Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614963
Aktif: 36
Bugün: 737
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
93 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
572 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
405 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
446 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
479 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

STK’lardan Basın Açıklaması: Sözde Karabağ Seçimleri Kabul Edilemez

Türkiye de faaliyet gösteren  sivil toplum kuruluşları ortak bir basın açıklaması yaparak İşgalci Ermenilerin Azerbaycan toprağı olan Karabağ’da sözde seçim yaparak “Cumhurbaşkanlığı” ilan etmesi kabul edilemez. BM ve AGİT bu saçmalığa dur demelidir”

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu,  İstanbul Azerbaycan Kültür Evi Derneği ,Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  , Ankara Azerbaycan Sosyal Dayanışma Derneği,  Uluslar Arası Azerbaycan Medeniyet Dil Tarih Araştırma Merkezi,Muğla Azerbaycan Evi Derneği,Kars Azerbaycan Evi derneği,,Eskişehir Azerbaycan Evi Derneği yaptıkları ortak basın açıklamasında şu görüşlere yer verdiler.” Azerbaycan'ın işgal altındaki bölgelerinde, dünyadaki pandemi sırasında, "cumhurbaşkanlığı seçimleri" düzenlenmesi ve daha sonra 21 Mayıs'ta Şuşa'da açılış töreninin planlanması sırasında yaratılmak istenen "hayali kurum", bölgedeki uluslararası hukuk, barış ve istikrar için bir tehdittir.

 Karabağ-Azerbaycan!  Bazı devletler ve uluslararası örgütler Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" adıyla buradaki seçimleri tanımadıklarını söyleyerek “seçim” şovunu zaten kınadılar.  Avrupa Birliği, AGİT, NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı, Bağlantısız Hareket, Türk Konseyi, GUAM, Avrupa Parlamentosu, TURKPA, etkili medya ve önde gelen bireyler de dahil olmak üzere dünya çapında birçok ülke bu "seçim" i sabotaj olarak nitelendirdi.  Kafkasya'da barış ve istikrara yönelik sorumsuz siyasi adımı, çatışmanın barışçıl yollardan çözülmesinin önünde ciddi bir engel ve uluslararası hukuka bir tehdit olarak nitelendirerek, bu "seçimleri" ve sonuçlarını yasadışı ilan ettiler.  Sadece Ermeni liderliği tarafından desteklenen işgalci rejim, rejimler ve herhangi bir uluslararası örgüt veya ülke tarafından tanınmayan Ermeni lobisi ve burada düzenlenen “seçimler” uluslararası hukuka aykırıdır.

 Aynı zamanda, Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin müzakerelere büyük bir darbe olan bu adım, karşı tarafın gerçek niyetini bir kez daha ortaya koyuyor ve konuya  çözüm getirmekle ilgilenmiyor.  Yasadışı bir parlamento tarafından hileli seçim yapılması Ermenistan'ın barış görüşmelerinde uluslararası toplumu kandırmaya çalıştığını kanıtlamaktadır.  Bu nedenle dünya güçleri ve uluslararası örgütler Ermenistan üzerinde uluslararası hukuk normlarına uymaya zorlayarak daha ciddi baskı ve yaptırımlar uygulamalıdır.

 Azerbaycan'ın uluslararası kabul görmüş bölgelerinde hileli cumhurbaşkanlığı seçimleri ve açılış törenleri yapılması kabul edilemez.  Biz Türkiye'de yaşayan Azerbaycan Türkleri olarak, işgalci Azerbaycan topraklarında, özellikle Hocalı trajedisinde sivilleri öldüren ayrılıkçı rejimin ve işgal altındaki Ermenistan'ın suç faaliyetlerinin devamı olarak bu kışkırtıcı ve cezai eylemleri şiddetle kınıyoruz.

 Ayrılıkçı rejimin sahte cumhurbaşkanının yemin etme törenini önlemek ve Ermenistan'ın bu suç eylemine verdiği desteği durdurmak için tüm yetkili kurum ve kuruluşlarca derhal müdahale edilmesini istiyoruz.

Haber tarihi: 21 / 05 / 2020
Haber Okunma: 169
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ünsal: Karabağ’daki Sözde Seçime Sesiz Kalan AGİT Ve BM'yi Kınıyoruz
Sonraki: Azerbaycan-Belçika Dostluk Cemiyeti Başkanından 30 Aileye Destek
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi