81 İl’e 'Koronavirüs' Genelgesi! Mahalle Denetim Ekipleri Kuruluyor İçişleri Bakanlığı'nca 81 ilin valiliğine "İzolasyon Tedbirleri" konulu genelge gönder...           • Koronavirüsün Psikolojik Etkilerine Dikkat! Bugüne dek Türkiye’de COVID-19 benzeri bir pandemi yaşanmamıştı. Küresel koro...           • Avlanma Sozunu İle İlgili Açıklama T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığından Bildirilmiştir Ülkemizde 2020-2021 Av Dönemi 22 Ağust...           • Muharrem Ayı Etkinlikleri Ve Aşura Çadırı Hakkında Değerlendirme Iğdır Günışığı Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığının Muharrem Ayı Etkinlikler...           • Rektör, YÖK’ün “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm” Toplantısına Katıldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Yükseköğretim Kur...           • Yılmaz Güney Sineması ve Umut Devrim Sineması deyince Türkiye Sineması’nda Yılmaz Güney geliyor aklımıza... &ldq...           • Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye, Azerbaycan Ve İran’ı Tehdit Ediyor Serdar Ünsal: Deprem Fay Hattında Olan Medzamor, Ölüm Bacaları Türkiye Azerbay...           • Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılavuzu Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri İle Okul Hijyeni Kılav...           • Depremden Sonra Evlerde Çatlaklar Oluştu Iğdır'da merkez üssü Karagüney köyü olan 4,4 büyüklüğü...           • Iğdır'da Korkutan Deprem, Halk Geceyi Sokakta Geçirdi Iğdır’da 4.4 Şiddetinde Deprem Oldu. AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre,...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1667818
Aktif: 19
Bugün: 1936
Dün: 1953
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
484 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
909 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1056 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
902 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
712 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
827 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
746 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
807 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
780 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
738 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
771 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
796 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kadınların Özgürlük Alanı Genişledikçe Katliamlar Arttı

HDK Kadın Meclisi panelinde konuşan bağımsız feminist Hülya Osmanağaoğlu, kadınların özgürlük alanlarının genişlediği noktada kadın katliamlarının arttığını belirterek, “İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının esas amacı da eşitlik ve özgürlük mücadelesinde elde ettiğimiz kazanımların geriye götürülmesi içindir” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi  (HDK) İstanbul Kadın Meclisi, iktidar tarafından geri çekilmek istenilen İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin Alibeyköy’de bulunan Çağdaş Erzurumlular Derneği Federasyonu’nda Panel düzenledi. Panele HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, Demokratik Aleviler Derneğine (DAD) üye kadınlar, Çağdaş Kadınlar Derneği ile çok sayıda kadın örgütü temsilcisi katıldı. Panel’in moderatörlüğünü HDK İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Aynur Cengiz yaptı. Avukat Özge Akyüz ile bağımsız feminist Hülya Osmanağaoğlu konuşmacı olarak katıldı.  

Burada ilk olarak söz alan HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, HDK’nin özgün kadın çalışmalarını anlatarak, toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir yer olduğunu söyledi. Uğurlu, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların kurtuluşu olan bir yasa sözleşmesi olduğunu belirterek, kadın katliamlarının arttığı bir dönemde kaldırılmak istenildiğine dikkati çekti. Kadın mücadelesinin devletlere sığdırılmayacak kadar büyük olduğunu söyleyen Uğurlu,  “İyi ki kadın mücadelesi var. Hep birlikte yeni yaşamı kuracağız. Yaşasın kadın dayanışması” dedi.

‘Kimliğimiz için mücadele ediyoruz’

Ardından konuşan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Özge Akyüz de kadının hak mücadelesinin yaşanan ihlallere karşı başladığını belirterek, verilen mücadeleler sonucu yeni değerlerin yaratıldığını söyledi. Akyüz,  insanın insan olmasından kaynaklı hakları olduğunu belirterek, “İstanbul Sözleşmesi’ni ele alırken kadının insan hakkı mücadelesinin bir parçası olarak görmek gerekir. Ancak bizler sırf kadın olmamızdan kaynaklı mücadele etmek zorunda kalıyoruz” diye belirtti.

‘Kadınlar şiddete mahkum bırakıyor’

İstanbul Sözleşmesi Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesinin bir parçasıydı. O süreçte AİHM, Nahide Opuz’un eşinden gördüğü şiddetten kaynaklı Türkiye’yi mahkum etti. Bu karar Dünyada bir ilktir. Türkiye bir ilke imza atmıştır. Burada Türkiye kendi imzaladığı sözleşmeyi ve anayasasının uygulanmadığını bir kez daha gösterdi. Buda şunu gösteriyor.  Devlet kadınları aile içi şiddette mahkum bırakıyor” diye konuştu.

‘Uygulanmayan sözleşme neden kaldırılıyor?’

Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nin toplumsal cinsiyet tanımını yapan ilk sözleşme olduğunu söyleyen Akyüz,  kadını koruyan haklarını savunan çok önemli bir sözleşme olduğunu aktardı.  Akyüz, sözleşmenin sivil toplum ve kadın örgütleri ile birlikte çalışmasının yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Ancak bugün baktığımızda kadın örgütlerine yönelik özel bir saldırı var. Ayrıca kaldı ki sözleşme imzalandığı günden beri uygulanmıyor. Neden ortadan kaldırılmak istenilmesi isteniyor. Buda ayrı bir tartışma konusu.”  

‘Kadınların birlik olması önemli’

Daha sonra konuşan bağımsız feminist Hülya Osmanağaoğlu da İstanbul Sözleşmesi’ne dair yapılan çalışmaların ciddi ve acil olduğunu belirterek, bu nedenle tüm kadınların gündeminde olmasının önemli olduğunu söyledi. Kadınların yıllardan beri verdikleri mücadele sonucu adım adım özgürlük alanlarını genişlettiklerini söyleyen Osmanağaoğlu, şöyle devam etti:

‘Katliamlar başladı’

“Özgürlük alanlarımız genişlettikçe, erkeklerin şiddeti başladı. Zamanla katliamlara dönüştü. Bu nedenle kadın katliamları politiktir diyoruz. Öylesine söylenen bir söz değil. Erkek egemen sistemin bir siyasal sistem olduğunu, kadınların öldürülmesinin özel bir mesel değil, bir bütün politik mücadelenin sonucu olduğunu söylüyoruz.  Siyasal mücadelenin sonucu patriyarkanın bir diğer şiddeti kadınları öldürmektir. Bunun için cinayetler politiktir.”

‘Eşitlik mücadelesine yöneliktir’

Osmanağaoğlu, İstanbul Sözleşmesinin esas olarak kaldırılmak istenilmesinin nedenini şu sözlerle ifade etti: “Kadınların erkek egemenliği karşısında verdikleri eşitlik ve özgürlük mücadelesinde elde ettikleri kazanımları tırpanlamak ve geriye götürmek içindir. Sözleşme sadece şiddetten korumanın ötesinde, kadın erkek eşitsizliklerini de kaldırmaya yönelik yükümlükler verdiği için geri çekmek istiyorlar. Sadece kazanımlarımızı değil, eşitlik mücadelesinde geldiğimiz noktayı geriye götürmek istiyorlar. Buna karşı kadınlar olarak geri adım atmayacağız. Mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Konuşmaların ardından panel soru cevap şeklinde son buldu. (MA)

Haber tarihi: 25 / 07 / 2020
Haber Okunma: 296
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Basın Açıklaması
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi