Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2432 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2669 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2716 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2538 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2564 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Mahkemede 3 Aylık Hamile Eşinin İntihar Ettiğini Öne Sürdü

Iğdır’da boşanma aşamasında olduğu 3 aylık hamile eşi Ebru Aras’ı (24) öldürmekle suçlanan sanık Umut Aras, çıktığı ilk duruşmada eşinin kendisini silahla vurduktan sonra intihar ettiğini ileri sürdü. Duruşması öncesi Mersin Adliyesi önünde açıklama yapan kadın örgütleri ise, kadın katillerine indirim değil, caydırıcı cezalar verilmesini istedi.

Iğdır’da 1 Ocak 2020 tarihinde boşanma aşamasında olduğu 3 aylık hamile, 24 yaşındaki üniversite öğrencisi eşi Ebru Aras’ı katleden Umut Aras, tutuklu yargılandığı Iğdır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın ilk duruşmasında "Eşini kasten öldürme" suçundan hakim karşısına çıktı.

Sanık Umut Aras, görülen duruşmaya tutuklu bulunduğu Iğdır T  Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Öldürülen Ebru Aras’ın ailesi de Mersin Adliyesi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Eşinin İntihar Ettiğini Öne Sürdü

Sanık Aras, yaptığı savunmasında silahı temin eden eşinin kendisini vurduktan sonra intihar ettiğini ileri sürdü.

Aras Ailesi ise, şikayetçi olduklarını belirttikleri sanığın cezalandırılmasını istedi. Ailenin avukatı da sanığın "Eşini kasten öldürme" suçundan cezalandırılmasını talep etti.

21 Ocak’a Ertelendi

Talepleri alan mahkeme, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için bir sonraki duruşmayı 21 Ocak 2021 tarihine erteledi.,

‘Bu katiller cesareti nereden alıyor?’

Duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Mersin Kadın Meclisi üyeleri, Aras Ailesi ile birlikte Mersin Adliyesi önünde açıklama yaptı.

Ellerinde “İstanbul Sözleşmesi 6284 uygulanacak, kadınlar eşit yaşayacak” ve “Kadın cinayetlerini durduracağız” yazılı dövizler taşıyan kadınlar adına konuşan Mersin Kadın Meclisleri Temsilcisi Güneş Doğdu, 3 aylık hamile ve 24 yaşında bir üniversite öğrencisi olan Ebru Aras’ın kendi hayatına dair karar almasından dolayı öldürüldüğünü ifade etti.

“Bu katiller bu cesareti nereden alıyor?” diye soran Doğdu, yanıtı da “Sizin uygulamak zorunda olduğunuz kanunları uygulamayışınızdan alıyor. Açık açık planlayarak öldürmelerine rağmen öldürdükleri kadınları itibarsızlaştıran bahaneleri için verdiğiniz haksız tahrik indirimlerinden alıyor. Bir kadını öldürmesine rağmen takım elbise giydiği ya da üzgünüm, pişmanım gibi kelimeler kullandığı için verdiğiniz iyi hal indirimlerinden alıyor” sözleriyle verdi.

‘İndirimler yerine caydırıcı cezalar verilsin’

Kadın katillerine indirim değil, caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini vurgulayan Doğdu, işlenen Ebru Aras cinayetinin de planlı olduğunu ifade etti. Doğdu, “Gerekli cezalar yerine indirimler verildikçe, eril zihniyet cesaret bulmaya devam edecektir. Kolluk kuvvetleri ve yargı mercilerine her basın açıklamamızda olduğu gibi bir kez daha umuyoruz son kez olur, uygulamak zorunda olduğunuz kanunları, yükümlülüğü altında olduğunuz sözleşmeleri hatırlatalım: İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kadınları Şiddetten Koruma Kanunu etkin bir şekilde uygulayın ve katillere gereken cezayı indirimsiz verin. Öldürülmediğimiz şehirlere, sokaklara kavuşana kadar örgütlü kadın mücadelemize devam edeceğiz ve el birliğiyle kadın cinayetlerini durduracağız” diye konuştu.

'Başkaları ölmesin diye mücadele edeceğim'

Ebru Aras’ın babası Cengiz Öcüm ise, konuşmasında adalete güvendiğini dile getirdi. Kadın cinayetlerine ‘dur’ demenin zamanının geldiğini söyleyen baba, “Benim kızım 3 aylık hamile iken öldürüldü. Cumhuriyet savcılarına ve hakimlerine inanıyorum. Umuyorum ki katil en ağır cezayı alacaktır. Bir Ebrum öldü, binlerce Ebrum oldu. Adalet istiyorum” dedi.

Anne Necla Öcüm de kızının hakkını savunmak istediğini söyleyerek, adalet yerini bulana kadar davanın takipçisi olacaklarını belirtti. Anne Öcüm, “Benim yavrum öldü. Başkalarının yavruları ölmesin diye mücadele edeceğim” diye seslendi. (MA)

Haber tarihi: 11 / 11 / 2020
Haber Okunma: 843
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Türkiye Hukukunda Bir Kürt Prensi: Medet Serhat'ı Hatırlamak!
Sonraki: 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794371
Aktif: 14
Bugün: 149
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi