Av. Burcu Kırçıl: Elektrikli Scooterlar Yasal Düzenlemeye Kavuşturuldu! Türkiye’nin birçok bölgesinde kullanılan elektrikli scooterların paylaşım h...           • Yücel Artantaş: 20 Ocak Faciası İnsanlığa Karşı Yapılmış Saldırıdır Türkiye  Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal Genel Başkanı Yücel Arta...           • SGK'dan Faaliyeti Sona Eren Ve Borcu Olan İş Yerlerine Uyarı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun faaliyeti sona eren...           • CHP İl Kadın Kollarından “YaşamHak Projesi” Tanıtım Toplantısı CHP Iğdır İl Kadın Kolları bugün “YaşamHak Projesi” için merkez ilç...           • Iğdır Memur-Sen: Gelirde Adalet İçin Seyyanen Zam İstiyoruz Iğdır Memur-Sen, memurları enflasyona ezdiren, alım gücümüzü bitiren hük&...           • İranlı Sporcudan Karabağ'da Ölen Ermeni Atletin Ailesine Büyük Jest Ünlü İranlı sporcu Ahmad Bagheripour, Artsakh (Dağlık Karabağ) savaşında yaşamını yitire...           • Moyden İzin Belgesi” Alınması İçin Süre 1 Temmuz 2021'e Kadar Uzatıldı Iğdır Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıkla...           • Demirdöğen, Iğdır’da DAP Tarafından Desteklenen Yatırımları İnceledi DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, DAP İdaresi destekli, B&o...           • HDP’den Gazetemize ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Ziyareti Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “On Ocak Çalışan Ga...           • Rektör İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması Toplantısına Katıldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Valiliğinde düze...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2372 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2846 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2624 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2456 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2830 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2518 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2412 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2762 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2640 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2694 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2740 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2689 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2405 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2517 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2544 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

‘Sağlığın Başındaki Kişi Kürt Ama Kürtçe Tek Salgın Spotu Yok’

 “Bakın ne büyük ironi; sağlığın başında Kürt olduğunu söyleyen bir kişi var. O bakan tüm dillerde spotlar yaptırıyor fakat kendi anadilinde bir tek spot yaptırmıyor…” Meclis’te Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken Fahrettin Koca’yı sert sözlerle eleştiren HDP Iğdır milletvekili Habip Eksik Serbestiyet’in sorularını cevapladı.

Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında yaptığınız konuşmada, koronavirüs tedbirleriyle ilgili farklı dillerde kamu spotları ve duyurular hazırlanmasına rağmen Kürtçe hiçbir bilgilendirmenin yapılmadığını söylediniz. Eleştirilerinizi bir de Serbestiyet okurları için dile getirir misiniz?

Türkiye’de 20 milyon, dünyada ise 50 milyondan fazla Kürt yaşamasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs pandemisi ile mücadele için hazırladığı yazılı ya da görsel spotlarda Kürtçe hiçbir ifadeye yer vermemesi tam bir rezalettir. Bu durum Kürt diline, Kürt halkına yönelik AKP iktidarının yürüttüğü düşman politikanın bir neticesidir.

Bakın ne büyük ironi; sağlığın başında Kürt olduğunu söyleyen bir kişi var. O bakan tüm dillerde spotlar yaptırıyor fakat kendi anadilinde bir tek spot yaptırmıyor.  Bu durum, mevcut sistemin ve AKP iktidarının kendi dilinden, kendi kültüründen, kendi köklerinden adetâ kopmadığı ve sırt çevirmediği sürece hiçbir Kürt insanına iktidar içinde yer vermeyeceği anlamına gelmektedir.

Bugün AKP’nin derdi koronavirüs ile mücadelede başarılı olmak olsaydı, Kürt halkının da anlayacağı ve moral motivasyon olarak güdüleneceği Kürtçe spotlar da hazırlardı. Ama çok iyi biliyoruz ki AKP iktidarının Kürde ve Kürtçeye yönelik yürüttüğü düşman politikası bu iktidarın gözlerini kör etmiştir ve AKP iktidarı bir pandemi sürecinde dahi bu düşman politikalarından vazgeçmiyor.

Oysa yapılması gereken bu süreçte bu halka karşı yapılan yanlışlardan vazgeçmektir ve Kürtçe dilinin bu coğrafyanın bir güzelliği olduğunun farkına varılmasıdır.

Bu tutum pratikte ne gibi sorunlara yol açıyor? Konuşmanızda, ana dili Kürtçeden başka bir dil bilmeyen yaşlı bir annenin koronavirüs tanısı konulduktan sonra yanına refakatçi de alınmadığı için karşılaştığı problemlerden söz ediyorsunuz. Nedir bu olay? Ana dilde sağlık hizmeti talebinizi hangi gerekçelere dayandırıyorsunuz?

21. yüzyıldayız ve hâlâ bu ülkenin kurucu unsurlarından olan Kürt halkı kendi dili için varlık mücadelesi veriyor. Hâlâ Kürt insanlar bu ülkede çok dramatik olaylar yaşamaya devam ediyor. Hâlâ insanlarımız dertlerini bir doktora anlatmak için tercüman kullanmak zorunda kalıyor.

Bakın, 70 yaşında bir anne düşünün, Türkçe bilmiyor. Covid-19 hastalığına yakalanıyor. Muayene olmaya gittiği doktor, tercümana virüs bulaşmasın diye doğal olarak muayenede hastanın yanına tercüman almıyor. Düşünün, bu annemiz derdini nasıl anlatacak? Ağızda tat duygusunun gittiğini nasıl söyleyecek, sırtının ağrıdığını, yaygın vücut ağrısının olduğunu nasıl anlatacak?

İnanın hiçbir şikâyetini anlatamayacak. Bu anneyi doktor muayene etti ve servise yatırdı diyelim, yine bu annenin yanına refakatçi alınmayacak ve bu anne belki de yaşamının son günlerini, son saatlerini Türkçe bilmediği için derdini, isteklerini kimseye anlatamadan, adeta lal gibi geçirecektir.

Susayacak, bunu hemşirelere söyleyemeyecek, ailesini aramak için, ailesinin yanına verdiği telefonu personelden yardım isteyerek kullanamayacaktır. Kısacası ne teşhis sürecinde ne de tedavi sürecinde olması gereken hiçbir aşama doğru dürüst işlemeyecektir. Böyle bir durumda sizce bu kişide hekime, sağlıkçılara güven duygusu oluşur mu? Covid-19 hastalığını yenmek için moral ve motivasyon sizce ne kadar sağlanabilir?

İnanın ülkemizde her gün bu tür olaylar yaşanıyor. Geçen gün bir arkadaşım aradı. Annesinin hastaneye yatması gerektiğini fakat ne yaptılarsa annesinin hastaneye yatmayı kabul etmediğini ve benim annesiyle görüşüp ikna etmemi istedi. Telefonu anneye verdi. Dedim ki, “Teyze niçin hastaneye yatmayı kabul etmiyorsun?” Teyze bana tek cümleyle şu cevabı verdi: “Ömrümün son günlerini lal olarak geçirmek istemiyorum.” O teyze 10 gün sonra yaşamını yitirdi.

İşte bu tür olayların yaşanmasına göz yuman bir iktidar ancak ve ancak zalim, vicdandan, ahlaktan yoksun bir iktidardır. Kürt insanların en doğal haklarından biri olan sağlık hizmetine erişme hakkını bu şekilde kısıtlamaktadır. Kürtlere kendi anadilinde sağlık hizmetine erişme olanağını sağlamayan bu iktidar maalesef çıkıp utanmadan Kürtlerden oy istiyor, Kürt kardeşlerim diyor. Allah aşkına kardeş kardeşe bu zulmü reva görebilir mi hiç?

Eğer bugün koronavirüs pandemisi nedeniyle bir insanın sağlığı bütün insanlığın sağlığını etkiliyorsa, Kürt insanların da sağlık hizmetine tam ve rahat bir şekilde erişebilmesi için anadilinde sağlık hizmeti sunulmalı ve bu hak anayasal güvence altına alınmalı. Çünkü anadilinde sağlık hizmeti hastalıkların teşhis ve tedavi süreçlerinin başarıya ulaşmasındaki en büyük etkenlerden biridir. Kaldı ki anadilinde sağlık hizmeti bir insan hakkıdır. Yaşam hakkıdır.

Son olarak şunu ifade edeyim ki herkese parasız, eşit, adil ve kendi anadilinde sağlık hizmeti sağlanabilmesi için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz Kürt halkına bu zulmü reva görenleri de asla unutmayacağız. (Serbestiyet)

Haber tarihi: 02 / 12 / 2020
Haber Okunma: 1110
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: İç Mimar Özlem Algül:Depreme Karşı İç Mekânlarda Alınabilecek Önlemler
Sonraki: Iğdır İl Emniyet Müdürü Koronavirüse Yakalandı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1789652
Aktif: 20
Bugün: 116
Dün: 1476

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi