“Son Ezidi”nin Tanıtım Ve İmza Günü Yapıldı Mehmet Kum’un “Son Ezidi” adlı kitabının tanıtım ve imza günü Valilik ...           • Ormanlık Alanlarda Mangal Yakmak Yasaklandı İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine genelge gönderdi: Ormanlık alanlarda mangal yak...           • Rektör Alma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini Ziyaret Etti Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kahramanmaraş Süt&cced...           • Komşu İlde Maskesiz Dolaşmak Yasaklandı Kars'ta yeni tip coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında bugünden itibaren maskesiz...           • Corona Virüse Karşı Tedbirler Artırıldı İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine corona virüsü tedbirleri konulu ek genelge g...           • Lübnanlı Ermenilerin Karabağ’a Yerleştirilmesi Planlanıyor Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, ...           • Iğdır’da Patates Hasadı Başladı Iğdır ili tarım ürünleri yönünden çeşit zenginliği ile bölgede ve ...           • Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde futbol dalında faaliyet gösteren Tuzluca Esnaf Spor 2...           • Iğdır Üniversitesinden Webometrics Sıralamasında Kayda Değer Başarı Öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında birçok köklü ü...           • Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır Şubesi Iğdır İl Müftülüğünün organizesin...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1664367
Aktif: 38
Bugün: 2361
Dün: 2526
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
448 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
888 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
774 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1023 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
880 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
773 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
659 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
704 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
777 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
750 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
702 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
805 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
725 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
772 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik'ten Tarihi Cevap...

HDP'li vekilden tarihi cevap: ‘Eksik’ soyadım Kürt bölgelerinde yapılan zulümle alakalıdır."

‘Çoklu baro’ teklifinin görüşüldüğü Meclis Adalet Komisyonu’nun Başkanvekili Yılmaz Tunç, konuşan HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik’in soyadına ilişkin arka arkaya ‘eksik’ kelimesi üzerinden vurgu yaptı.

Soyadı üzerinden espri yapılmaya çalışılmasına tepki gösteren HDP’li Eksik, “Soyadımın Eksik olması bu iktidarın daha önce Anadolu’da Kürt bölgelerinde yaptığı zulümle alakalıdır, hukuksuzlukla alakalıdır” dedi.

Baroların yapısını değiştirmeyi ve birden fazla baro kurulmasını öngören yasa değişikliği teklifi Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediyor. AK Parti ve MHP’nin destekliği değişikliğe dair Komisyon’da konuşan HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik teklife dair itirazlarını dile getirdi.

Adalet Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, HDP’li Eksik’in konuşmasının devam ettiği sırada, “Toparlayalım Sayın Eksik” dedi. On beş dakika konuşma süresi olduğunu hatırlatan Eksik’e yanıt veren Tunç bu kez, “Eksik süreyi tamamladınız, eksik süreyi tamamladınız. Eksik süre vardı…” ifadelerini kullandı.

Tunç’un “Eksik” vurgusuna tepki gösteren ve soyadı üzerinden “espri” yapılmaya çalışıldığını belirten HDP’li Habip Eksik, “Soyadımın Eksik olmasıyla ilgili espri yapmaya çalışıyorsunuz ama şunu özellikle belirteyim Sayın Başkan, soyadımın Eksik olması bu iktidarın daha önce Anadolu’da Kürt bölgelerinde yaptığı zulümle alakalıdır, hukuksuzlukla alakalıdır. O konuda da sizi menediyorum, açıkça söyleyeyim” dedi. Habip Eksik’in sözlerinin ardından Komisyon’daki görüşmelere devam edildi.

‘Ben soyadımla gurur duyuyorum’

Görüşmelerin ilerleyen dakikalarında, CHP Milletvekili Polat Şaroğlu’nun teklife ilişkin sözlerinin ardından Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç bu kez HDP’li Eksik’e yönelik, “Sayın Habip Bey, hiç eksik olmuyorsun sen de. Sayın Habip Eksik, buyurun” ifadelerini kullandı.

Tunç’un bu ifadesine de tepki gösteren ve “En iyisi ben o meseleyi anlatayım, siz de kurtulun, ben de kurtulayım” diyen HDP’li Habip Eksik, soyadına ilişkin geçmişteki süreci şu sözlerle anlattı:

“Biliyorsunuz, bizim bölgemizde soyadı kanunu çıkarıldığı zaman herkese asimilasyonun bir parçası olarak Asiltürk, Türk, Soytürk, Türkoğlu, bilmem ne gibi asimilasyonu amaçlayan soyadları dayatıldı ve bu insanların köklerinden kopartılması istendi. Benim de dedem Use Bıro, ‘Ben bu zorbalığı kabul etmiyorum, verdiğiniz soyadını da almıyorum’ diyerek tepki koymuştur ve soyadını almamıştır. Tabii, Use Bıro’dan çekindikleri için karşısına da sürekli ‘eksik, eksik, eksik’ yazmışlar ve neticesinde de soyadımız ‘Eksik’ olarak kalmış. Şimdi, ben şöyle söyleyeyim, ben soyadımla gurur duyuyorum çünkü bu soyadı sizin gibi zorba iktidarların öyle söyleyeyim, AKP gibi zorba iktidarların bölgede asimilasyonu, kültürel soykırımı hedeflemesinden dolayı benim dedemin orada kabul etmemesinden kaynaklı bir soyadıdır ve ömrümün sonuna kadar da gururla taşıyacağım.” (Basnews)

Haber tarihi: 06 / 07 / 2020
Haber Okunma: 625
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Diyarbakır Sağlık İl Müdürlüğü Iğdır Üniversitesine Ambulans Hibe Etti
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi