Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2431 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2668 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2715 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2538 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2563 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Üniversite Kampüsüne Rulo Çimler Ekildi

Iğdır Üniversitesi Suveren Kampüsünde yaklaşık 400 m2 bir alana dünyada ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Rulo çimlerin ekimi yapıldı.

Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Hosaflıoğlu, akademik çalışmaları kapsamında üniversite kampüsü içerisinde geniş bir alana Rulo çim ekimi yapılmasını sağladı. Yapılan Rulo çim üretimi faaliyetinde ar-ge çalışmalarına da yer verildiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Hosaflıoğlu, söz konusu üretimin hem bilim dünyasına hem de ticari üretim faaliyetlerine katkı sağlanacağı yönünde umut edildiğinin mesajını verdi.

“Rulo çimler temmuz ayında hasata hazır hale gelecek”

Rulo çim üretimi ve Suveren Kampüsünde ekimi yapılan çimler hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Hosaflıoğlu, şunları aktardı. “Rulo çim, hazır canlı çim dokudur. Arzulanan yeşil çim sahalarının kısa biz zaman diliminde oluşmasını sağlar. Rulo çimler yeşil alanın hızlı tesis edilmesi avantajından dolayı dünyada ve Türkiye’de son yıllarda çok yaygınlaştı. Ancak rulo çimlerin yapım aşamasının çok hassas ve zor olması başarı elde etmede biraz sorun yaratabilir. Bu işi yapacak olan firmaların işinin ehli olması gerekir. Sadece bu yetmez gerekli ekipman bulundurmakta önem arz ediyor. Bizler Rulo çim üretimlerimizi iki grup şeklinde yapıyoruz. Birinci grup rulo çimler, ince yapılı estetik görünümlere sahip ve daha çok göz zevkine hitap ediyor. İkinci grup üretimde ise, basılmaya ve ezilmeye dayanıklı ürünlerdir. Özellikle spor alanlarında kullanılmakta. Mayıs ayında ekimi yapılan rulo çimler Temmuz ayı itibariyle başka yerlere gönderilmek üzere hasata hazır hale gelecek. Üniversitemiz rulo çim faaliyetlerinde Ar-ge çalışmalarına da yer verilmiş olup hem bilim dünyasına hem de ticari üretim faaliyetlerine katkı sağlanacağı umut edilmekte.”

Haber tarihi: 21 / 05 / 2020
Haber Okunma: 377
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Azerbaycan-Belçika Dostluk Cemiyeti Başkanından 30 Aileye Destek
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794345
Aktif: 21
Bugün: 53
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi