İl Milli Eğitim Müdürü Gönen: Ücretsiz Destekleme Kursları Açacağız MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKAN GÖNEN ,”ÜCRETSİZ DESTEKLEME KURSLARI A&Cc...           • BİYOMER Faaliyetlerine Fosil Kayıtları Tutarak Başladı Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİYOMER) açılm...           • İl Tarım Müdürlüğü Heyetinden Köy Ve Meralarda Üretici Ziyareti Iğdır'da hayvancılığın yoğun bir şekilde yapıldığı Tuzluca İlçesinin Göktaş, Güze...           • Seracı Hüseyin Aytekin: Emek Var, Karşılığı Yok Iğdır’da kurduğu serada 25 yıldır üretim yapan Hüseyin Aytekin, birçok zorl...           • Ak Parti İl Başkanı: Belediyeye Kayyım Atanması İle Hiçbir İlgim Yok İl Başkanı Ali Kemal Ayaz: “Iğdır Belediyesine Kayyım atanması ile ilgili hiçbir dahi...           • İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl Valiliğine Koronavirüs Talimatı İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler&rdquo...           • Vekil Eksik, Bakana Ağrı-Patnos L Tipi Cezaevinde Yaşananları Sordu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik yaptığı açıklamada: &...           • Prof. Dr. İbrahim Demirtaş’ın Projesi TÜBİTAK Desteğine Layık Görüldü Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbr...           • Tahıl Ambarı Iğdır’da Buğday Hasadına Başlandı İl genelinde yoğun bir şekilde ekimi gerçekleştirilen buğdayın hasadına başlandı. Merkeze b...           • Rektör Alma Süt Ürünleri Tesisinde İncelemede Bulundu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcısı Prof...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1646596
Aktif: 38
Bugün: 1296
Dün: 2321
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
237 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
731 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
572 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
849 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
717 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
613 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
542 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
641 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
573 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
609 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
555 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
495 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
601 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
555 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
617 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

'Virüs Tehlikesine Karşı Tekstil Çalışanları Ücretli İzne Ayrılmalı'

Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan etmesi ve ülkemizde de Covid-19 vakalarının görülmesinin ardından alınan tedbirler daha çok belediyeler, kamu işletmeleri, devlet dairleri, bazı kamusal alanların temizliği ve okulların tatil edilmesi ile sınırlı kaldı. Özel sektörde koronavirüse karşı alınacak önlemler için işletmeler ne kadar yeterli? Bazı kurumsal işletmelerde durum nispeten daha iyi olsa da virüsün devamlılığını kesecek yeterli önlemlerin alındığı söylenebilir mi? Astım, ker gibi sürekli hastalıkları olanlar ile evlerinde çocuklarının başında olması gerkenleri de düşünmek gerekir.

7 büyük tekstil markası tüm mağazalarını kapatma kararı aldı

Türkiye’de 7 büyük tekstil markası tüm mağazalarını kapatma kararı aldı. Hızla yayılan koronavirüs salgının sonrası bazı markalar da mağazalarını salgına karşı önlem için kapama kararı aldı. Altınyıldız Classics, İpekyol, Twist ve Machka, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle mağazalarını geçici olarak kapatma kararı aldı.

Tokat Tekstil 600 çalışanını ücretli izne ayırdı

TOKAT'ın Erbaa ilçesinde faaliyet gösteren tekstil fabrikası, koronavirüs önlemleri kapsamında üretimi durdurarak 600 çalışanını ücretli izne ayırdı.

Nuray Öztürk’ün yüzlerce tekstil çalışanın bir arada çalıştığı firmalarda coronavirüse karşı korunmaları için alınması gereken tedbirleri yazdı: İşte o haber ve çalışanların talepleri:

"İşçiler Fabrikalardaki Koronavirüs Önlemlerine Tepkili: Acil Eylem Planı Açıklanmalı"

"Fabrikada maske dahi yok, yani eksik dağıtıldı. ‘Bulursak getireceğiz kullandığınızı atmayın’ diyorlar. Eksik alınan tedbir, tedbir sayılmaz."

CMS Jant fabrikasında koronovirüs tedbirleri alındı. Ancak tedbirler, yetersiz. Sosyal tesis, sigara içme ve dinlenme alanları kapatıldı. Operatörler dış alanda dinlenip, çay molasına çıkacak. Servise binerken ateş ölçümü yapılacak, ateşi yüksek olanlar servise alınmayacak. Yemek saatleri uzatılacak, aynı anda 100’den fazla işçi yemekhaneye alınmayacak. Ancak soyunma odalarında sistem değişmedi. Patron temsilcileri önümüzdeki günlerde soyunma odaları için de yeni tedbirler alınabilir dese de işçiler durumdan rahatsız. Fabrikada takılması zorunlu olan günlük olarak otomatlardan kart basarak dağıtılan maskeler yetersiz. Kendini hasta hisseden, ateşi ve öksürüğü olanların işe gelmemesi istendi ancak, iznin nasıl uygulanacağına dair bir bilgi paylaşılmadı.

"MASKELERİNİZİ ATMAYIN" DİYORLAR

Pınarbaşı CMS’de önlemler dün hayata geçirildi. Önlemlere dair görüşlerini aldığımız işçiler kaygılı. CMS’de çalışan bir işçi, “Çalışırken bir aradayız, soyunurken bir aradayız. 400-500 kişi bir aradayız. 200 metrekare soyunma odası nasıl olacak? Alt üst dolap, sol sağ dolap, hepsi dolu, omuz omuza soyunuyoruz. Maske bulunmuyor diyorlar. Kolonya, steril sıvı taşıyoruz yanımızda. 15 dakika molada el yıkamaya vaktimiz yok, yetmiyor zaman. Kimi yerlere dezenfektan koydular. Gaziemir fabrikasında maske dahi yok, yani eksik dağıtıldı. Fabrikada yok diyorlar ‘Bulursak getireceğiz kullandığınızı atmayın’ diyorlar. Eksik alınan tedbir, tedbir sayılmaz” dedi.

Başka bir işçi ise “İşyerinde tedbirler düne oranla daha iyi ama yetersiz. Sadece kamusal alanlarda ya da kamu işyerlerinde alınan tedbirler yeterli değil. Devlet, özel sektör için de tedbir programı ve yaptırımı uygulamalı. Kalabalık işyerlerinde çalışmaya devam ediyoruz. Maske dahi yok, tek bir kişinin bile hasta olması demek, yüzlerce işçinin virüs kapması demek, bu binlerce insana tekabül eder” diye konuştu. “Sağlıklı beslenin diyorlar ama aldığımız ücretlerle bu ne kadar mümkün” diyor. İşçi bu konuda yoksul halka destek sağlanması gerektiğini ifade etti.

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN İŞÇİLERE DE ÜCRETLİ İZİN

Sumuriko Hose (Dytech) işçisi - Kocaeli

Herkes gibi bizim fabrikamızda da insanlar tedirgin. İktidarı eleştiren arkadaşlarımız bile ilk kez bu konuda başarılı olduğunu düşünüyor. Kamu kuruluşlarında hızlı önlemler alınması, okulların tatil edilmesi, bakanların yaptığı açıklamalar, bu konudaki kuşkuları az da olsa gidermiş gibi. Ama insanların kafasını karıştıran şeyler de var. Niye bu kadar az hastanede test var, en çok sorduğumuz soru. Bu hastanelere nasıl ulaşacağız, hızlı tanı konulması gerekmiyor mu?

Şimdi okullar tatil edildi, bu tabi ki olumlu bir şey. Ama eksik. Biz özel sektörde çalışıyoruz. Şimdi bizim fabrikamızda okul çağında ve küçük çocuğu olan herkes kaygılı. Eğer aile büyükleri yoksa çocuklara bakacak, ne olacak bu durumda? Özel sektörde çalışan çocuklu anne babalar da ücretli izinli sayılmalı. Fabrikamız kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyor ve biz cumartesi günleri çalışmıyoruz. Ocak ayından beri böyle bu durum. 22 Mart tarihinde son bulacak. İlk kez bu durumun bize bir hayrı olacak, cumartesi günü soyunma odaları dezenfekte edilecek. Pazartesi günü ateş ölçer ile tüm işçilerin ateşi ölçülecek ve içeri öyle alınacak. Bu uygulama önemli gerçekten, dilerim tüm fabrikalarda da hızla uygulanmaya başlar.

Bir de yemekhanede çatal kaşık da dahil her şey paketli olacakmış artık. İşyeri hekimi revirde video çekimi yapmış detaylı bir şekilde ne yapılması gerektiğini anlatmış. Ayrıca bu konuda broşürler de dağıtıldı. Şu ana kadar fabrika yönetiminin tavrını olumlu buluyorum. Ama salgın yayılırsa nasıl bir planları var bilmiyoruz. Böyle bir durumda işçilerin ücretli izne çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Yıllık izinlerden kesilmesi gibi bir durum olmamalı. Bu konuda da sendikaların Türk-İş ve DİSK’in tavrı önemli. Bizde sendika yok ama sendikalar ülke genelinde sendikalı ya da sendikasız ayrımı yapmadan tüm işçiler için taleplerde bulunmalı. Şu ana kadar işsizlik sigortası fonundan hep patronlar yararlandı. Şimdi sıra bu fonun gerçek sahipleri olan biz işçilerde diye düşünüyorum. Bu fon sendikaların gözetiminde işçilerin kullanımına açılsın. İşsizlere ve ihtiyaç sahibi işçilere gıda yardımı, herkesin sağlık hakkından ücretsiz yararlanması gibi önemli talepler var. Sendikalar bu taleplerin elde edilmesi için öncülük ederse tüm işçiler ve işsizler de destek verir.

Kaynak: Nuray Öztürk/Evrensel

Haber tarihi: 26 / 03 / 2020
Haber Okunma: 283
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: SARS ve Koronavirüsü Durduran Profesör:Türkiye 3 Hafta Evden Çıkmasın
Sonraki: Iğdır Barosu:Cinsel İstismar Suçları İnfaz İndirimi Kapsamında Olmasın
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi