Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2432 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2669 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2716 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2538 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2564 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

STK’lardan Basın Açıklaması: Sözde Karabağ Seçimleri Kabul Edilemez

Türkiye de faaliyet gösteren  sivil toplum kuruluşları ortak bir basın açıklaması yaparak İşgalci Ermenilerin Azerbaycan toprağı olan Karabağ’da sözde seçim yaparak “Cumhurbaşkanlığı” ilan etmesi kabul edilemez. BM ve AGİT bu saçmalığa dur demelidir”

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu,  İstanbul Azerbaycan Kültür Evi Derneği ,Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  , Ankara Azerbaycan Sosyal Dayanışma Derneği,  Uluslar Arası Azerbaycan Medeniyet Dil Tarih Araştırma Merkezi,Muğla Azerbaycan Evi Derneği,Kars Azerbaycan Evi derneği,,Eskişehir Azerbaycan Evi Derneği yaptıkları ortak basın açıklamasında şu görüşlere yer verdiler.” Azerbaycan'ın işgal altındaki bölgelerinde, dünyadaki pandemi sırasında, "cumhurbaşkanlığı seçimleri" düzenlenmesi ve daha sonra 21 Mayıs'ta Şuşa'da açılış töreninin planlanması sırasında yaratılmak istenen "hayali kurum", bölgedeki uluslararası hukuk, barış ve istikrar için bir tehdittir.

 Karabağ-Azerbaycan!  Bazı devletler ve uluslararası örgütler Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" adıyla buradaki seçimleri tanımadıklarını söyleyerek “seçim” şovunu zaten kınadılar.  Avrupa Birliği, AGİT, NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı, Bağlantısız Hareket, Türk Konseyi, GUAM, Avrupa Parlamentosu, TURKPA, etkili medya ve önde gelen bireyler de dahil olmak üzere dünya çapında birçok ülke bu "seçim" i sabotaj olarak nitelendirdi.  Kafkasya'da barış ve istikrara yönelik sorumsuz siyasi adımı, çatışmanın barışçıl yollardan çözülmesinin önünde ciddi bir engel ve uluslararası hukuka bir tehdit olarak nitelendirerek, bu "seçimleri" ve sonuçlarını yasadışı ilan ettiler.  Sadece Ermeni liderliği tarafından desteklenen işgalci rejim, rejimler ve herhangi bir uluslararası örgüt veya ülke tarafından tanınmayan Ermeni lobisi ve burada düzenlenen “seçimler” uluslararası hukuka aykırıdır.

 Aynı zamanda, Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin müzakerelere büyük bir darbe olan bu adım, karşı tarafın gerçek niyetini bir kez daha ortaya koyuyor ve konuya  çözüm getirmekle ilgilenmiyor.  Yasadışı bir parlamento tarafından hileli seçim yapılması Ermenistan'ın barış görüşmelerinde uluslararası toplumu kandırmaya çalıştığını kanıtlamaktadır.  Bu nedenle dünya güçleri ve uluslararası örgütler Ermenistan üzerinde uluslararası hukuk normlarına uymaya zorlayarak daha ciddi baskı ve yaptırımlar uygulamalıdır.

 Azerbaycan'ın uluslararası kabul görmüş bölgelerinde hileli cumhurbaşkanlığı seçimleri ve açılış törenleri yapılması kabul edilemez.  Biz Türkiye'de yaşayan Azerbaycan Türkleri olarak, işgalci Azerbaycan topraklarında, özellikle Hocalı trajedisinde sivilleri öldüren ayrılıkçı rejimin ve işgal altındaki Ermenistan'ın suç faaliyetlerinin devamı olarak bu kışkırtıcı ve cezai eylemleri şiddetle kınıyoruz.

 Ayrılıkçı rejimin sahte cumhurbaşkanının yemin etme törenini önlemek ve Ermenistan'ın bu suç eylemine verdiği desteği durdurmak için tüm yetkili kurum ve kuruluşlarca derhal müdahale edilmesini istiyoruz.

Haber tarihi: 21 / 05 / 2020
Haber Okunma: 410
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ünsal: Karabağ’daki Sözde Seçime Sesiz Kalan AGİT Ve BM'yi Kınıyoruz
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794360
Aktif: 24
Bugün: 105
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi