İş Adamı Ergün Aras Yaşama Veda etti Eski siyasetçi Iğdırlı iş adamı Ergün Aras 26.10.2020 günü Erzurum ilinden I...           • Iğdır'da Görev Yapan Bürokratlardan Rektör Alma'ya Nezaket Ziyareti Iğdır'da Görev Yapan Bürokratlar Rektör Alma'ya Nezaket Ziyareti Gerçekleşti...           • MHP Iğdır İl Kongresi Yapıldı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır İl Kongresi yapıldı. Tek liste ile gidilen kongrede ...           • Bernamegeh Dergisi İkinci Sayısıyla Okurlarıyla Buluştu Dört aylık periyodlarla çıkan kültür,sanat, edebiyat ve toplum dergisi Berna...           • İYİ Parti 3. Yılını Kutluyor, Iğdır İl Teşkilatında Kutlama Vardı... Iğdır İYİ Parti il teşkilatı partilerinin 3. Yılını il binasında kutladılar. İYİ Parti Iğdır Merke...           • Ağrı ve Iğdır'da Trafik Kazaları: 2 Ölü Ağrı ve Iğdır'da meydana gelen trafik kazalarında 2 kişi yaşamını yitirdi.  Ağrı’nın T...           • SGK İl Müdürlüğünden Kayıt Dışı İle İlgili Mücadele Açıklaması Bilindiği üzere kayıt dışı istihdam, ülkemizin en önemli sorunları arasında yer alm...           • Diyanet Bir-Sen: Din Görevlilerine Şiddet Önlensin Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, din görevlilerine şiddetin önlenmes...           • TBB’den Avrupa’ya "Ermenistan Kınanmalı” Başvurusu Türkiye Barolar Birliği, Ermenistan Başbakanı’nın aralarında bulunduğu yetkililerin Ulu...           • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Spor Etkinlikleri Başladı Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan 29...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1738388
Aktif: 42
Bugün: 806
Dün: 1997
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
1284 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1403 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1478 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1651 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1350 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1481 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1367 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1333 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1447 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1334 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1330 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1381 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1302 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Tüm-Bel-Sen: Iğdır Belediyesindeki İhraçların Hukuk İle İlgisi Yok

KESK’e bağlı Tüm-Bel-Sen Iğdır İHD’de basın açıklaması düzenleyerek Iğdır Belediyesinde yapılan ihraçları protesto etti.

Basın açıklamasına Tüm-Bel-Sen MYK üyeleri Adem Yavuz Kaya ve Ahmet Cüce, Van Şube Başkanı Şükrü Kaçıcı, Van Şube Yönetim Kurulu üyesi Seyfettin İtah ile Iğdır İşyeri Temsilcileri Hikmet Kurum ve Mehmet Karagün, İHD Iğdır İl Temsilciliğinden Cantürk Uca ile ihraç edilenler ve üyeler katıldılar.  

Basın metnini okuyan Tüm-Bel-Sen MYK üyeleri Adem Yavuz Kaya:

Değerli Basın Emekçileri, Değerli Mücadele Arkadaşlarım.

Ülkemiz her geçen gün daha da derinleşen ekonomik ve siyasal krizin yarattığı ağır sorunlarla adeta uçuruma doğru sürükleniyor. Pandemi karşısında halkın sağlığı yerine patronların ve sermayenin çıkarlarını öncelik gören siyasal iktidar, her geçen gün daha da derinleşen ekonomik krizin emekçilere yaşattığı ağır sorunlara değil,  15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL fırsatçılığında kurdukları baskıcı, otoriter rejimi tahkim etmeye öncelik veriyorlar.

Siyasetçilerden gazetecilere, avukatlara, meslek kuruluşlarından Anayasa Mahkemesine,  kıdem tazminatı ve kamusal emekliliğin ortadan kaldırılmasından kadın mücadelesinin kazanımı İstanbul sözleşmesinin tartışmaya açılmasına, pandemiye karşı en başından beri canı pahasına mücadele eden hekimlerin meslek örgütü Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılmakla tehdit edilmesine kadar uzanan baskılara her gün bir yenisini ekliyorlar.

Iğdır Belediyesinde çalışan Sendikamız üyesi altı kamu görevlisi, Mardin Büyükşehir Belediyesinden iki üyemiz, Bitlis-Tatvan Belediyesinden bir üyemiz ve Balıkesir Burhaniye Belediyesinde çalışan Sendikamız Balıkesir Şube yöneticisi bir üyemiz de aynı şeklide yine 375 sayılı KHK’nın geçici 35 maddesi çerçevesinde Valinin teklifi sonrasında İçişleri Bakanlığı onayı ile ihraç edilmişlerdir.

Yukarda belirtilen son dönemde ihraç edilen Sendikamız üyeleri, 657 sayılı Yasanın 48 maddesinde sayılan Devlet memurluğuna alınacaklarda aranan genel ve özel şartların tamamını taşımaktadır. Aynı Yasanın 49 ve devamı maddelerinde düzenlenen sınav şartının da gereğini yerine getirmiş, memur olarak atanmışlar, bu yasada belirtilen memurluk koşullarının hiçbirini kaybetmemişlerdir.

Arkadaşlarımız haklarında 657 sayılı yasanın ve ilgili yönetmeliklerin belirlediği şekilde ve usulde her hangi bir disiplin soruşturması yapılmadan; yukarda belirttiğimiz 375 sayılı KHK’nın 35. Maddesi hükmü doğrultusunda, Anayasal ilkelere ve en temel hukuk normlarına aykırı bir şekilde işlerinden atılmışlardır.

Arkadaşlarımıza, söz konusu KHK’da yer alan "Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı" olmak biçimindeki oldukça genel bir suçlama dışında, tam olarak hangi somut delile dayanılarak, ne ile suçlandıkları dahi bildirilmemiştir.

Dolayısıyla arkadaşlarımızın tamamen keyfi bir değerlendirme sonucunda kamu görevinden çıkarılmaları Anayasada ifadesini bulan ‘Hukuk Devleti’ ve bu ayrılmaz bir parçası olan ‘Kazanılmış Haklara Saygı’ ilkelerine aykırı olduğu gibi hukuku dışlayan, yok sayan bir işlemdir.

Bununla birlikte arkadaşlarımızın haklarında usulüne uygun herhangi bir soruşturma başlatılmadan, kendilerine yöneltilen suçlamanın niteliği ve sebebi hakkında bilgilendirilmeden, kendilerini usulünce savunmasına olanak tanınmadan kamu görevinden çıkarılmalarıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesiyle güvence altına alınan ‘Adil Yargılanma İlkesi’ de ihlal edilmiştir.

Bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesiyle güvence altına alınan adil yargılama ilkesine, evrensel bir hukuk ilkesi olan suçlu olduğu kanıtlanıncaya kadar herkesin masum olduğu ilkesine, disiplin hukukunun temel ilkelerine, savunma hakkına ilişkin anayasal ve yasal kurallara, 657 sayılı Devlet Memurları Yasasına, Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına açıkça aykırılık oluşturduğuna kuşku yoktur” Dedi.

Haber tarihi: 14 / 10 / 2020
Haber Okunma: 645
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Kulaçlar Amatör Spor Haftası İçin Atıldı
Sonraki: Iğdırlı İş Adamından Kocaeli’de “Tek Bayrak Tek Millet” Çıkışı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi