Tekstil Sektöründen Anadolu’ya “Corona Virüs” Göçü Olacak Asgari Ücretle Geçinen Tekstil Çalışanı Desteklenmeli. Tekstilin önde gel...           • Iğdır Belediyesinden Larvasit Mücadelesi Iğdır Belediyesi tarafından İl etrafında bulunan kanallarda sinek yumurtasına (Larvasit) karşı m&u...           • İl Emniyet Müdürü: Hava Güzel… Hayat Daha Güzel… Evde Kal Iğdır… Değerli Iğdırlı Hemşerilerimiz, Korona virüs hastalığı 2019 (KOVİD 19) insanları etkileyen ş...           • Yerine Kayyım Atanan Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Mart...           • SARS ve Koronavirüsü Durduran Profesör:Türkiye 3 Hafta Evden Çıkmasın Çin’de daha önce SARS, kuş gribi, domuz gibi salgınlarında mücadele eden ve...           • 'Virüs Tehlikesine Karşı Tekstil Çalışanları Ücretli İzne Ayrılmalı' Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan etmesi ve ülkemizde de Covid-19 ...           • Iğdır Barosu:Cinsel İstismar Suçları İnfaz İndirimi Kapsamında Olmasın Iğdır Barosu: Çocuğa Yönelik Şiddet Ve Çocuğun Cinsel İstismarı Suçları ...           • Iğdır Belediyesi Yolları Sabunlu Suyla Dezenfekte Ediyor Iğdır Belediyesi, dünyayı etkisi altına alan korana virüsüne karşı aldığı tedbirler...           • Iğdır İçin Daimi İşçi Alımı Duyurusu: 52 Kişi Alınacak Sağlık Bakanlığı’nın Iğdır İli hizmet birimleri bünyesinde çalıştırılmak üz...           • Okulların Kapalı Kalma Süresi 30 Nisan'a Kadar Uzatıldı Bakan Koca sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Koronavirüse karşı verdiğimiz ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1573639
Aktif: 24
Bugün: 1401
Dün: 1930
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
355 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
382 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
337 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
296 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
307 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
297 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
344 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
302 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
317 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
284 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
282 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
303 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
310 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Milletvekili Dr. Eksik, Iğdır'daki Koronovirüs Önlemlerini Sordu

HDP Iğdır Milletvekili, Dr. Habip Eksik, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve İran devletinden Dilucu Sınır Kapısından Iğdır’a gelen turistlere alınan coronovirüs tedbirleri Meclis gündemine taşıdı.

“Iğdır ilinde yaşayan yurttaşlar için kendi anadilleri Kürtçe,ve Azerice bilgilendirme amaçlı materyal hazırlanacak mıdır?

HDP Iğdır Milletvekili, Dr. Habip Eksik,  Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve İran devletinden Dilucu Sınır Kapısından Iğdır’a gelen turistlere alınan coronovirüs tedbirleri Meclis gündemine taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Eksik, bölgede  yoğun biçimde kullanılan  Kürtçe  ve  Azerice diline dikkat çekerek, “Iğdır ilinde yaşayan yurttaşlar için kendi anadilleri Kürtçe ve Azerice bilgilendirme amaçlı materyal hazırlanacak mıdır” diye sordu.

Eksik’in soru önergesi ve gerekçesi şöyle:

Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü dünyanın farklı ülkelerinde can almaya devam etmektedir. En son Türkiye’de de Covid-19 virüsünün saptandığı Sağlık Bakanı olarak kamuoyunu bilgilendirip gerekli önlemlerin alınması noktasında açıklamalarda bulunmuştur.

Bulunduğu coğrafi konum itibariyle 3 ülkeye sınırı olan Iğdır ili Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, İran ve Azerbaycan devletlerinden yoğun bir şekilde turist geçişi olmaktadır, ayrıca ticaret yapılmaktadır. Seçim bölgem Iğdır ilinde Türkçe dışında anadilleri Kürtçe ve Azerice yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kürtçe ve Azerice dışında kendilerini ifade edebilecek yani Türkçe bilmeyen vatandaşımız azımsanmayacak sayıdadır. Dolaysıyla devlet kurumlarında özellikle sağlık kurumlarında kendilerini ifade etme noktasında zorluk yaşayan vatandaşlarımız büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar.

-Iğdır ilinde yaşayan yurttaşlar için kendi anadilleri Kürtçe,ve Azerice bilgilendirme amaçlı materyal hazırlanacak mıdır?

- Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve İran devletinden Dilucu Sınır Kapısından Iğdır ilimize seyahat eden insanlara yönelik alınmış tedbirler var mıdır, var ise nelerdir?

-Hastane, Banka, PTT gibi kurumlar veya diğer kurumlarda Covid-19 virüsüne yönelik alınmış veya alınacak tedbirler var mıdır, var ise nelerdir?

- Iğdır ilimizde olası bir salgın durumunda gerekli önlemlerin alınacağı (karantina gibi) sağlık, beslenme, barınma ihtiyaçlarının sağlanacağı her hangi bir yapı tahsis edilmiş midir?

- Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üzerinden Dilucu Sınır Kapısından ilimize seyahat etmekte olan insanlara yönelik Covid-19 virüsü nedeniyle alınan önlemler nelerdir?

- Iğdır’da bulunan sağlık kurumlarında Covid-19 virüsünün tespiti ve bulaşmasını önleyici tedbirler alınmış mıdır, alınmış ise nelerdir?

-Iğdır’da Covid-19 şüphesiyle gözlem altına alınan hasta var mıdır?

- Iğdır il merkezi ve Dilucu Sınır Kapısında gezici sağlık ekiplerinin Covid-19 virüsünün olup olmadığına yönelik tarama çalışmaları yapılması planlanmakta mıdır?

Haber tarihi: 24 / 03 / 2020
Haber Okunma: 325
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Orman İşletme Müdürlüğü Kucak Köyüne De Fidan Diktirdi
Sonraki: İl Tarım Korunga Tohumu Dağıttı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi