ve saygı gösterilmesi, toplumların birlik ve bütünlüğünün güçlendirilmesine katkıda bulunur. Bunlar hem toplum içinde hem de toplumlar arasında daha kalıcı barışın temelidir ve UNESCO'nun Uluslararası Anadili Günü'nü kutlama kararına yol açtı.

Uluslararası Anadil Günü, 2020 kutlaması vesilesiyle UNESCO Genel Merkezi tüm üye devletleri sürdürülebilir kalkınma ve kalıcı barış için dilsel çeşitliliği ve çok dilliliği kutlamaya davet etmektedir. UNESCO Dünya Tehlike Altındaki Diller Atlası'na göre, Türkiye'de 18 dil yok olmuş veya yok olma tehlikesi altındadır.

Bunlardan; Ubıhça ve Kapadokya Yunancası tamamen yok olmuştur. Hertevin ve Mlahsove Suret (Doğu Süryanice) dilleri Süryani dilleri ailesinden Turoyo (Batı Süryanice), Ladino ve Gagavuzca, Romanca, Batı Ermenicesi, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Abhazca dili de UNESCO listesinde yok olma tehdidi altındaki diller arasında anılmaktadır. Çerkesce, Abazaca ve Zazaca ise UNESCO listesinde "kırılgan" diller kategorisinde yer almaktadır.

Bölge illerinde Kürtçe dersini seçmek isteyen veliler okul yönetimleri tarafından çoğu zaman materyal ve öğretmen eksikliği bahaneleri ile geri çevrilmektedir. Çoğu okulda Kürtçe derslerini dile vakıf olmayan farklı branşlardaki eğitmenler vermektedir. Bu bölümden mezun ataması yapılmayan yüzlerce eğitmen olmasına rağmen farklı branşlardaki eğitmenlerin bu dersi vermesi kabul edilemez bir durumdur. Kürtçe ve diğer diller üzerinde kurulan baskılar devletin tekçi anlayışını yansıtmaktadır. Bu tekçi anlayışa son verilmeli ve Türkiye’de yaşayan tüm diller anayasal güvence altına alınmalıdır.

Kamuda çok dilli hizmet hayata geçirilmeli ve anadilde eğitim hakkının gaspına son verilmelidir.”

Haber tarihi: 21 / 02 / 2020
Haber Okunma: 331
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Prof. Dr.H.Tamer Dodurka ‘’Virüsleri Engelleyemeyiz Ama Korunabiliriz’’
Sonraki: Iğdır İşkur Kadın istihdamını Artırmaya Yönelik Kursları Sürdürüyor
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi