Iğdırlı Şair Ve Yazarlar Okuyucularıyla Buluştu Iğdır’ın yetiştirdiği önemli şair ve yazarlardan Atol Behramoğlu,Tuğrul Keskin ve Tuğşa...           • Şehit Gazi Sendikalarından Tuzluca Kaymakamına Ziyaret Şehit Gazi Sendikaları Tuzluca Kaymakamı Salih Çiğdem'i makamında ziyaret etti. Çok ...           • Uzmandan Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. 26-27 Haziran'da yapıl...           • Iğdır’da Sulama Suyu Sıkıntısı Çiftçiyi Perişan Etti Iğdır ‘da devam eden kuraklığa birde sulama suyu sıkıntısı eklenince Iğdırlı çift&cce...           • Iğdırlı Çiftçinin Ürünü Cezaevinde Reçele Dönüşecek Henüz açılalı bir yıl olmasına rağmen hayata geçirdiği projelerin meyvelerini t...           • Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanından Iğdır Ziyaretleri Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ve Genel Başkan Yardımcısı Nihat...           • YKS Öncesi Velilere Uzman Tavsiyeleri Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları S...           • Yayla Kiraları Koçerleri Hayvancılıktan Soğutuyor Yasaklardan kaynaklı başka yerlerde kiraladıkları yaylaların fiyatının çok arttırıldığını b...           • İşadamı İyigün ve Adıman'dan Gazetemize Nezaket Ziyareti İstanbul merkezli firmasıyla Sebze ve meyve ithalat ve ihracatı dalında iştigal eden İş adamı Halu...           • Emeği Görünmeyen Kadınların Yaşam Mücadelesi HDP Kadın Meclisi, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında 3 günlük...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3058 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3348 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3204 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
895 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2951 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2873 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3142 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3457 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2981 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2828 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3151 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3170 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2914 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Çar û Mar: Farklılıkları Sanatla Birleştirdik

4 kadın, 4 dil ve 4 hikâye üzerinden yola çıkan Çar û Mar grubu, şiir, müzik ve hikayeleriyle kadınların seslerini duyuruyor. Grup, farklılıkları zenginlik olarak kabul ederek çalışmalarını yürütüyor.

Kürtçe’de 4 anlamına gelen “Çar” ve Arapça’da kadın anlamına gelen “Mara” sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşan “Çar û Mar” grubu kadınların seslerini duyurmak için bu projeyi başlattıklarını söyledi.

Çar û Mar grubunun üyelerinden Arap sanatçı Yeliz Güzel, bu projeye 3 kadın olarak şiir, müzik ve hikâye alanında eserler çıkararak başladıklarını söyledi. Biri Kürt, biri Arap ve diğeri de Türk olan 3 kadınla başladıkları projeye genç bir kadının katılmasıyla birlikte;  4 kadın, 4 dil, dört hikaye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Kendi bilincinde olan ve bağımsızlığını elinde tutan kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dikkat çekmek amacıyla böyle bir proje başlattıklarını kaydeden Güzel, “Biz şiddetle mücadele ederek bugünlere gelen kadınlarız. Hep psikolojik şiddetle hem de ailelerimiz içinde yaşadığımız kimi görünür kimi görünmez şiddetlerle baş etmeye çalışıp gelmeye çalışan kadınlarız" dedi.

‘Farlılıklarımız zenginliğimizdir’

Grup üyelerinden Kürt şair Jana Med İnanç de kendi anadilini daha sonra öğrendiğini söyledi. “Farklı diller bizler için zenginliktir” diyen İnanç, “Yaşadığımız coğrafyada farklılıklar ötekileştirilmek için kullanılıyor. Örneğin kadın olmak, farklı bir dil kullanmak bunların hepsi bir ötekileştirilmek için kullanılıyor. Biz bunun tam aksini düşünüyoruz. Ben Kürtçe şarkı söylerken veya şiir okurken etkileniyorlar. Ya da Türkçe okununca da etkileniyoruz. Farklı dilleri kullanarak bütünleştirici birlik oluşturuyoruz. Her birimizin kendi dilinde kendini ifade etmesi daha kolay oluyor. Sanatın da bütünleştirici ruhunu düşünerek 4 dili bir araya getirip güzel bir şey ortaya çıkarmak istedik” diye konuştu.

Duygu ve ruhu birlikte buluşturduklarını aktaran İnanç, “Sanatın birleştirici gücünü kullandık. Kendini ifade etmek için sanat güzel bir ifadedir. Farsça, Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde eserler seslendiriyoruz. Bu şekilde farklılıklarımızın zenginlik olduğuna dikkat çekiyoruz. Dile, kadına ve sanata karşı var olan baskının bir araya gelerek yıkılabileceğini göstermek istedik” ifadelerini dile getirdi.

Her Kadın Bir Hikâyedir

Çar û Mar grubunun Türk kökenli üyesi olan Dilek İder de, dil, din, ırk ve mezhep ayırımı yapmadan yaşamaya çalıştıklarının altının çizerek, “Kadınlar bu ülkede ötekileştiriliyor. Bizde sesimizi duyurmak için sanata başvurmayı tercih ettik. Sanat yoluyla sesimizi duyurmayı, kadının gücünü göstermeyi tercih ettik. Şarkı, şiir ve hikâye 3 ayrı anlatım biçimidir. Her türlü yolla kendimizi ifade etme yolunu tercih ettik. Ayrıca her kadın bir hikâyedir. Herkes hikâyesini bir şekilde anlatır ve kendini ifade eder” şeklinde konuştu.

'Kadınlar olarak güçlüyüz'

Grubun en genç üyesi olan ve etnik köken olarak Melez olan Melisa Tura ise bir üniversite öğrencisi. Kadınların kimliklerinden dolayı daha çok ötekileştirildiğini ifade eden Tura, “Kimi kadınlar dillerinden kimileri dış görünüşlerinden dolayı ötekileştiriliyor. Bunların aslında bir araya gelerek kırılabileceğini ve birçok şeyinde başarılabileceğini göstermeye çalışıyoruz. Bunu sanatımızla birlikte yapmaya çalışıyoruz. Coğrafyamızda birçok kültür var ve bunları ötekileştirmek yerine birleştirmek bizim elimizde. Kadınlar olarak bizler çok güçlüyüz ve herkesin bunu bilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kadınların bu ülkede artık sesinin duyulması gerekiyor” diyen Tura, “Kadına şiddetin çok fazla arttığı bir dönemdeyiz.Sanatımızla burada olduğumuzu ve her zaman dik duracağımızı dile getirmek göstermek istiyoruz” dedi. (MA)

Haber tarihi: 19 / 11 / 2020
Haber Okunma: 537
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır’da İlk Kez Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Başladı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1895025
Aktif: 16
Bugün: 163
Dün: 1603

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi