Deprem Sonrası Ebeveyn ve Çocuk Psikolojisi Ruh sağlığı uzmanları İzmir'de meydana gelen ve çevre illerde de çok şiddetli hissed...           • Iğdır SGK’dan Çalışanların GSS Hakları İle İlgili Bilgilendirme SGK İl Müdürü Birsen Dursun’dan Çalışanların Genel Sağlık Sigortası Ha...           • İzmir’de 6,6 Büyüklüğünde Deprem: 17 Ölü, 709 Yaralı İzmir'in Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğündeki deprem meydana geld...           • HDP Iğdır İl Örgütü Olağanüstü Kongre Kararı Aldı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü olağanüstü kongre kara...           • Başkan Akkuş: Tüm Halkımızı Hasret ve Özlemle Selamlıyorum Yerine kayyım atanarak Erzurum cezaevine konulan HDP’li Iğdır Belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş...           • Aras Fatih'in Yeni Klibi "Darjê" Yayınlandı Ünlü kürt sanatçı Aras Fatih yeni bir klip yayınladı Aslen Irak Kürtle...           • HDP'nin Kazandığı Iğdır Belediyesine Ak Partili Ferdi Turan Atandı Mayıs 2020 tarihinde HDP’li Iğdır belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş’u yerine kayyım atana...           • İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurul Toplantısı Yapıldı 2020 yılı 4. dönem İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurul toplantısı Iğdır valisinin başkanlığın...           • Kadın Müdürlüğü’nü Kapatan Kayyım Taşınmazları Tahsis Ediyor Iğdır Belediyesi’ne atanan kayyım, Kadın ve Aile Hizmetleri ile Kültür ve Sosyal İ...           • Yücel Artantaş: Bebek Katili Ermenistan Yine Sivilleri Vurdu Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal Genel Başkanı  Yücel Arta...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
1428 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1687 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
1270 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1498 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
1320 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1524 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1510 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1394 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1529 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1415 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1377 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1370 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1358 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1440 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1342 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

'Din Görevlisi Açığı Kapatılmalıdır'

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatında görev yapan din görevlileriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen buluşmada, ‘Camileri, sadece namaz kılınıp dağıldığımız bir ibadet mekânına dönüştürmek ona yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir. Onun için diyorum, camilerimiz sürekli açık kalmalı. Çocuklarımızın neşesiyle, gençlerimizin heyecanıyla, pirifanilerimizin tecrübesiyle, kadınlarımızın nezaket ve becerisiyle dolmayan bir cami benim gözümde boştur’ şeklindeki Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşmasına aynen katıldıklarını ve desteklediklerini belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, silah seslerini sala seslerinin susturduğu 15 Temmuz gecesi dikkate alındığında, canını vatan için feda eden ve etmeye hazır olan Diyanet personelinin cesurca ortaya atılması ve vatandaşlarımızın da sokaklara çıkmasıyla ülkemizin büyük bir felaketten kurtulmuş olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı, dünyada İslam’ın yanlış düşünce ve fikirlere kapı aralamasına neden olan IŞID gibi zararlı terör akımlarına gençlerimizin katılmasını önlemek için büyük mücadele verdi. Din görevlileri bu terör örgütüne katılımı engellemek amacıyla aktif görev yaptı. Bu çerçevede tehdit edilen, darp edilen din görevlileri oldu.

Din görevlileri, pandemi sürecinde de Vefa Çalışma Guruplarıyla gönüllü olarak çalıştı; hasta, kimsesiz, yaşlı ve bakıma muhtaç olanların ihtiyaçlarını gidererek büyük bir vefa örneği sergilediler. Bu çalışma sırasında hastalığa yakalanan ve ölenler oldu. Halen akşam; sala, salavat ve dualarla vatandaşlarımın moralini yüksek tutmaya çalışan din görevlilerimiz, aynı zamanda da namazlardan sonra halkı uyarmaya devam etmektedirler.

Tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi ülkemizin ve milletimizin en zor zamanlarında ön saflarda yer alan din görevlilerinin hak ettiği değerin ve önemin devletin üst makamınca takdir edilmesi anlamlı ve manidardır. Bu itibarla Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi içinde yaşadığımız çağı ‘cami merkezli bir hayata’ dönüştürüp özendirebilirsek o zaman toplumda görülen manevi hastalıkların da tedavisini sağlamış olacağız. Bu nedenle camilerimiz toplum hayatının önemli merkezlerinden biridir. Bu merkeze sahip çıkmalı ve yüceltmeliyiz. Bunun için, Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi ‘Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de doğru tebliğ ve irşat metodu olarak güzel söze ve sabra, sevgi, şefkat ve merhamete vurgu yaptığını, Hazreti Muhammet'in de insanlara yaşantısıyla örnek olup, nefrete şefkatle, hakarete güzel sözle, kötülüğe iyilikle karşılık verdiği’ gibi din görevlileri de toplumu bu minvalde şekillendirerek Müslümanları camilere çekmeli ve sürekli açık kalmasını sağlamalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanımız din, Diyanet konularında çok güzel açıklamalarda bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığının önemine ve etkinliğine işaret etti. Bu kadar etkili olan bir kurumun mensupları olarak gururluyuz. Halkımıza her şart ve koşulda hizmet ettiğimizin bilinmesi bizleri onurlandırmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları yaylada, köyde, mahallede, kısaca bayrağın dalgalandığı her yerde vardır, olmaya da devam edecektir. Ancak burada Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatine sunmak istediğim önemli konulardan bir tanesini arz etmek istiyorum; hızla artan nüfus sebebiyle yeni camilere ihtiyaç duyulmaktadır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin Kur’an-ı Kerim’i ve İslam ahlakını öğrenmeleri için ihtiyaç duyulan Kur’an

kurslarına da ihtiyaç var. Bu nedenlerle cami görevlilerine ve Kur’an kursu öğreticilerine olan ihtiyaç da artmaktadır. Yeni açılan camiler dikkate alındığında din görevlilerine duyulan ihtiyacın tam anlamıyla karşılanamadığını belirtmek istiyorum. Din görevlileri açığının ihtiyacı karşılayacak şekilde kadro ihdas edilerek giderilmesi gerekmektedir. 2020 yılı içinde her ne kadar 5000 kadro tahsis edilmiş ise de bu sayının yetersiz olduğu bilinmektedir. 2021 yılında en az 25 bin din görevlisinin alınması planlanmalı ve kadro tahsisi de buna göre yapılmalıdır. 2021 Mali Yılı planlamasında bu konunun değerlendirilmesini talep ediyoruz. Zira halen 20 bin kadronun boş olduğunu biliyoruz. Personel açığının kapatılması için bu talebimizin dikkate alınmasını istiyoruz.

Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımızın Diyanet İşleri Başkanlığına verdiği değer ve önem nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyor, talebimizin değerlendirilmesi hususunda ilgililere emirlerini bekliyoruz.”

Haber tarihi: 09 / 10 / 2020
Haber Okunma: 317
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Av Yusuf Aslan Iğdır’da İhraç Edilen Kamu Çalışanları Hakkında Konuştu
Sonraki: CHP Iğdır İl Teşkilatı: Haklı Davasında Azerbaycan’ın Yanındayız
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1741726
Aktif: 24
Bugün: 273
Dün: 1329

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi