Uzmanından Anne Adaylarına “Aşırı Kilo” Uyarısı Koronavirüs nedeniyle evde olduğumuz bu günlerde uzun süre hareketsiz kalmak anne a...           • DEVA Partisi 1. Olağan Iğdır İl Kongresi Yapıldı Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan’ın katılımıyla 1. Olağa...           • Iğdır’da Hayatını Kaybeden Asker Memleketinde Toprağa Verildi Iğdır'ın Aralık ilçesinde nöbet tutarken kalp krizi geçiren ancak kaldırıldığı ...           • Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgel...           • İç Mimar Özlem Algül:Depreme Karşı İç Mekânlarda Alınabilecek Önlemler Deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde en son İzmir’de yaşanan, can ve mal kayı...           • ‘Sağlığın Başındaki Kişi Kürt Ama Kürtçe Tek Salgın Spotu Yok’  “Bakın ne büyük ironi; sağlığın başında Kürt olduğunu söyleyen bir...           • Iğdır İl Emniyet Müdürü Koronavirüse Yakalandı Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim'den sonra Emniyet Müdürü Hüseyin G...           • Ermenilerin Döşediği Mayın Patladı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı Serdar Ünsal,&...           • Iğdır’da Anaokulları Uzaktan Eğitime Geçti Iğdır Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla 30 Kasım 2020 tarihinden itibaren 04 Ocak 2021...           • ASİMDER: Ruslar Barış Gücü Değil Ermenilere Kalkan Oldu Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
1774 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2222 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1929 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1828 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2078 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
1862 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1846 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2050 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
1906 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2089 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2077 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2005 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1779 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1956 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1892 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Çar û Mar: Farklılıkları Sanatla Birleştirdik

4 kadın, 4 dil ve 4 hikâye üzerinden yola çıkan Çar û Mar grubu, şiir, müzik ve hikayeleriyle kadınların seslerini duyuruyor. Grup, farklılıkları zenginlik olarak kabul ederek çalışmalarını yürütüyor.

Kürtçe’de 4 anlamına gelen “Çar” ve Arapça’da kadın anlamına gelen “Mara” sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşan “Çar û Mar” grubu kadınların seslerini duyurmak için bu projeyi başlattıklarını söyledi.

Çar û Mar grubunun üyelerinden Arap sanatçı Yeliz Güzel, bu projeye 3 kadın olarak şiir, müzik ve hikâye alanında eserler çıkararak başladıklarını söyledi. Biri Kürt, biri Arap ve diğeri de Türk olan 3 kadınla başladıkları projeye genç bir kadının katılmasıyla birlikte;  4 kadın, 4 dil, dört hikaye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Kendi bilincinde olan ve bağımsızlığını elinde tutan kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dikkat çekmek amacıyla böyle bir proje başlattıklarını kaydeden Güzel, “Biz şiddetle mücadele ederek bugünlere gelen kadınlarız. Hep psikolojik şiddetle hem de ailelerimiz içinde yaşadığımız kimi görünür kimi görünmez şiddetlerle baş etmeye çalışıp gelmeye çalışan kadınlarız" dedi.

‘Farlılıklarımız zenginliğimizdir’

Grup üyelerinden Kürt şair Jana Med İnanç de kendi anadilini daha sonra öğrendiğini söyledi. “Farklı diller bizler için zenginliktir” diyen İnanç, “Yaşadığımız coğrafyada farklılıklar ötekileştirilmek için kullanılıyor. Örneğin kadın olmak, farklı bir dil kullanmak bunların hepsi bir ötekileştirilmek için kullanılıyor. Biz bunun tam aksini düşünüyoruz. Ben Kürtçe şarkı söylerken veya şiir okurken etkileniyorlar. Ya da Türkçe okununca da etkileniyoruz. Farklı dilleri kullanarak bütünleştirici birlik oluşturuyoruz. Her birimizin kendi dilinde kendini ifade etmesi daha kolay oluyor. Sanatın da bütünleştirici ruhunu düşünerek 4 dili bir araya getirip güzel bir şey ortaya çıkarmak istedik” diye konuştu.

Duygu ve ruhu birlikte buluşturduklarını aktaran İnanç, “Sanatın birleştirici gücünü kullandık. Kendini ifade etmek için sanat güzel bir ifadedir. Farsça, Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde eserler seslendiriyoruz. Bu şekilde farklılıklarımızın zenginlik olduğuna dikkat çekiyoruz. Dile, kadına ve sanata karşı var olan baskının bir araya gelerek yıkılabileceğini göstermek istedik” ifadelerini dile getirdi.

Her Kadın Bir Hikâyedir

Çar û Mar grubunun Türk kökenli üyesi olan Dilek İder de, dil, din, ırk ve mezhep ayırımı yapmadan yaşamaya çalıştıklarının altının çizerek, “Kadınlar bu ülkede ötekileştiriliyor. Bizde sesimizi duyurmak için sanata başvurmayı tercih ettik. Sanat yoluyla sesimizi duyurmayı, kadının gücünü göstermeyi tercih ettik. Şarkı, şiir ve hikâye 3 ayrı anlatım biçimidir. Her türlü yolla kendimizi ifade etme yolunu tercih ettik. Ayrıca her kadın bir hikâyedir. Herkes hikâyesini bir şekilde anlatır ve kendini ifade eder” şeklinde konuştu.

'Kadınlar olarak güçlüyüz'

Grubun en genç üyesi olan ve etnik köken olarak Melez olan Melisa Tura ise bir üniversite öğrencisi. Kadınların kimliklerinden dolayı daha çok ötekileştirildiğini ifade eden Tura, “Kimi kadınlar dillerinden kimileri dış görünüşlerinden dolayı ötekileştiriliyor. Bunların aslında bir araya gelerek kırılabileceğini ve birçok şeyinde başarılabileceğini göstermeye çalışıyoruz. Bunu sanatımızla birlikte yapmaya çalışıyoruz. Coğrafyamızda birçok kültür var ve bunları ötekileştirmek yerine birleştirmek bizim elimizde. Kadınlar olarak bizler çok güçlüyüz ve herkesin bunu bilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kadınların bu ülkede artık sesinin duyulması gerekiyor” diyen Tura, “Kadına şiddetin çok fazla arttığı bir dönemdeyiz.Sanatımızla burada olduğumuzu ve her zaman dik duracağımızı dile getirmek göstermek istiyoruz” dedi. (MA)

Haber tarihi: 19 / 11 / 2020
Haber Okunma: 423
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır’da İlk Kez Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Başladı
Sonraki: Pfizer, ABD'nin 4 Eyaletinde Covid-19 Aşısının Dağıtımına Başladı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1764807
Aktif: 32
Bugün: 1632
Dün: 2102

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi