Tekstil Sektöründen Anadolu’ya “Corona Virüs” Göçü Olacak Asgari Ücretle Geçinen Tekstil Çalışanı Desteklenmeli. Tekstilin önde gel...           • Iğdır Belediyesinden Larvasit Mücadelesi Iğdır Belediyesi tarafından İl etrafında bulunan kanallarda sinek yumurtasına (Larvasit) karşı m&u...           • İl Emniyet Müdürü: Hava Güzel… Hayat Daha Güzel… Evde Kal Iğdır… Değerli Iğdırlı Hemşerilerimiz, Korona virüs hastalığı 2019 (KOVİD 19) insanları etkileyen ş...           • Yerine Kayyım Atanan Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Mart...           • SARS ve Koronavirüsü Durduran Profesör:Türkiye 3 Hafta Evden Çıkmasın Çin’de daha önce SARS, kuş gribi, domuz gibi salgınlarında mücadele eden ve...           • 'Virüs Tehlikesine Karşı Tekstil Çalışanları Ücretli İzne Ayrılmalı' Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan etmesi ve ülkemizde de Covid-19 ...           • Iğdır Barosu:Cinsel İstismar Suçları İnfaz İndirimi Kapsamında Olmasın Iğdır Barosu: Çocuğa Yönelik Şiddet Ve Çocuğun Cinsel İstismarı Suçları ...           • Iğdır Belediyesi Yolları Sabunlu Suyla Dezenfekte Ediyor Iğdır Belediyesi, dünyayı etkisi altına alan korana virüsüne karşı aldığı tedbirler...           • Iğdır İçin Daimi İşçi Alımı Duyurusu: 52 Kişi Alınacak Sağlık Bakanlığı’nın Iğdır İli hizmet birimleri bünyesinde çalıştırılmak üz...           • Okulların Kapalı Kalma Süresi 30 Nisan'a Kadar Uzatıldı Bakan Koca sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Koronavirüse karşı verdiğimiz ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1573606
Aktif: 23
Bugün: 1289
Dün: 1930
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
355 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
381 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
337 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
296 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
307 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
297 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
344 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
302 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
317 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
284 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
282 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
303 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
310 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Av Yusuf Aslan: Kayyım Atamaları, Anayasa'ya Aykırıdır...

Iğdır barosu avukatlarından Yusuf Aslan Halfeli belediyesine kayyım atanması ile ilgili soyal medya hesabından yaptığı açıklamada: Kayyım Atamaları, Anayasa'ya Aykırıdır” dedi.

Yerine kayyım atanan Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Safa’nın avukatı olan Aslan, paylaşımında şunlara dikkat çekti:    

Iğdır'a bağlı Halfeli Belde Belediyesi Başkanı Sayın Hasan SAFA, 23.03.2020 tarihinde görevden uzaklaştırıldı ve yerine kayyım atandı.

Kayyım atamaları ve bunu mümkün kılan yasal düzenleme, Anayasa'ya aykırıdır.

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Osman CAN'ın bu konuda 20.12.2019 tarihinde Deutsche Welle Türkçe'de yayınlanan aşağıdaki görüşlerine katılıyorum:

"Anayasaya göre İçişleri Bakanlığı, haklarında soruşturma veya kovuşturma bulunan belediye başkanı, encümeni veya meclis üyelerini 'geçici' olarak görevden uzaklaştırabilir. Bu durumda belediye meclisi, 'kendi içinden' onun yerine vekâlet edecek birini seçer. Yetkili, suç nedeniyle mahkûm olduğunda ise Danıştay kararıyla görevden kesin olarak alınır. Dolayısıyla kayyum düzenlemesi, aslına Anayasa'ya uygun değil... Belediye Kanunu, Anayasa'daki düzenlemeye göre yapılmış. Ancak OHAL KHK’ları ile Belediye Kanunu'na ekleme yapıldı ki OHAL KHK’sı ile normal kanunlara ekleme yapmak da anayasaya aykırı. Bu şekilde terör suçları nedeniyle soruşturma ve kovuşturma söz konusu olduğunda görevden alma ve yerine doğrudan İçişleri Bakanlığı (ve valiler) tarafından kayyım atanmasının yolu açıldı. Yani görevden uzaklaştırılan yerel yöneticinin yerine yerel meclisler ve dolayısıyla yöre halkının meşru temsilcileri değil, doğrudan merkezi hükümet atama yapıyor. Bana göre kayyım atamasını mümkün kılan yasal temel, anayasaya şeklen aykırı olduğu gibi, içerik olarak 'seçme ve seçilme hakkı' ve 'demokratik temsil' ilkelerine de aykırılık oluşturmaktadır...

KHK ile getirilen düzenleme, Anayasa ve Belediye Kanunu‘nun normal düzenlemesini bypas ediyor ve merkezi hükümete, İçişleri Bakanı'na (ve valilere) doğrudan atama yapma yetkisi veriyor. Elbette belediye meclisleri seçim yapamayınca, bu meclislerde diğer parti temsilcilerinin de seçim yapma imkanı kalmamış oluyor. Pratiğe bakıldığında ise bu atama, 'geçici' değil artık 'kalıcı' hale gelmiş durumda... Kayyım atamaları, zaten kırılgan ve sınırlı bir şekilde işleyen seçim mekanizmalarını elbette anlamsızlaştırıyor. Demokratik temsil mekanizmaları zayıflayınca, toplumsal aidiyet duygusu da zayıflıyor. Halkın talep ve sorunlarını kamu makamlarına iletmek için gerekli iletişim kanalları kopuyor. Sonuçta Türkiye’nin birliği, ortak yaşama irade ve arzusu bundan olumsuz etkileniyor. Maalesef hükümet yetkilileri, bu gerçeği görebilecek yeteneği kaybedeli uzun zaman oldu."

Haber tarihi: 24 / 03 / 2020
Haber Okunma: 290
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Koronavirüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Öneriler
Sonraki: HDP'den Halfeli Belediyesine Kayyım Atanmasına İlişkin Açıklama
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi