Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614932
Aktif: 40
Bugün: 623
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
92 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
572 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
404 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
446 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
479 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi

Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak özellikle Kürt personelleri temizlik işlerine göndererek adeta cezalandırmıştır ayrıca bazı birimlerde bulunan müdürleri görevlerinden alarak yerlerine farklı kurumlardan personelleri görevlendirmiştir. 

Iğdır Milletvekili. Dr. Habip EKSİK yaptığı yazılı basın açıklamasında; "Kayyım Darbedir" dedi.

"Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edilmiş, Mesnetsiz İddialarla Hukuksuz Kayyım Atayarak halklar cezalandırılmıştır" şeklinde konuşan Vekil Eksik bugünde HDP Iğdır İl binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın videosunu haberin altında izleyebilirsiniz.

Vekil Eksik'in yaptığı yazılı basın açıklamasının tam metnini dikkatlerinize sunuyoruz: 

Değerli Basın Emekçileri;

Dünyayı esir alan pandemi sebebiyle insanlık büyük bir dayanışma içerisine girmiş kesintisiz bir şekilde yardımlaşarak bu zorlu süreci aşma ve hayata kalma mücadelesi vermekte olduğu bir dönemde salgına karşı büyük bir azimle çalışmakta olan Belediye Eşbaşkanlarımız gözaltına alınmış ve yerlerine kayyum olarak Iğdır Valisi Enver Ünlü atanmıştır.

 "Kürt personelleri temizlik işlerine göndererek adeta cezalandırmıştır"

Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak özellikle Kürt personelleri temizlik işlerine göndererek adeta cezalandırmıştır ayrıca bazı birimlerde bulunan müdürleri görevlerinden alarak yerlerine farklı kurumlardan personelleri görevlendirmiştir.

 Parti tüzüğümüzde yer alan “Eşbaşkanlık Sistemi” seçim çalışmalarında halka beyan edilmiş %50’nin üstünde oy ile  Eşbaşkanlarımız Yaşar AKKUŞ ve Eylem ÇELİK Iğdır halkı tarafından seçilmişlerdir. Eşbaşkanlarımız Yaşar AKKUŞ ve Eylem ÇELİK’e mesnetsiz iddialar yöneltilmiş adeta hukuksuz kayyum uygulaması için zemin hazırlanmıştır. Salgın döneminde kaçma şüphesi olmayan Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ tutuksuz yargılanması gerekirken tutuklanarak Eşbaşkanımız şahsında kendisine irade beyanında bulunan Iğdır halkı cezalandırılmıştır. Halkların iradesiyle seçilen Belediye Meclis üyelerimiz belediye bahçesinde kolluk kuvvetlerince darp edilmişlerdir ve belediyeye alınmamışlardır. Eşbaşkanlarımıza yönelik  “Partimizin resmi olarak izin aldığı çalışmalara niçin katıldınız”, “eşbaşkanlık nedir” şeklinde ayrıca “telefonunuz neden kapalı” gibi suçlamalar ile isnat edildikleri iddiası bulunmaktadır. Hiçbir hukuki yanı olmamasına rağmen mesnetsiz iddialarla Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ tutuklanmış ve Eşbaşkanımız Eylem ÇELİK ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

AKP-MHP ittifakı belediyeleri tüm denetimlerden muaf tutulmakta muhalif partilerin yönettikleri belediyelerde müfettişler eksik olmamakta özellikle halkların kendi iradeleri ile seçtiği belediyelere kayyım atanmakta ve belediyeler trilyonlarca lira borçlandırılıp hizmet üretilmemektedir. Ayrıca MHP tarafından yönetilen Iğdır ili Karakoyunlu belde belediyesindeki yolsuzluklar basına ve sosyal medyaya konu olduğu halde iktidar tarafından adeta gizlenmektedir. Karakoyunlu Belde Belediye Başkanı ve AKP’li Meclis Üyesi arasındaki rüşvet iddiaları kendi beyanlarıyla basına düşmesine rağmen adeta örtbas edilerek gizlenmektedir.

Bu Bağlamda,

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi İlettik...

Dr. Habip EKSİK

HDP Iğdır Milletvekili

Sağlık,Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98. , İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

AKP 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Genel Mahalli seçimlerinde İstanbul, Ankara, Mersin, Adana gibi illerde HDP’nin stratejik başarısı karşısında yenilgiye uğramış, dolaysıyla bu yenilgiyi deyimi yerindeyse kan davasına dönüştürmüştür. HDP’nin aldığı belediyeleri parça parça gasp eden AKP ve akıl ortağı MHP 31 Mart seçimlerinde Iğdır ili üzerinde uzlaşmış ve büyük bir yenilgiye uğramışlardır. Seçim öncesi ve sonrasında atanmış bir vali olarak değil, adeta AKP-MHP Iğdır il teşkilatları arasında mekik dokuyan Iğdır Valisi tarafsızlığını bir tarafa bırakmış adeta her iki siyasi partinin fahri başkanı olarak çalışmalarda bulunmuştur.

Dünyayı esir alan pandemi sebebiyle insanlık büyük bir dayanışma içerisine girmiş kesintisiz bir şekilde yardımlaşarak bu zorlu süreci aşma ve hayata kalma mücadelesi vermekte olduğu bir dönemde salgına karşı büyük bir azimle çalışmakta olan Belediye Eşbaşkanlarımız gözaltına alınmış ve yerlerine kayyum olarak Iğdır Valisi Enver Ünlü atanmıştır. Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak özellikle Kürt personelleri temizlik işlerine göndererek adeta cezalandırmıştır ayrıca bazı birimlerde bulunan müdürleri görevlerinden alarak yerlerine farklı kurumlardan personelleri görevlendirmiştir.

Parti tüzüğümüzde yer alan “Eşbaşkanlık Sistemi” seçim çalışmalarında halka beyan edilmiş %50’nin üstünde oy ile Eşbaşkanlarımız Yaşar AKKUŞ ve Eylem ÇELİK Iğdır halkı tarafından seçilmişlerdir. Eşbaşkanlarımız Yaşar AKKUŞ ve Eylem ÇELİK’e mesnetsiz iddialar yöneltilmiş adeta hukuksuz kayyum uygulaması için zemin hazırlanmıştır. Salgın döneminde kaçma şüphesi olmayan Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ tutuksuz yargılanması gerekirken tutuklanarak Eşbaşkanımız şahsında kendisine irade beyanında bulunan Iğdır halkı cezalandırılmıştır. Halkların iradesiyle seçilen Belediye Meclis üyelerimiz belediye bahçesinde kolluk kuvvetlerince darp edilmişlerdir ve belediyeye alınmamışlardır. Eşbaşkanlarımıza yönelik “Partimizin resmi olarak izin aldığı çalışmalara niçin katıldınız”, “eşbaşkanlık nedir” şeklinde ayrıca “telefonunuz neden kapalı” gibi suçlamalar ile isnat edildikleri iddiası bulunmaktadır. Hiçbir hukuki yanı olmamasına rağmen mesnetsiz iddialarla Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ tutuklanmış ve Eşbaşkanımız Eylem ÇELİK ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

AKP-MHP ittifakı belediyeleri tüm denetimlerden muaf tutulmakta muhalif partilerin yönettikleri belediyelerde müfettişler eksik olmamakta özellikle halkların kendi iradeleri ile seçtiği belediyelere kayyım atanmakta ve belediyeler trilyonlarca lira borçlandırılıp hizmet üretilmemektedir. Ayrıca MHP tarafından yönetilen Iğdır ili Karakoyunlu belde belediyesindeki yolsuzluklar basına ve sosyal medyaya konu olduğu halde iktidar tarafından adeta gizlenmektedir. Karakoyunlu Belde Belediye Başkanı ve AKP’li Meclis Üyesi arasındaki rüşvet iddiaları kendi beyanlarıyla basına düşmesine rağmen adeta örtbas edilerek gizlenmektedir.

Bu Bağlamda,

1- Iğdır ilinin eski valisi ve şuan kayyum olarak çalışan Enver Ünlü halklar ve partiler arası ayrım yapmasının sebebi nedir? Bakanlığınızın bu konuda bilgisi var mıdır, bu konuda herhangi bir soruşturma mevcut mudur, soruşturma yapılıyorsa hangi aşamadadır, yapılmıyorsa sebebi nedir? Yapılacak mıdır?

2- Salgın döneminde “sosyal mesafe” esas alınması gerekirken, toplu halde polis memurlarının yaptığı ev baskınlarının sebebi nedir, halk sağlığı niçin dikkate alınmamaktadır, özellikle sabahın erken saatlerinde polis ordusuyla Eşbaşkanlarımızın evleri niçin basılmaktadır?

3- Pandemi döneminde kaçma şüphesi bulunmayan Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ neden tutuksuz yargılanmamaktadır?

4- Kayyum Enver Ünlü özellikle Kürt personelleri niçin temizlik işlerine göndermektedir, ayrıca müdürlerin görevden alınmasının sebebi nedir, Iğdır gibi küçük bir ilde kayyumun ayrımcı uygulamalarından bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

5- Belediye Meclisi üyelerini darp eden kolluk kuvvetlerine yönelik bir soruşturma başlatılacak mıdır, Meclis Üyeleri ve Belediye Başkan Yardımcılarının belediyeye girişleri niçin engellenmektedir?

6- “Telefonunuz neden kapalı” suçlaması doğru mudur? Türkiye’de telefonu kapalı olan herkes suçlu sayılıp tutuklanacak mıdır?

7- Partimizin düzenlediği yemeğe katılan Eşbaşkanlarımız niçin suçlu sayılmıştır, mensubu olduğunuz partinin bu tarz etkinlikleri niçin suç sayılmaktadır?

8- Iğdır-Karakoyunlu MHP’li Belediye Başkanı ile AKP’li Meclis üyesi arasında geçen rüşvet iddiaları kendi beyanlarıyla da basına düşmesine rağmen niçin sessiz kalınmıştır? Karakoyunlu Belediyesine yönelik adli ve idari soruşturma başlatılacak mıdır? Başlatılmış ise hangi aşamadadır?

Haber tarihi: 22 / 05 / 2020
Haber Okunma: 553
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun
Sonraki: Iğdır Üniversitesi ’Yeşil Üniversite’ Sıralamasında
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi