Tekstil Sektöründen Anadolu’ya “Corona Virüs” Göçü Olacak Asgari Ücretle Geçinen Tekstil Çalışanı Desteklenmeli. Tekstilin önde gel...           • Iğdır Belediyesinden Larvasit Mücadelesi Iğdır Belediyesi tarafından İl etrafında bulunan kanallarda sinek yumurtasına (Larvasit) karşı m&u...           • İl Emniyet Müdürü: Hava Güzel… Hayat Daha Güzel… Evde Kal Iğdır… Değerli Iğdırlı Hemşerilerimiz, Korona virüs hastalığı 2019 (KOVİD 19) insanları etkileyen ş...           • Yerine Kayyım Atanan Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Safa Tutuklandı İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Mart...           • SARS ve Koronavirüsü Durduran Profesör:Türkiye 3 Hafta Evden Çıkmasın Çin’de daha önce SARS, kuş gribi, domuz gibi salgınlarında mücadele eden ve...           • 'Virüs Tehlikesine Karşı Tekstil Çalışanları Ücretli İzne Ayrılmalı' Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan etmesi ve ülkemizde de Covid-19 ...           • Iğdır Barosu:Cinsel İstismar Suçları İnfaz İndirimi Kapsamında Olmasın Iğdır Barosu: Çocuğa Yönelik Şiddet Ve Çocuğun Cinsel İstismarı Suçları ...           • Iğdır Belediyesi Yolları Sabunlu Suyla Dezenfekte Ediyor Iğdır Belediyesi, dünyayı etkisi altına alan korana virüsüne karşı aldığı tedbirler...           • Iğdır İçin Daimi İşçi Alımı Duyurusu: 52 Kişi Alınacak Sağlık Bakanlığı’nın Iğdır İli hizmet birimleri bünyesinde çalıştırılmak üz...           • Okulların Kapalı Kalma Süresi 30 Nisan'a Kadar Uzatıldı Bakan Koca sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Koronavirüse karşı verdiğimiz ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1573639
Aktif: 26
Bugün: 1403
Dün: 1930
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
355 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
382 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
337 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
296 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
307 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
297 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
344 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
302 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
317 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
284 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
282 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
303 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
310 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

'Virüs Tehlikesine Karşı Tekstil Çalışanları Ücretli İzne Ayrılmalı'

Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan etmesi ve ülkemizde de Covid-19 vakalarının görülmesinin ardından alınan tedbirler daha çok belediyeler, kamu işletmeleri, devlet dairleri, bazı kamusal alanların temizliği ve okulların tatil edilmesi ile sınırlı kaldı. Özel sektörde koronavirüse karşı alınacak önlemler için işletmeler ne kadar yeterli? Bazı kurumsal işletmelerde durum nispeten daha iyi olsa da virüsün devamlılığını kesecek yeterli önlemlerin alındığı söylenebilir mi? Astım, ker gibi sürekli hastalıkları olanlar ile evlerinde çocuklarının başında olması gerkenleri de düşünmek gerekir.

7 büyük tekstil markası tüm mağazalarını kapatma kararı aldı

Türkiye’de 7 büyük tekstil markası tüm mağazalarını kapatma kararı aldı. Hızla yayılan koronavirüs salgının sonrası bazı markalar da mağazalarını salgına karşı önlem için kapama kararı aldı. Altınyıldız Classics, İpekyol, Twist ve Machka, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle mağazalarını geçici olarak kapatma kararı aldı.

Tokat Tekstil 600 çalışanını ücretli izne ayırdı

TOKAT'ın Erbaa ilçesinde faaliyet gösteren tekstil fabrikası, koronavirüs önlemleri kapsamında üretimi durdurarak 600 çalışanını ücretli izne ayırdı.

Nuray Öztürk’ün yüzlerce tekstil çalışanın bir arada çalıştığı firmalarda coronavirüse karşı korunmaları için alınması gereken tedbirleri yazdı: İşte o haber ve çalışanların talepleri:

"İşçiler Fabrikalardaki Koronavirüs Önlemlerine Tepkili: Acil Eylem Planı Açıklanmalı"

"Fabrikada maske dahi yok, yani eksik dağıtıldı. ‘Bulursak getireceğiz kullandığınızı atmayın’ diyorlar. Eksik alınan tedbir, tedbir sayılmaz."

CMS Jant fabrikasında koronovirüs tedbirleri alındı. Ancak tedbirler, yetersiz. Sosyal tesis, sigara içme ve dinlenme alanları kapatıldı. Operatörler dış alanda dinlenip, çay molasına çıkacak. Servise binerken ateş ölçümü yapılacak, ateşi yüksek olanlar servise alınmayacak. Yemek saatleri uzatılacak, aynı anda 100’den fazla işçi yemekhaneye alınmayacak. Ancak soyunma odalarında sistem değişmedi. Patron temsilcileri önümüzdeki günlerde soyunma odaları için de yeni tedbirler alınabilir dese de işçiler durumdan rahatsız. Fabrikada takılması zorunlu olan günlük olarak otomatlardan kart basarak dağıtılan maskeler yetersiz. Kendini hasta hisseden, ateşi ve öksürüğü olanların işe gelmemesi istendi ancak, iznin nasıl uygulanacağına dair bir bilgi paylaşılmadı.

"MASKELERİNİZİ ATMAYIN" DİYORLAR

Pınarbaşı CMS’de önlemler dün hayata geçirildi. Önlemlere dair görüşlerini aldığımız işçiler kaygılı. CMS’de çalışan bir işçi, “Çalışırken bir aradayız, soyunurken bir aradayız. 400-500 kişi bir aradayız. 200 metrekare soyunma odası nasıl olacak? Alt üst dolap, sol sağ dolap, hepsi dolu, omuz omuza soyunuyoruz. Maske bulunmuyor diyorlar. Kolonya, steril sıvı taşıyoruz yanımızda. 15 dakika molada el yıkamaya vaktimiz yok, yetmiyor zaman. Kimi yerlere dezenfektan koydular. Gaziemir fabrikasında maske dahi yok, yani eksik dağıtıldı. Fabrikada yok diyorlar ‘Bulursak getireceğiz kullandığınızı atmayın’ diyorlar. Eksik alınan tedbir, tedbir sayılmaz” dedi.

Başka bir işçi ise “İşyerinde tedbirler düne oranla daha iyi ama yetersiz. Sadece kamusal alanlarda ya da kamu işyerlerinde alınan tedbirler yeterli değil. Devlet, özel sektör için de tedbir programı ve yaptırımı uygulamalı. Kalabalık işyerlerinde çalışmaya devam ediyoruz. Maske dahi yok, tek bir kişinin bile hasta olması demek, yüzlerce işçinin virüs kapması demek, bu binlerce insana tekabül eder” diye konuştu. “Sağlıklı beslenin diyorlar ama aldığımız ücretlerle bu ne kadar mümkün” diyor. İşçi bu konuda yoksul halka destek sağlanması gerektiğini ifade etti.

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN İŞÇİLERE DE ÜCRETLİ İZİN

Sumuriko Hose (Dytech) işçisi - Kocaeli

Herkes gibi bizim fabrikamızda da insanlar tedirgin. İktidarı eleştiren arkadaşlarımız bile ilk kez bu konuda başarılı olduğunu düşünüyor. Kamu kuruluşlarında hızlı önlemler alınması, okulların tatil edilmesi, bakanların yaptığı açıklamalar, bu konudaki kuşkuları az da olsa gidermiş gibi. Ama insanların kafasını karıştıran şeyler de var. Niye bu kadar az hastanede test var, en çok sorduğumuz soru. Bu hastanelere nasıl ulaşacağız, hızlı tanı konulması gerekmiyor mu?

Şimdi okullar tatil edildi, bu tabi ki olumlu bir şey. Ama eksik. Biz özel sektörde çalışıyoruz. Şimdi bizim fabrikamızda okul çağında ve küçük çocuğu olan herkes kaygılı. Eğer aile büyükleri yoksa çocuklara bakacak, ne olacak bu durumda? Özel sektörde çalışan çocuklu anne babalar da ücretli izinli sayılmalı. Fabrikamız kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyor ve biz cumartesi günleri çalışmıyoruz. Ocak ayından beri böyle bu durum. 22 Mart tarihinde son bulacak. İlk kez bu durumun bize bir hayrı olacak, cumartesi günü soyunma odaları dezenfekte edilecek. Pazartesi günü ateş ölçer ile tüm işçilerin ateşi ölçülecek ve içeri öyle alınacak. Bu uygulama önemli gerçekten, dilerim tüm fabrikalarda da hızla uygulanmaya başlar.

Bir de yemekhanede çatal kaşık da dahil her şey paketli olacakmış artık. İşyeri hekimi revirde video çekimi yapmış detaylı bir şekilde ne yapılması gerektiğini anlatmış. Ayrıca bu konuda broşürler de dağıtıldı. Şu ana kadar fabrika yönetiminin tavrını olumlu buluyorum. Ama salgın yayılırsa nasıl bir planları var bilmiyoruz. Böyle bir durumda işçilerin ücretli izne çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Yıllık izinlerden kesilmesi gibi bir durum olmamalı. Bu konuda da sendikaların Türk-İş ve DİSK’in tavrı önemli. Bizde sendika yok ama sendikalar ülke genelinde sendikalı ya da sendikasız ayrımı yapmadan tüm işçiler için taleplerde bulunmalı. Şu ana kadar işsizlik sigortası fonundan hep patronlar yararlandı. Şimdi sıra bu fonun gerçek sahipleri olan biz işçilerde diye düşünüyorum. Bu fon sendikaların gözetiminde işçilerin kullanımına açılsın. İşsizlere ve ihtiyaç sahibi işçilere gıda yardımı, herkesin sağlık hakkından ücretsiz yararlanması gibi önemli talepler var. Sendikalar bu taleplerin elde edilmesi için öncülük ederse tüm işçiler ve işsizler de destek verir.

Kaynak: Nuray Öztürk/Evrensel

Haber tarihi: 26 / 03 / 2020
Haber Okunma: 156
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: SARS ve Koronavirüsü Durduran Profesör:Türkiye 3 Hafta Evden Çıkmasın
Sonraki: Iğdır Barosu:Cinsel İstismar Suçları İnfaz İndirimi Kapsamında Olmasın
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi