81 İl’e 'Koronavirüs' Genelgesi! Mahalle Denetim Ekipleri Kuruluyor İçişleri Bakanlığı'nca 81 ilin valiliğine "İzolasyon Tedbirleri" konulu genelge gönder...           • Koronavirüsün Psikolojik Etkilerine Dikkat! Bugüne dek Türkiye’de COVID-19 benzeri bir pandemi yaşanmamıştı. Küresel koro...           • Avlanma Sozunu İle İlgili Açıklama T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığından Bildirilmiştir Ülkemizde 2020-2021 Av Dönemi 22 Ağust...           • Muharrem Ayı Etkinlikleri Ve Aşura Çadırı Hakkında Değerlendirme Iğdır Günışığı Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığının Muharrem Ayı Etkinlikler...           • Rektör, YÖK’ün “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm” Toplantısına Katıldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Yükseköğretim Kur...           • Yılmaz Güney Sineması ve Umut Devrim Sineması deyince Türkiye Sineması’nda Yılmaz Güney geliyor aklımıza... &ldq...           • Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye, Azerbaycan Ve İran’ı Tehdit Ediyor Serdar Ünsal: Deprem Fay Hattında Olan Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye Azerbay...           • Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılavuzu Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılav...           • Depremden Sonra Evlerde Çatlaklar Oluştu Iğdır'da merkez üssü Karagüney köyü olan 4,4 büyüklüğü...           • Iğdır'da Korkutan Deprem, Halk Geceyi Sokakta Geçirdi Iğdır’da 4.4 Şiddetinde Deprem Oldu. AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre,...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1667821
Aktif: 19
Bugün: 1945
Dün: 1953
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
484 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
909 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1056 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
902 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
712 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
827 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
746 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
780 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
738 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
771 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
796 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

BİYOMER Faaliyetlerine Fosil Kayıtları Tutarak Başladı

Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİYOMER) açılmasının akabinde faaliyetlerine başladı. Merkezin ilk faaliyeti, Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bulunan fosil örneklerini koruma altına almak ve kaydını tutmak oldu.

BİYOMER Müdürü Doç. Dr. Celalettin Gözüaçık ve Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Belkıs Muca Yiğit, birlikte gerçekleştirdikleri arazi çalışmaları neticesinde elde ettikleri fosil örneklerini Üniversitemiz Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bahattin Çelik’e teslim ettiler. Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Bahattin Çelik ve Dr. Öğr. Üyesi Bilcan Gökçe yaptıkları ilk incelemelerde kalıntıların, 3. ve 4. jeolojik zamanlara ait olduklarını saptadılar. Prof. Dr. Çelik, alandan getirilen örneklerin karasal ve denizsel kalıntılar olduğunu ifade ederek; “Bu denizsel fosiller, günümüzden 550-250 milyon yıl öncesine aittir. Paleozoik Dönemin Ordovisyen evresine ait kalıntılardır. Karasal olan fosiller, yani yaprak fosilleri ise 3. jeolojik zamana ait olup günümüzden yaklaşık 60 milyon yıl öncesine aittir.” şeklinde konuştu.

İnceleme ekibi oluşturuldu; müze kurulması düşünülüyor

Bölgede fosil örneklerinin bulunmasının ardından BİYOMER önderliğinde geniş bir inceleme ekibi oluşturuldu ve söz konusu alanın detaylı olarak incelenmesine karar verildi. BİYOMER’in oluşturduğu ekipte, Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri; Dr. Öğr. Üyesi Bahadır Akman (Herpetolog, BİYOMER Yönetim Kurulu Üyesi), Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çelik (Ornitolog, BİYOMER Yönetim Kurulu Üyesi), Dr. Öğr. Üyesi Okan Özbakır (Maden Mühendisi), Öğr. Gör. Seyfullah Ateş (Petrol ve Doğalgaz Mühendisi) ve Öğr. Gör. Emirhan Özdemir (Harita Mühendisi) yer alıyor. Yerel ve ulusal basının da ilgisini çeken alandan toplanan fosil örneklerin sergilenmesi için Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde bir doğa müzesi kurulması da planlanıyor.

Haber tarihi: 09 / 07 / 2020
Haber Okunma: 233
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: İl Milli Eğitim Müdürü Gönen: Ücretsiz Destekleme Kursları Açacağız
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi