İş Adamı Ergün Aras Yaşama Veda etti Eski siyasetçi Iğdırlı iş adamı Ergün Aras 26.10.2020 günü Erzurum ilinden I...           • Iğdır'da Görev Yapan Bürokratlardan Rektör Alma'ya Nezaket Ziyareti Iğdır'da Görev Yapan Bürokratlar Rektör Alma'ya Nezaket Ziyareti Gerçekleşti...           • MHP Iğdır İl Kongresi Yapıldı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır İl Kongresi yapıldı. Tek liste ile gidilen kongrede ...           • Bernamegeh Dergisi İkinci Sayısıyla Okurlarıyla Buluştu Dört aylık periyodlarla çıkan kültür,sanat, edebiyat ve toplum dergisi Berna...           • İYİ Parti 3. Yılını Kutluyor, Iğdır İl Teşkilatında Kutlama Vardı... Iğdır İYİ Parti il teşkilatı partilerinin 3. Yılını il binasında kutladılar. İYİ Parti Iğdır Merke...           • Ağrı ve Iğdır'da Trafik Kazaları: 2 Ölü Ağrı ve Iğdır'da meydana gelen trafik kazalarında 2 kişi yaşamını yitirdi.  Ağrı’nın T...           • SGK İl Müdürlüğünden Kayıt Dışı İle İlgili Mücadele Açıklaması Bilindiği üzere kayıt dışı istihdam, ülkemizin en önemli sorunları arasında yer alm...           • Diyanet Bir-Sen: Din Görevlilerine Şiddet Önlensin Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, din görevlilerine şiddetin önlenmes...           • TBB’den Avrupa’ya "Ermenistan Kınanmalı” Başvurusu Türkiye Barolar Birliği, Ermenistan Başbakanı’nın aralarında bulunduğu yetkililerin Ulu...           • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Spor Etkinlikleri Başladı Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan 29...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1738388
Aktif: 45
Bugün: 805
Dün: 1997
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
1284 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1403 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1478 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1651 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1350 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1481 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1367 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1333 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1447 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1334 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1330 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1381 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1302 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik: COVİD-19 İş Kazası Meslek Hastalığı Olarak Kabul Edilmeli

Iğdır Mv.Dr.Habip EKSİK; Ayrım gözetmeden acilen COVİD-19’un “iş kazası meslek hastalığı” olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

31.5.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve 30.6.2012 tarihli 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. 24.09.2020

Gereğini saygılarımla arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

 

Genel Gerekçe

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) pandemi, yani küresel salgın ilan ettiği yeni tip koronavirüs (COVID-19), dünyayı, tüm ülkeleri adeta esir almış durumdadır. Ekonomi durmuş, işletmelerin kapısına kilit vurulmuş, meydan, cadde ve sokaklar boşalmış, insanlar hayatta kalabilmek için evlere kapanmıştır. Dünya genelinde koronavirüse yakalananların sayısı 31 milyon 793 bin’i, ölenlerin sayısı da 975 bin’i aşmıştır. Türkiye'de ise ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart'tan bu yana enfekte olan hasta sayısı 306 bin 302, salgın nedeniyle vefat edenlerin sayası da 6 bin 370'i geçmiştir. Tüm dünyada her geçen gün vaka ve ölüm oranları artmaktadır.

Sağlık emekçileri, gecelerini gündüzlerine katarak salgını bertaraf etmeye çalışmaktadır. Herkes salgından korunmak için zaruri haller dışında evde kalıp, izolasyona, sosyal mesafeye dikkat ederken, esnek çalışma kuralları uygulanırken, sağlık emekçileri ise görev bilinciyle hareket etmekte, canları pahasına hastalara müdahalede bulunmaktadır. Her türlü riski göze alarak can kurtarmak için çırpınan sağlık emekçileri, salgın süresince evlerinden, ailelerinden, evlatlarından da uzakta kalmaktadır. COVID-19'a yakalanan sağlık emekçilerinin sayısının 25 bin' den fazla olduğu bilinmektedir. Hastadan kendisine bulaşan virüs nedeniyle vefat eden sağlık çalışanı sayısı 100 olarak açıklanmıştır. Sağlık emekçilerinin kahramanca mücadele ederken enfekte olduğu ya da yaşamanı yitirdiği yönünde aldığımız her haber, derinden üzmekte ve endişe vermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 07.05.2020 tarihinde yayınlanan 2020/12 numaralı “Koronavirüs Genelgesi”nde, “COVID-19 virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğu dikkate alındığında, söz konusu salgına maruz kalan ve sağlık hizmet sunucularına müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamında provizyon alınması gerekmektedir” denilmektedir. Genelgeyle işverenden koronavirüs bulaşan işçiler için, meslek hastalığı yahut iş kazası bildirimi yapmamasını; hastalık bildirimi yapmasını istemiştir. Ancak 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda, meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı

tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleri olarak tanımlanmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 3. maddesine göre de meslek hastalığı, “mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalığı” ifade etmektedir. Bu ifadeler, işin yürütümü sırasında Covit-19 yakalanan ya da yaşamını yitiren birinin iş kazası ve meslek hastalığı tanımına girmesi gerektiğini doğrulayan tanımlardır.

 

Hasta ile yakın temastaki sağlık personelinin tamamı büyük bir risk altındadır. Doktorundan hemşiresine, hasta bakıcısından teknikerine, 112 Acil Servis ekibinden laborantına, tıbbi görüntüleme uzmanından ebesine kadar hastanelerde, tüm sağlık merkezlerinde, Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinde (OSGB) , ihtiyaç duyulan her noktada görev yapan, hastaların yardımına koşan tüm sağlık emekçilerimizin gösterdiği üstün feragati, fedakârlığı, başarıyı ve kahramanlığı kuru bir teşekkürle, alkışla geçiştiremeyiz. Koronavirüs salgını nedeniyle hayatlarını görev sırasında veya görevden dolayı kaybedenlerin, aynı şekilde salgınla mücadele sırasında enfekte olan, hastalanan, zarar gören sağlık emekçilerinin durumunun “iş kazası ve meslek hastalığı” olarak sayılması zorunlu bir hale gelmiştir. Bu nedenle tüm sağlık emekçilerinin yasal haklarını tazmin etmeleri konusunda toplumsal bir uzlaşı olduğu açıktır.

Covid-19 hastalığının meslek hastalığı sayılması için 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun’unda değişiklik yapılması ve mevcut şartlardan bağışık olarak söz konusu hastalığa nerede tutulduğunu ispata gerek olmaksızın hekim, hemşire, eczacı, hastabakıcı, temizlik görevlisi, memur, personel hiçbir ayrım gözetmeden COVİD-19’un “iş kazası meslek hastalığı” olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Bu kanun teklifi ile devletin, salgın sürecinde en önde savaşan sağlık çalışanlarına karşı sorumluluğunu yerine getirmesi ve yaşanacak mağduriyetleri gidermek amaçlanmıştır.

Madde Gerekçeleri

MADDE 1- 31.5.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve 30.6.2012 tarihli 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklikle COVİD-19 nedeniyle salgın hastalığa maruz kalan tüm sağlık emekçilerinin haklarının güvence altına alınması amaçlanmıştır.

 

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI

Kanunu İle 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

MADDE 1- 31.5.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 14 üncü maddesinin birinci ve beşinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Meslek hastalığı;

a) Sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı,

b) Mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan,

c) Milletlerarası, bölgesel ve ulusal kuruluşlarca pandemi veya epidemi olarak ilan edilen salgın hastalıklar esnasında zorunlu ve/veya kısmi çalışma sonucunda bunlardan kaynaklanan, geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.”

"Meslek hastalığı ile ilgili bildirimler üzerine gerekli soruşturmalar, Kurumun denetim ve kontrol ile yetkilendirilen memurları tarafından veya Bakanlık iş müfettişleri vasıtasıyla yaptırılabilir. Birinci fıkranın (c) bendi uyarınca yapılan bildirimler üzerine gerekli soruşturmalar Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının müfettişleri veya personeli tarafından yapılır ve bunların raporları esas alınır.”

MADDE 2- 30.6.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (l) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "Meslek hastalığı;

a) Sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı,

b) Mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan,

c) Milletlerarası, bölgesel ve ulusal kuruluşlarca pandemi veya epidemi olarak ilan edilen salgın hastalıklar esnasında zorunlu ve/veya kısmi çalışma sonucunda bunlardan kaynaklanan, geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.”

MADDE 3- - Bu Kanun 10/03/2020 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Haber tarihi: 24 / 09 / 2020
Haber Okunma: 230
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ahmet Karasu Facebook Üzerinden HDP'den İstifa Etti
Sonraki: İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Koronavirüs Genelgesi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi