Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik'ten Tarihi Cevap... HDP'li vekilden tarihi cevap: ‘Eksik’ soyadım Kürt bölgelerinde yapılan zul&...           • Acı Kaybımız: Mehmet Gülbey Ebediyete İntikal Etti Annemin Teyzesinin oğlu, Halamın kızının eşi saygı değer Akrabamız aile büyüklerimizden ...           • Piknikte Kardeşini Vurdu: Kazaen Vurulan Veli Türkeli'yi Kaybettik Iğdır’da C.T. (60) piknikte av tüfeğiyle kazaen kardeşi Veli Türkeli’yi (57)...           • ‘Diyarbakır’ın Bülbülü’ Yaşamını Yitirdi Seslendirdiği kilamlar ile Kürtlerin gönlünde taht kuran ve “Diyarbakır&rsquo...           • Iğdır Tarihinin En Büyük Satış İhaleleri 21 Haziran'da... Iğdır tarihinde ilk defa böylesine büyük bir ihale yapılacak, 5 adet arsanın satış ...           • Tarihçi Dengbej Mehmet Karakuş'u Tanıyalım Dengbêj Mehmet Karakuş, 1946 yılında Iğdır (İdîr) merkeze bağlı Alût (Yüzba...           • ASİMDER’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Iğdır'dan Ankara ve Sabiha Gökçen Seferleri Başlatılmalı Koronavirüs sebebiyle şehirlerarası seyahatler kısıtlanınca uçak seferleri de askıya a...           • Iğdırlı Op.Dr. Tali Şeker Hastalığı Ameliyatında Öne Çıkan Bir Hekim İstanbul’da mesleğini sürdüren Iğdırlı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet TALİ, &...           • Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Sporcuları Antrenmanlara Başladı Üç aydır müsabaka ve antrenmanlardan uzak duran sporcular bütün ön...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1644213
Aktif: 26
Bugün: 2820
Dün: 2121
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
547 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
824 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
701 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
530 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
620 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
559 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
600 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
539 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
487 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
590 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
541 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
603 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İSTAD: Karabağ İşgaline Son Verilmesini İstiyoruz

İSTAD: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Azerbaycan Kararları’nın hayata geçirilmesini istiyoruz.

Volkan Bozkır, Türkiye'den Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Başkanlığı'na seçilen ilk isim oldu. Bozkır, 15 Eylül 2020’de görevi, BM 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande'den devralacak. Bozkır bu görevi 2021 Eylül ayına kadar sürdürecek.

BM Genel Kurulu Başkanı; oturumları yönetiyor ve kurulun işleyişini düzenliyor. Genel Kurul ayrıca, her yıl BM'nin bütçesini belirliyor ve kontrol ediyor. BM Genel Kurulu’nda, uluslararası toplumun genel düşüncesini yansıtan kararlar alınıyor. İstanbul, Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği(İSTAD)Başkanı Sefer Karakoyunlu; “75 yıl sonra da olsa Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na seçilen Sayın Volkan Bozkır Bey’i, tebrik eder, başarılar dileriz dedi. Başkan Karakoyunlu, BM Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır’dan, Azerbaycan halkı adına bazı taleplerde bulundu: İşte talepleri:

· 28 yıl önce Ermenistan tarafından haksız yere işgal edilmiş olan, Azerbaycan topraklarının derhal terk edilmesini istiyoruz. Bu konuda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından alınmış olunan dört kararı hatırlatmak isteriz.

1. Karar tarih/ No: 30 Nisan 1993/822

3 Nisan 1993'teki işgalinin ardından Ermeni birliklerininKelceber ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin son işgal altındaki diğer bölgelerinden saldırısının durdurulması ve geri çekilmesi çağrısında bulunuyor.

2. Karar tarih/No: 29 Temmuz 1993/853

Tüm düşmanlıkların derhal durdurulmasını talep ediyor, Ermeni birliklerinin Ağdam’dan ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin yakın zamanda işgal edilmiş diğer bölgelerinden çekilmesi çağrısında bulunuyor ve BM Karar 822'yi yeniden onaylıyor. 

3. Karar tarih/No: 14 Ekim 1993/874

Ateşkesin korunması, çatışmanının durdurulması ve Ermeni birliklerinin yakın zamanda işgal edilen Azerbaycan'ın Fuzuli ilçelerinden (23 Ağustos 1993), Cebrayıl (26 Ağustos 1993), Kubadlı(31 Eylül 1993) ve yakın zamanda işgal edilen diğer bölgelerden çekilmesi çağrısında bulunuyor ve BM Kararları 822 ve 853'ü yeniden tasdik ediyor.

4. Karar tarih/No:12 Kasım 1993/884

Taraflar arasında kurulan ve çatışmaların yeniden başlamasına neden olan ateşkesin son ihlallerini kınıyor; Ermenistan Hükümeti'ni, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesi Ermenileri tarafından 822, 853 ve 874 sayılı kararlarla uyum sağlamak için tesir etmeye çağırıyor; taraflardan silahlı saldırıların derhal durdurulmasını; Ermenistan'ın Azerbaycan'ın Zengilanilçesinden çekilmesi çağrısında bulunuyor ve BM Kararları 822, 853, 874'ü yeniden onaylıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun almış olduğu bu dört kararın yanı sıra, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT); 27 Şubat 1993 tarihli Prag toplantısında, Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğuna dair kesin kararı Avrupa Birliği (AB), İslam Teşkilatı, TürkPa gibi onlarca milletlerarası teşkilat tarafından Karabağ topraklarının Azerbaycan‘a ait olduğu hukuki belgelerle tasdik edilmektedir. Bunlara rağmen Ermenistan bölgedeki işgalini devam ettirmekte ve yeni provokatif eylemlere girişmektedir. İSTAD Başkanı Karakoyunlu; “Bölgede barış ve istikranı sağlanması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınmış olunan kararların somut bir şekilde hayata geçirilmesini ve Ermenistan’ın derhal işgal etmiş olduğu Azerbaycan topraklarından çıkarılmasını istiyoruz. Sayın Başkanımız Bozkır’a yeni görevinde başarılar dilerken; bölgede barış ve istikrarın sağlanması adına, başta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun almış olduğu kararların somut bir şekilde hayata geçirilmesi, tehcir ve soykırıma uğrayan Azerbaycanlı kardeşlerimizin ana ata topraklarına dönmesinin sağlanması istiyoruz” dedi.

Haber tarihi: 22 / 06 / 2020
Haber Okunma: 241
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Türkiye Diyanet Vakfı: Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş
Sonraki: Asimder, Başkonsolos Guliyev’in Fetö Fotoğrafının İncelenmesini İstedi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi