Av. Burcu Kırçıl: Elektrikli Scooterlar Yasal Düzenlemeye Kavuşturuldu! Türkiye’nin birçok bölgesinde kullanılan elektrikli scooterların paylaşım h...           • Yücel Artantaş: 20 Ocak Faciası İnsanlığa Karşı Yapılmış Saldırıdır Türkiye  Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal Genel Başkanı Yücel Arta...           • SGK'dan Faaliyeti Sona Eren Ve Borcu Olan İş Yerlerine Uyarı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun faaliyeti sona eren...           • CHP İl Kadın Kollarından “YaşamHak Projesi” Tanıtım Toplantısı CHP Iğdır İl Kadın Kolları bugün “YaşamHak Projesi” için merkez ilç...           • Iğdır Memur-Sen: Gelirde Adalet İçin Seyyanen Zam İstiyoruz Iğdır Memur-Sen, memurları enflasyona ezdiren, alım gücümüzü bitiren hük&...           • İranlı Sporcudan Karabağ'da Ölen Ermeni Atletin Ailesine Büyük Jest Ünlü İranlı sporcu Ahmad Bagheripour, Artsakh (Dağlık Karabağ) savaşında yaşamını yitire...           • Moyden İzin Belgesi” Alınması İçin Süre 1 Temmuz 2021'e Kadar Uzatıldı Iğdır Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıkla...           • Demirdöğen, Iğdır’da DAP Tarafından Desteklenen Yatırımları İnceledi DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, DAP İdaresi destekli, B&o...           • HDP’den Gazetemize ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ Ziyareti Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “On Ocak Çalışan Ga...           • Rektör İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması Toplantısına Katıldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Valiliğinde düze...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2372 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2846 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2624 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2456 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2830 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2518 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2412 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2762 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2640 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2694 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2740 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2689 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2405 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2518 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2544 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

DEVA Partisi 1. Olağan Iğdır İl Kongresi Yapıldı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan’ın katılımıyla 1. Olağan Iğdır İl Kongresi yapıldı. Kongreye tek aday olarak giren kurucu il başkanı Av. Yusuf Aslan yeniden il başkanı seçildi.

Saat 9’da Digor-Kağızman yol ayrımında yaklaşık 300 araç tarafından karşılanan Babacan, araç konvoyu ile Tuzluca ilçesine girdi. İlçede esnafı ziyaret eden Babacan’a halkın ilgisi yoğundu. Her yaş grubundan vatandaşlar Babacan ile fotoğraf çektirerek sorunlardan yakındılar. Daha sonra Tuzluca’dan hareket eden Deva konvoyu, Iğdır şehir merkezinde tur attıktan sonra kongrenin yapılacağı salona geçildi. Pandemi koşullarına rağmen katılım sağlayan ve salonda yer bulamayan birçok vatandaş dışarıda kalmak durumunda kaldı.  

Valilik Yolu sonundaki İnci Düğün Salonunda gerçekleşen kongre Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kongrede faaliyet raporu ve gelir-gider raporları okunarak oylandı. Konuşmalar kısmında ise il başkanı Av. Yusuf Aslan’dan sonra Genel Başkan Babacan söz aldı:

Ali Babacan'dan 'asgari ücret' tepkisi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Ülkeyi adeta çalışan yoksullar topluluğuna çevirdiler. Vatandaşımız çalışıyor çabalıyor gecesini gündüze katıyor, çalışmaktan çocuğun yüzünü bile göremiyor ama eline geçen para yine yoksulluk sınırının altında" diyerek asgari ücreti eleştirdi.

Babacan, partisinin Iğdır il kongresinde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bu ülkede ezana düşman, bayrağa düşman kesimler var" sözlerini de değerlendirerek, kongrede özetle şunları söyledi:

"Büyümeyi nasıl hesap ediyorlar, aklımız ermiyor"

Ülkeyi adeta çalışan yoksullar topluluğuna çevirdiler. Vatandaşımız çalışıyor çabalıyor gecesini gündüze katıyor çalışmaktan çocuğun yüzünü bile göremiyor ama eline geçen para yine yoksulluk sınırının altında. Bugünkü iktidara bakıyoruz; ne diyorlar, ‘Ekonomi yukarı doğru pik yapıyor’ diyorlar. Ama vatandaş bize hiç aynı şeyi söylemiyor. Evvelsi gün açıkladılar, ekonomi yüzde 6 küsür büyüdü. Biz dolaştığımız hiçbir ilde öyle büyüme falan görmüyoruz. Esnafa soruyoruz, geçen seneki işinle bu seneki işin nasıl diye? Hepsi çok durgun diyor, işler çok yavaş diyor. Bu büyümeyi nerden nasıl hesap ediyorlar? Aklımız ermiyor doğrusu.

Siz Çok Abarttınız

Malatya’da ‘Abartma’ diyenlere sesleniyorum, aslında abartan, aşırıya kaçan kendileri. Adaletsizliği bu memlekette abarttınız, yoksulluğu abarttınız, fakirliği abarttınız, akraba kayırmacılığını abarttınız, torpili abarttınız, ama çok çok abarttınız.

Asgari Ücret Çin'in Gerisinde

Bizdeki asgari ücret tüm Dünya’nın ucuz işçilik diye baktığı Çin’in bile gerisine düştü. Çin’in pek çok bölgesinde asgari ücret Türkiye’nin üstünde. Bu hak da değil reva da değil. Vatandaşlarımıza layık gördüğümüz hayat bu olamaz. Çin’in gerisinde bir asgari ücret olamaz.

Umut Yok, Sadece Korku Var

Bu iktidar işin başında olduğu sürece umut yok, daha iyisi yok, yarınlar yok, sadece korku var korkunun 1001 türü. Burada da kayyum var. Türkiye gelenine baktığımız zaman bu kayyum ataması öyle bir hale geldi ki; bunlar kendilerinin seçimi kazanamadığı seçimi kaybettiği yerlerde işlerine gelmeyen belediye başkanlarını alıp hemen kendi atamalarını yapıyorlar. Bir bakıma seçimi kazanamadıkları yerlerde, o bölgedeki vatandaşı cezalandırma aracı haline getirdiler. Yani halk diyorlar ki 'Siz kimi seçerseniz seçin umurumuzda değil, biz kendi adamımızı getiririz oraya' demek istiyorlar.

Aile Hekimliği Gibi Sosyal Yardım Sistemi Kuracağız

Biz sosyal yardımları, hak temelli hale getireceğiz. Devletin bir lütfu değil, vatandaşın zaten hakkı, bu perspektifle oluşturacağız. İnsan onuruna yakışmayan bu yoksulluğu ortadan kaldıracak politikalar yürüteceğiz. İhtiyaç sahiplerini kendimiz gidip bulacağız. Onların kapıda sıra beklemelerini bekleyemeyeceğiz. Bunu yaparken de aynı aile hekimliği sistemi gibi bir sistem kuracağız. Yani, her ailenin izleyen, gözleyen bir sosyal destek uzmanı olacak. O ailenin bütün ihtiyaçlarını görecek.

Ülkenin Birliği Açısından Sakıncalı

Rakamları yanlış açıklayan, doğru rakamları gizleyen muhalefetmiş gibi. Kendi problemlerini, hatalarını, yanlışlarını ve bunların kötü sonuçlarını kapatabilmek için bir karşı taraf arıyor. Kesim diye toplumun bazı kesimlerini öteleyerek, iteleyerek kullanılan ifadeler bu ülkenin birliği bütünlüğü açısından son derece sakıncalı. Eğer biz bu ülkenin toprak bütünlüğünden bahsediyorsak, siyasi birliğinden bahsediyorsak devletin en tepesindeki kişinin kucaklaştırıcı, buluşturucu olması lazım. Kesimler tanımlayarak, o kesimleri diğer kesimlere karşı hısım yapmaması lazım. Karşılıklı düşman üretmemesi lazım.

Kamuda İşe Alımlarda Mülakata Son Vereceğiz

Kalkıp bir de iktidar partisinden biri diyor ki ‘ İş çok, bunlar iş beğenmiyor’ diyor. Göstersinler hangi iş nerede, nasıl? Şöyle açıklasınlar. Ama açıklasalar bile kartvizit gerekiyor. Kamuda büyük ortak veya küçük ortağın partisinden bir tanıdık bulamazsanız, sınavdan 98 de alsanız atanamıyorsunuz. Bir de adını mülakat diye uydurdukları bir sistem var; tanıdık, onun akrabası, bunun torpillisi olmadan devlette işe girmek çok zor. İşte o yüzden biz kamuda işe alımlarda mülakat sistemine son vereceğiz. Hak eden hak ettiği işi elde edecek."

Iğdır İl Yönetimi şu isimlerden oluştu

Konuşmalardan sonra tek liste ile gidilen kongrede İl Başkanlığına Av. Yusuf Aslan seçilirken, yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu: Ahmet Servan, Aydın Kaçar, Aysel Şah, Ayşe Karadeniz, Cemil Aydın, Dilek Korkmaz, Emin Güven, Höccet Karadağ, İslam Kadagan, İbrahim İlim, Mahmut Bahar, Mehmet Ali Fuat Temiz, Mikail Yeşilot, Muhammed Sefa Özsular, Pakize Yüce, Pınar Bindik, Sabri Malgaz, Selahattin Çaylı, Sevda Çakmak ve Zeki Kaylan…

Siyasi Parti il başkanlarından kongreye katılım

Kongreye siyasi parti il başkanları ile STK temsilcileri de iştirak ettiler. HAKPAR il Başkanı Necdet Hun,  İyi Parti il başkanı Fuat Ata, DSP il başkanı Ahmet Karakuş, Gelecek Partisi il başkanı Zakir Arı, ile Ülkem Partisi il başkanı ve Yeniden Refah Partisi il başkanı katıldılar.

Kongreye Genel Başkan Yardımcısı Dr. Medeni Yılmaz ile Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gül Didem Pekuz, Deva Partisi kurucular kurulu üyelerinin yanı sıra Ağrı, Kars, Ardahan ve Erzurum il başkan ve yöneticileri de katıldılar.

STK’lar’da oradaydı, İsmet Tağal: Ankara’da sözümüz olun

Iğdırlı 1974 Kıbrıs Barış Harekâtına Katılanlar Dayanışma Derneği Başkanı İsmet Tağal, Iğdır Gazeteciler Ve İletişim Derneği Başkanı Aydın Deniz, Iğdır Girişimci Esnaf Sanayici Ve İş Adamları Derneği Başkan Vekili Osman BAHAR ile davetli birçok STK temsilcisi yer aldı. Iğdırlı 1974 Kıbrıs Barış Harekâtına Katılanlar Dayanışma Derneği Başkanı İsmet Tağal kongrede genel başkan Babacan’a hoş geldin diyerek şehrin sorunlarını anlatan bir konuşma yaptı.

Kongreden sonra İl Binasının açılışı ve esnaf ziyareti yapıldı

İl binasının açılışını yapan genel Başkan Babacan daha sonra şehir merkezinde esnafı ziyaret etti. Esnafın bir hayli dertli olduğu gözlendi. Esnaf ziyaretinden sonra Babacan, Iğdır Havalimanından Ankara’ya uğurlandı.

Kongreden Görüntüler: 

Tuzluca esnaf ziyaretinden

Kongre salonuna giriş

Kongreye gösterilen ilgiye çok memnun kalan il başkanı Av. Yusuf Aslan, Iğdır'ın ve ülkenin karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Haber tarihi: 03 / 12 / 2020
Haber Okunma: 1508
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi
Sonraki: İç Mimar Özlem Algül:Depreme Karşı İç Mekânlarda Alınabilecek Önlemler
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1789663
Aktif: 21
Bugün: 145
Dün: 1476

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi