Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır Şubesi Iğdır İl Müftülüğünün organizesin...           • Iğdır TJA: Şengal'de Yapılan Soykırımı Ve Kadın Kırımını Lanetliyoruz IŞİD'in 2014'te Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Şengal bölgesine ve Ezidi yerleşim yerleri...           • Balık Göl Ziyaretçi Akınına Uğruyor... Balık Gölü, Sakin ve Serin Ortam Arayan Ziyaretçi Akınına Uğradı. Doğu Anadolu&r...           • Kurban Bayramı Mesajı... Birlik ve beraberliği, dostluğu, kardeşlik ve paylaşmayı en sıcak şekilde hissettiğimiz, yardımlaş...           • Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanından Kurban Bayramı Mesajı Bayramlar, inananların kardeşliğini, insanların paylaşma ve dayanışma duygusunu, birlik ve beraber...           • Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in Gözaltına Alınmasını Kınıyoruz Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez'in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından ki...           • İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ’tan Kurban Bayramı Mesajı Iğdır İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ, Kurban Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı...           • Kurban Bayramı Mesajı... Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı  Başkanı Aydın Deniz'den Kurban Bayramı Mesajı... ...           • TEMA Vakfı Iğdır Aralık ve Merkez’de Gönüllü İlçe Sorumluları Arıyor! Iğdır’ın Aralık ve Merkez ilçelerinde, TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini benimsemiş, T...           • Serdar Ünsal: Asala Yeniden Hortladı Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1661415
Aktif: 44
Bugün: 1814
Dün: 2597
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
421 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
866 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1001 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
855 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
746 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
645 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
770 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
682 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
760 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
723 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
689 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
775 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
694 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
747 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Milletvekili Dr. Eksik, Iğdır'daki Koronovirüs Önlemlerini Sordu

HDP Iğdır Milletvekili, Dr. Habip Eksik, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve İran devletinden Dilucu Sınır Kapısından Iğdır’a gelen turistlere alınan coronovirüs tedbirleri Meclis gündemine taşıdı.

“Iğdır ilinde yaşayan yurttaşlar için kendi anadilleri Kürtçe,ve Azerice bilgilendirme amaçlı materyal hazırlanacak mıdır?

HDP Iğdır Milletvekili, Dr. Habip Eksik,  Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve İran devletinden Dilucu Sınır Kapısından Iğdır’a gelen turistlere alınan coronovirüs tedbirleri Meclis gündemine taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Eksik, bölgede  yoğun biçimde kullanılan  Kürtçe  ve  Azerice diline dikkat çekerek, “Iğdır ilinde yaşayan yurttaşlar için kendi anadilleri Kürtçe ve Azerice bilgilendirme amaçlı materyal hazırlanacak mıdır” diye sordu.

Eksik’in soru önergesi ve gerekçesi şöyle:

Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü dünyanın farklı ülkelerinde can almaya devam etmektedir. En son Türkiye’de de Covid-19 virüsünün saptandığı Sağlık Bakanı olarak kamuoyunu bilgilendirip gerekli önlemlerin alınması noktasında açıklamalarda bulunmuştur.

Bulunduğu coğrafi konum itibariyle 3 ülkeye sınırı olan Iğdır ili Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, İran ve Azerbaycan devletlerinden yoğun bir şekilde turist geçişi olmaktadır, ayrıca ticaret yapılmaktadır. Seçim bölgem Iğdır ilinde Türkçe dışında anadilleri Kürtçe ve Azerice yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kürtçe ve Azerice dışında kendilerini ifade edebilecek yani Türkçe bilmeyen vatandaşımız azımsanmayacak sayıdadır. Dolaysıyla devlet kurumlarında özellikle sağlık kurumlarında kendilerini ifade etme noktasında zorluk yaşayan vatandaşlarımız büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar.

-Iğdır ilinde yaşayan yurttaşlar için kendi anadilleri Kürtçe,ve Azerice bilgilendirme amaçlı materyal hazırlanacak mıdır?

- Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve İran devletinden Dilucu Sınır Kapısından Iğdır ilimize seyahat eden insanlara yönelik alınmış tedbirler var mıdır, var ise nelerdir?

-Hastane, Banka, PTT gibi kurumlar veya diğer kurumlarda Covid-19 virüsüne yönelik alınmış veya alınacak tedbirler var mıdır, var ise nelerdir?

- Iğdır ilimizde olası bir salgın durumunda gerekli önlemlerin alınacağı (karantina gibi) sağlık, beslenme, barınma ihtiyaçlarının sağlanacağı her hangi bir yapı tahsis edilmiş midir?

- Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üzerinden Dilucu Sınır Kapısından ilimize seyahat etmekte olan insanlara yönelik Covid-19 virüsü nedeniyle alınan önlemler nelerdir?

- Iğdır’da bulunan sağlık kurumlarında Covid-19 virüsünün tespiti ve bulaşmasını önleyici tedbirler alınmış mıdır, alınmış ise nelerdir?

-Iğdır’da Covid-19 şüphesiyle gözlem altına alınan hasta var mıdır?

- Iğdır il merkezi ve Dilucu Sınır Kapısında gezici sağlık ekiplerinin Covid-19 virüsünün olup olmadığına yönelik tarama çalışmaları yapılması planlanmakta mıdır?

Haber tarihi: 24 / 03 / 2020
Haber Okunma: 461
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Orman İşletme Müdürlüğü Kucak Köyüne De Fidan Diktirdi
Sonraki: İl Tarım Korunga Tohumu Dağıttı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi