“Son Ezidi”nin Tanıtım Ve İmza Günü Yapıldı Mehmet Kum’un “Son Ezidi” adlı kitabının tanıtım ve imza günü Valilik ...           • Ormanlık Alanlarda Mangal Yakmak Yasaklandı İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine genelge gönderdi: Ormanlık alanlarda mangal yak...           • Rektör Alma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini Ziyaret Etti Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kahramanmaraş Süt&cced...           • Komşu İlde Maskesiz Dolaşmak Yasaklandı Kars'ta yeni tip coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında bugünden itibaren maskesiz...           • Corona Virüse Karşı Tedbirler Artırıldı İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine corona virüsü tedbirleri konulu ek genelge g...           • Lübnanlı Ermenilerin Karabağ’a Yerleştirilmesi Planlanıyor Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, ...           • Iğdır’da Patates Hasadı Başladı Iğdır ili tarım ürünleri yönünden çeşit zenginliği ile bölgede ve ...           • Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde futbol dalında faaliyet gösteren Tuzluca Esnaf Spor 2...           • Iğdır Üniversitesinden Webometrics Sıralamasında Kayda Değer Başarı Öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında birçok köklü ü...           • Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır Şubesi Iğdır İl Müftülüğünün organizesin...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1664355
Aktif: 34
Bugün: 2309
Dün: 2526
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
447 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
888 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
774 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1023 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
880 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
773 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
659 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
704 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
777 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
750 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
702 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
804 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
724 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
772 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi

Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak özellikle Kürt personelleri temizlik işlerine göndererek adeta cezalandırmıştır ayrıca bazı birimlerde bulunan müdürleri görevlerinden alarak yerlerine farklı kurumlardan personelleri görevlendirmiştir. 

Iğdır Milletvekili. Dr. Habip EKSİK yaptığı yazılı basın açıklamasında; "Kayyım Darbedir" dedi.

"Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edilmiş, Mesnetsiz İddialarla Hukuksuz Kayyım Atayarak halklar cezalandırılmıştır" şeklinde konuşan Vekil Eksik bugünde HDP Iğdır İl binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın videosunu haberin altında izleyebilirsiniz.

Vekil Eksik'in yaptığı yazılı basın açıklamasının tam metnini dikkatlerinize sunuyoruz: 

Değerli Basın Emekçileri;

Dünyayı esir alan pandemi sebebiyle insanlık büyük bir dayanışma içerisine girmiş kesintisiz bir şekilde yardımlaşarak bu zorlu süreci aşma ve hayata kalma mücadelesi vermekte olduğu bir dönemde salgına karşı büyük bir azimle çalışmakta olan Belediye Eşbaşkanlarımız gözaltına alınmış ve yerlerine kayyum olarak Iğdır Valisi Enver Ünlü atanmıştır.

 "Kürt personelleri temizlik işlerine göndererek adeta cezalandırmıştır"

Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak özellikle Kürt personelleri temizlik işlerine göndererek adeta cezalandırmıştır ayrıca bazı birimlerde bulunan müdürleri görevlerinden alarak yerlerine farklı kurumlardan personelleri görevlendirmiştir.

 Parti tüzüğümüzde yer alan “Eşbaşkanlık Sistemi” seçim çalışmalarında halka beyan edilmiş %50’nin üstünde oy ile  Eşbaşkanlarımız Yaşar AKKUŞ ve Eylem ÇELİK Iğdır halkı tarafından seçilmişlerdir. Eşbaşkanlarımız Yaşar AKKUŞ ve Eylem ÇELİK’e mesnetsiz iddialar yöneltilmiş adeta hukuksuz kayyum uygulaması için zemin hazırlanmıştır. Salgın döneminde kaçma şüphesi olmayan Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ tutuksuz yargılanması gerekirken tutuklanarak Eşbaşkanımız şahsında kendisine irade beyanında bulunan Iğdır halkı cezalandırılmıştır. Halkların iradesiyle seçilen Belediye Meclis üyelerimiz belediye bahçesinde kolluk kuvvetlerince darp edilmişlerdir ve belediyeye alınmamışlardır. Eşbaşkanlarımıza yönelik  “Partimizin resmi olarak izin aldığı çalışmalara niçin katıldınız”, “eşbaşkanlık nedir” şeklinde ayrıca “telefonunuz neden kapalı” gibi suçlamalar ile isnat edildikleri iddiası bulunmaktadır. Hiçbir hukuki yanı olmamasına rağmen mesnetsiz iddialarla Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ tutuklanmış ve Eşbaşkanımız Eylem ÇELİK ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

AKP-MHP ittifakı belediyeleri tüm denetimlerden muaf tutulmakta muhalif partilerin yönettikleri belediyelerde müfettişler eksik olmamakta özellikle halkların kendi iradeleri ile seçtiği belediyelere kayyım atanmakta ve belediyeler trilyonlarca lira borçlandırılıp hizmet üretilmemektedir. Ayrıca MHP tarafından yönetilen Iğdır ili Karakoyunlu belde belediyesindeki yolsuzluklar basına ve sosyal medyaya konu olduğu halde iktidar tarafından adeta gizlenmektedir. Karakoyunlu Belde Belediye Başkanı ve AKP’li Meclis Üyesi arasındaki rüşvet iddiaları kendi beyanlarıyla basına düşmesine rağmen adeta örtbas edilerek gizlenmektedir.

Bu Bağlamda,

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi İlettik...

Dr. Habip EKSİK

HDP Iğdır Milletvekili

Sağlık,Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98. , İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

AKP 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Genel Mahalli seçimlerinde İstanbul, Ankara, Mersin, Adana gibi illerde HDP’nin stratejik başarısı karşısında yenilgiye uğramış, dolaysıyla bu yenilgiyi deyimi yerindeyse kan davasına dönüştürmüştür. HDP’nin aldığı belediyeleri parça parça gasp eden AKP ve akıl ortağı MHP 31 Mart seçimlerinde Iğdır ili üzerinde uzlaşmış ve büyük bir yenilgiye uğramışlardır. Seçim öncesi ve sonrasında atanmış bir vali olarak değil, adeta AKP-MHP Iğdır il teşkilatları arasında mekik dokuyan Iğdır Valisi tarafsızlığını bir tarafa bırakmış adeta her iki siyasi partinin fahri başkanı olarak çalışmalarda bulunmuştur.

Dünyayı esir alan pandemi sebebiyle insanlık büyük bir dayanışma içerisine girmiş kesintisiz bir şekilde yardımlaşarak bu zorlu süreci aşma ve hayata kalma mücadelesi vermekte olduğu bir dönemde salgına karşı büyük bir azimle çalışmakta olan Belediye Eşbaşkanlarımız gözaltına alınmış ve yerlerine kayyum olarak Iğdır Valisi Enver Ünlü atanmıştır. Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak özellikle Kürt personelleri temizlik işlerine göndererek adeta cezalandırmıştır ayrıca bazı birimlerde bulunan müdürleri görevlerinden alarak yerlerine farklı kurumlardan personelleri görevlendirmiştir.

Parti tüzüğümüzde yer alan “Eşbaşkanlık Sistemi” seçim çalışmalarında halka beyan edilmiş %50’nin üstünde oy ile Eşbaşkanlarımız Yaşar AKKUŞ ve Eylem ÇELİK Iğdır halkı tarafından seçilmişlerdir. Eşbaşkanlarımız Yaşar AKKUŞ ve Eylem ÇELİK’e mesnetsiz iddialar yöneltilmiş adeta hukuksuz kayyum uygulaması için zemin hazırlanmıştır. Salgın döneminde kaçma şüphesi olmayan Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ tutuksuz yargılanması gerekirken tutuklanarak Eşbaşkanımız şahsında kendisine irade beyanında bulunan Iğdır halkı cezalandırılmıştır. Halkların iradesiyle seçilen Belediye Meclis üyelerimiz belediye bahçesinde kolluk kuvvetlerince darp edilmişlerdir ve belediyeye alınmamışlardır. Eşbaşkanlarımıza yönelik “Partimizin resmi olarak izin aldığı çalışmalara niçin katıldınız”, “eşbaşkanlık nedir” şeklinde ayrıca “telefonunuz neden kapalı” gibi suçlamalar ile isnat edildikleri iddiası bulunmaktadır. Hiçbir hukuki yanı olmamasına rağmen mesnetsiz iddialarla Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ tutuklanmış ve Eşbaşkanımız Eylem ÇELİK ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

AKP-MHP ittifakı belediyeleri tüm denetimlerden muaf tutulmakta muhalif partilerin yönettikleri belediyelerde müfettişler eksik olmamakta özellikle halkların kendi iradeleri ile seçtiği belediyelere kayyım atanmakta ve belediyeler trilyonlarca lira borçlandırılıp hizmet üretilmemektedir. Ayrıca MHP tarafından yönetilen Iğdır ili Karakoyunlu belde belediyesindeki yolsuzluklar basına ve sosyal medyaya konu olduğu halde iktidar tarafından adeta gizlenmektedir. Karakoyunlu Belde Belediye Başkanı ve AKP’li Meclis Üyesi arasındaki rüşvet iddiaları kendi beyanlarıyla basına düşmesine rağmen adeta örtbas edilerek gizlenmektedir.

Bu Bağlamda,

1- Iğdır ilinin eski valisi ve şuan kayyum olarak çalışan Enver Ünlü halklar ve partiler arası ayrım yapmasının sebebi nedir? Bakanlığınızın bu konuda bilgisi var mıdır, bu konuda herhangi bir soruşturma mevcut mudur, soruşturma yapılıyorsa hangi aşamadadır, yapılmıyorsa sebebi nedir? Yapılacak mıdır?

2- Salgın döneminde “sosyal mesafe” esas alınması gerekirken, toplu halde polis memurlarının yaptığı ev baskınlarının sebebi nedir, halk sağlığı niçin dikkate alınmamaktadır, özellikle sabahın erken saatlerinde polis ordusuyla Eşbaşkanlarımızın evleri niçin basılmaktadır?

3- Pandemi döneminde kaçma şüphesi bulunmayan Eşbaşkanımız Yaşar AKKUŞ neden tutuksuz yargılanmamaktadır?

4- Kayyum Enver Ünlü özellikle Kürt personelleri niçin temizlik işlerine göndermektedir, ayrıca müdürlerin görevden alınmasının sebebi nedir, Iğdır gibi küçük bir ilde kayyumun ayrımcı uygulamalarından bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

5- Belediye Meclisi üyelerini darp eden kolluk kuvvetlerine yönelik bir soruşturma başlatılacak mıdır, Meclis Üyeleri ve Belediye Başkan Yardımcılarının belediyeye girişleri niçin engellenmektedir?

6- “Telefonunuz neden kapalı” suçlaması doğru mudur? Türkiye’de telefonu kapalı olan herkes suçlu sayılıp tutuklanacak mıdır?

7- Partimizin düzenlediği yemeğe katılan Eşbaşkanlarımız niçin suçlu sayılmıştır, mensubu olduğunuz partinin bu tarz etkinlikleri niçin suç sayılmaktadır?

8- Iğdır-Karakoyunlu MHP’li Belediye Başkanı ile AKP’li Meclis üyesi arasında geçen rüşvet iddiaları kendi beyanlarıyla da basına düşmesine rağmen niçin sessiz kalınmıştır? Karakoyunlu Belediyesine yönelik adli ve idari soruşturma başlatılacak mıdır? Başlatılmış ise hangi aşamadadır?

Haber tarihi: 22 / 05 / 2020
Haber Okunma: 835
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi