Iğdır’dan Ermenistan'ın Azerbaycan'a Saldırısına Kınama Ermenistan’ın, Azerbaycan'a yeniden saldırması Iğdır’da tepkilere neden oldu.Iğdır Aze...           • HDP Iğdır İl Örgütünden Ahmet Karasu’nun İstifası İle İlgili Açıklama Iğdır HDP’den Hoşhaber Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Karasu’nın İstifası İle İlgili A&cce...           • Halk Eğitim Merkezi Kursları Başlıyor Iğdır Halk eğitim Merkezi kursları Ekim ayı ile birlikte başlıyor. Iğdır Halk Eğitim merkezinden ...           • Güçlü Bağışıklık Sistemi, Sağlıklı Bağırsaklardan Geçiyor Bağırsak Sağlığını Koruyan Öneriler Koronavirüs nedeniyle her zamankinden daha fazla ha...           • Iğdır Da Öğretmenler Ve Öğrenciler Dezenfektan Makinesi Üretiyor Iğdır Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde öğretmen ve öğrenciler, pandemi sürecinde...           • HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Mızrak: AKP Kaybettikçe Partimize Saldırıyor Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ...           • HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen Gözaltına Alındı Karslılardan Bilgen’e: Bu Şehir Seninle Gurur Duyuyor Kars Belediyesi Eşbaşakanı Ayhan Bilg...           • Ahmet Karasu Facebook Üzerinden HDP'den İstifa Etti 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP)’den 46 oy fark ile...           • Vekil Eksik: COVİD-19 İş Kazası Meslek Hastalığı Olarak Kabul Edilmeli Iğdır Mv.Dr.Habip EKSİK; Ayrım gözetmeden acilen COVİD-19’un “iş kazası meslek ha...           • İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Koronavirüs Genelgesi İçişleri Bakanlığı koronavirüs tanılı bazı kişilerin, temaslılarına ilişkin eksik ya d...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1709095
Aktif: 34
Bugün: 1375
Dün: 2718
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
933 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1193 İzlenme, 1 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1195 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1448 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1263 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1140 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1016 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1220 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1088 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1115 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1210 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1104 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1131 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1134 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1079 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır TJA: Şengal'de Yapılan Soykırımı Ve Kadın Kırımını Lanetliyoruz

IŞİD'in 2014'te Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Şengal bölgesine ve Ezidi yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda binlerce kişi öldürüldü, 6 binden fazla kadın ve çocuk esir alındı. Iğdır Özgür Kadın Hareketi (TJA) tarafından Doğubayazıt caddesinde yapılan basın açıklamasında Şengal katliamı, "21. yüzyılın en korkunç soykırımı" olarak adlandırıldı.

Iğdır TJA adına açıklamayı okuyan Iğdır Belediye Eş Başkanı Eylem Çelik binlerce Ezidi kadının" savaş ganimeti olarak Arap ülkelerindeki şeyhlere satıldığı" söyledi.

Yerine kayyım atanan Eş Başkan Çelik açıklamasında şunlara dikkat çekti:

3 Ağustos 2014 kadın soykırımı geçmedi insanlığa karşı işlenen suçlar olarak devam etmektedir.

3 Ağustos 2014 tarihinde barbar Daiş çetelerinin Şengal'e yönelik gerçekleştirdiği saldırıların üzerinden 6 yıl geçti.  DAİŞ’in saldırılarında 250 bin Şengal’den göç etmek zorunda bırakıldı, tespit edilebilen 2.745 çocuk ailesiz kaldı, kayıp çocuklar hala bulunamadı ve üzerine yenileri eklendi. 68 inanç yerleri bombalandı, 21. Yüz yılda 7 bine yakın kadın köle pazarlarında satıldı, on binlerce Êzidî katledildi.

DAİŞ gibi ırkçı, cinsiyetçi, dini istismar eden erkek aklının ürünü savaşların ve soykırım politikalarının kadın bedeni ve varlığı üzerinden tahakküm kurarak zafer elde etme çabası; Rojava ve Irak’ta Ermeni, Suryani, Arap, Alevi, Şii, Şebek, Türkmen, Asuri, Keldani ve Kürt kadınların adeta savaş ganimeti olarak görülmesi insanlığa karşı işlenen suçların başında gelmektedir.

Ezidi Kadınların ve çocukların barbar Daiş çeteleri tarafından sistematik bir şekilde tecavüze uğraması, köle pazarlarında satılması, her türlü işkence ve şiddete maruz kalması; erkek iktidarının sistemi olan militarizmin kadın ve çocuk bedeni üzerinden, egemen erkeklik zihniyetlerini kalıcılaştırmak istemesinin nedenidir.

Daiş’in elinden kurtarılan, savaşın ve zorunlu göçün bütün zorluklarını yaşayan Ezidi kadınları, göç ettikleri ülkelerde de anadil ve inançlarını yaşayamamaları ferman içinde ferman koşularına maruz bırakmakta, kamplarda zorlu koşullarda yaşamakta, yaşadıkları kamplardan çıkarılarak; psikolojik ve fiziki şiddetin her türlü boyutuyla yaşamaya zorlanmaktadır. Aynı zamanda kendi kültür ve toplumlarından uzakta olmalarından kaynaklı bir de kültürel soykırıma maruz bırakılmaktadırlar.

Zorla göç ettirilen ve alıkonulan kadınlara karşı gerçekleştirilen bu insanlık suçunun her yönüyle açığa çıkması ve sorumluların yargılanması gerekirken; saldırılara ve soykırım politikaların devam edilmesi dünyadaki tüm kadınlara uygulanan her türlü şiddet politikalarının devamı niteliğindedir.

Nijerya’da Boko Haram, okula gitmek istediği için toplu olarak kız çocuklarını yakarken, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım ve tecavüz gerçekleşmekte, Avrupa’da Roman halklar adeta ölüme terk edilmekte, Bangladeş, Afganistan gibi ülkelerde radikal cihadist örgütler kadınlara yönelik sistematik suç işlemekte; Efrin’de ÖSO bünyesindeki Sultan Murat Tugayı isimli paramiliter çete örgütü, yerel haklardan genç kadınları kaçırmakta, tecavüz sonrasında da katletmektedir. Son olarak geçtiğimiz Haziran ayında Efrin’in Derwiş Köyünde kaçırılan 16 yaşındaki Melek Nebîh Xelîl’in kaçırıldıktan sonra işkence edilmiş bedeninin bulunması ve 70 kadının kaçırılması, geldiğimiz aşamada Suriye’de yaşanan insanlık suçlarının ağır bir şekilde devam ettiğini göstermektedir.

Daiş'e karşı mücadele eden yerel güçler tarafından yakalanan binlerce failin anlatımları, toplu kadın mezarları, otopsi raporları gibi belgeler, yaşanan bu soykırımın devletler arası güçlerin onay veya ihmali sonucunda gerçekleştiğini, faillerin Avrupa ve dünyanın birçok yerinden bu çete-örgüte katılan kişiler olduğunu, lojistik ve finans yönünün komşu devletlerden sağlandığını ortaya koymuştur.

Buna benzer Ruanda ve Yugoslavya gibi ülkelerde yaşanan soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçların cezalandırılması ve cezasız kalmaması için ortak bir mutabakat ile bu ülkelerde işlenen uluslararası suçların cezalandırılması için geçici (adhoc) nitelikte mahkemelerin kurulmasına karar verilmiş ve yargılamalar yapılmıştır. Özellikle Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde yapılan yargılamada soykırım tecavüzü ilk defa tanımlanmış ve sonrasında Uluslararası Roma Statüsü sözleşmesi ile soykırımın özel bir görünümü olan cinsel şiddet temelli suç, uluslararası bir suç olarak tanımlanmıştır.

Şengal saldırısında tüm insan hakları savunucuları sustu, katliam yaşandı. Bu katliam yüzyılın vahşeti ve trajedisidir.

Bu vahşeti durdurmak, suçluları, suçlulara cesaret veren, destekleyenlerin yargılanması için;

BM, 21. yüzyılda dünyanın gözleri önünde gerçekleşen Êzidî soykırımının tüm yönleriyle açığa çıkarılmasından sorumludur, sorumluluğunu derhal yerine getirmelidir. Şengal özerkliği uluslararası tanınmalı statüye kavuşmalıdır. BMGK tarafından bu soykırımın tüm sorumlularının yargılanması için UCM Başsavcılığına ivedilikle başvuru yapılması, uluslararası ceza mahkemesi nezdinde yargılamaların yapılması, çağrımızı yeniliyoruz. Bunların yanı sıra dünyanın farklı kıtalarından 73 kadın örgütü 2016 yılında 3 Ağustos gününün kadın soykırımına karşı uluslararası mücadele günü olarak ilan etti. Bu günün devletler nezdinde de kabul edilmesi bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için aciliyet arz etmektedir.

Bizler (TJA) kadınlar olarak; 3 Ağustos'un ''Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü’ olarak kabul edilene kadar mücadelemizi alanlarda, uluslararası mecralarda sürdüreceğiz. Êzîdî kadınları toplumlarından izole edilmesin. Entegre adı altında kültürel soykırıma son verilsin. Tüm suçlular uluslararası bağımsız bir mahkeme önüne çıkarılsın, cezalandırılsın. Avrupa, Ezidi kadınlar ve Şengal Soykırımı ile ilgili izleri kaybettirme politikasından vazgeçsin. Dünya kadın örgütleri, hukuk örgütleri ve barolar sorumluluk alsın.

Sizleri de Ezidi kadınlarına yönelik gerçekleştirilen kadın kırımına karşı mücadelemizi ortaklaştırmaya, dayanışma ağını büyütmeye ve Ezidi kadınlarının seslerini tüm dünya kadınlarına duyurmak için 3 ağustos günü dünyadaki kadınları 1 dakikalık sessizlik eylemine davet etmek istiyoruz.  Yapacağınız dayanışma etkinliklerinizi bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.”

Haber tarihi: 03 / 08 / 2020
Haber Okunma: 335
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi