Iğdır'a Atanan Öğretmenler Çiçekler Ve Hediyelerle Karşılandı Eğitim-Bir-Sen Iğdır şubesi, Iğdır'a atanan Öğretmenleri çiçeklerle ve hediyele...           • "Boyun Ağrınızın Olmaması Tamamen Sizin Elinizde" Yapılan araştırmalara göre kişilerin yüzden 85’nin hayatları boyunca mutlaka bir d...           • Eksik: Dr.Erez'in Adının Devlet Hastanesine Verilmesi Talebi olumludur Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, TBMM’de Covit19 ile m...           • Van’da Kürtçe Tabelalar Tekrar Asılmaya Başlandı Kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldıktan sonra tepk...           • Iğdır Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği Çalışmaları Sürüyor Iğdır Aşağı Karasu Taşkın Koruma Ve Sınır Güvenliği 1.Kısım İnşaatında Çalışmalar Hız ...           • Pandemi Döneminde Saç Sağlığı Sorunları Arttı Saç Ekim Direktörü Yasemin Gülgör, pandemi döneminde yaşanan stres...           • Iğdır’da Korona Virüs Denetimleri Sürüyor Iğdır Valisi H. Engin Sarıibrahim’in talimatları doğrultusunda oluşturulan denetim ekipleri,...           • İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Koronavirüs Genelgesi! İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri" konul...           • SERKA Desteğiyle SPSS & AMOS Eğitimi Yapıldı Iğdır Meslek Yüksekokulu bünyesinde Iğdır Üniversitesi ve Serhat Kalkınma Ajansı (S...           • Iğdır İŞ-Kur’dan Toplum Yararına Programlar (TYP) Hakkında Duyuru Iğdır Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplum Yararına Programlar (TY...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1698604
Aktif: 33
Bugün: 1173
Dün: 2160
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
896 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1164 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1153 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1401 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1117 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1006 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1174 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1048 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1087 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1163 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1073 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1108 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1095 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1056 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Av Yusuf Aslan: Kayyım Atamaları, Anayasa'ya Aykırıdır...

Iğdır barosu avukatlarından Yusuf Aslan Halfeli belediyesine kayyım atanması ile ilgili soyal medya hesabından yaptığı açıklamada: Kayyım Atamaları, Anayasa'ya Aykırıdır” dedi.

Yerine kayyım atanan Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Safa’nın avukatı olan Aslan, paylaşımında şunlara dikkat çekti:    

Iğdır'a bağlı Halfeli Belde Belediyesi Başkanı Sayın Hasan SAFA, 23.03.2020 tarihinde görevden uzaklaştırıldı ve yerine kayyım atandı.

Kayyım atamaları ve bunu mümkün kılan yasal düzenleme, Anayasa'ya aykırıdır.

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Osman CAN'ın bu konuda 20.12.2019 tarihinde Deutsche Welle Türkçe'de yayınlanan aşağıdaki görüşlerine katılıyorum:

"Anayasaya göre İçişleri Bakanlığı, haklarında soruşturma veya kovuşturma bulunan belediye başkanı, encümeni veya meclis üyelerini 'geçici' olarak görevden uzaklaştırabilir. Bu durumda belediye meclisi, 'kendi içinden' onun yerine vekâlet edecek birini seçer. Yetkili, suç nedeniyle mahkûm olduğunda ise Danıştay kararıyla görevden kesin olarak alınır. Dolayısıyla kayyum düzenlemesi, aslına Anayasa'ya uygun değil... Belediye Kanunu, Anayasa'daki düzenlemeye göre yapılmış. Ancak OHAL KHK’ları ile Belediye Kanunu'na ekleme yapıldı ki OHAL KHK’sı ile normal kanunlara ekleme yapmak da anayasaya aykırı. Bu şekilde terör suçları nedeniyle soruşturma ve kovuşturma söz konusu olduğunda görevden alma ve yerine doğrudan İçişleri Bakanlığı (ve valiler) tarafından kayyım atanmasının yolu açıldı. Yani görevden uzaklaştırılan yerel yöneticinin yerine yerel meclisler ve dolayısıyla yöre halkının meşru temsilcileri değil, doğrudan merkezi hükümet atama yapıyor. Bana göre kayyım atamasını mümkün kılan yasal temel, anayasaya şeklen aykırı olduğu gibi, içerik olarak 'seçme ve seçilme hakkı' ve 'demokratik temsil' ilkelerine de aykırılık oluşturmaktadır...

KHK ile getirilen düzenleme, Anayasa ve Belediye Kanunu‘nun normal düzenlemesini bypas ediyor ve merkezi hükümete, İçişleri Bakanı'na (ve valilere) doğrudan atama yapma yetkisi veriyor. Elbette belediye meclisleri seçim yapamayınca, bu meclislerde diğer parti temsilcilerinin de seçim yapma imkanı kalmamış oluyor. Pratiğe bakıldığında ise bu atama, 'geçici' değil artık 'kalıcı' hale gelmiş durumda... Kayyım atamaları, zaten kırılgan ve sınırlı bir şekilde işleyen seçim mekanizmalarını elbette anlamsızlaştırıyor. Demokratik temsil mekanizmaları zayıflayınca, toplumsal aidiyet duygusu da zayıflıyor. Halkın talep ve sorunlarını kamu makamlarına iletmek için gerekli iletişim kanalları kopuyor. Sonuçta Türkiye’nin birliği, ortak yaşama irade ve arzusu bundan olumsuz etkileniyor. Maalesef hükümet yetkilileri, bu gerçeği görebilecek yeteneği kaybedeli uzun zaman oldu."

Haber tarihi: 24 / 03 / 2020
Haber Okunma: 568
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Koronavirüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Öneriler
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi