Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tel Yeni Bir Bitki Türü Keşfetti Adıyaman Üniversitesinde görevli bulunan Iğdır Üniversitesi öğretim üyesi...           • Diyetisyen Arpacı: Küçük Kaçamaklar Mı Yoksa Yeme Bozukluğu Mu? Birçok kişi başta küçük kaçamaklar yaptığını düşünerek ge...           • Asimder Başkanı Gülbey, 20 Yanvar Şehitlerine Tazminat Ödenmeli… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalk ...           • İYİ Partiden Gazetemize Ziyaret İYİ Parti Iğdır İl Başkanı Fuat Ata, beraberinde İl Yönetim Kurulu üyesi Ferman Bayram v...           • Iğdır’da Kadın Cinayeti Iğdır'da Dilan K., boşandığı eski eşi Maruf K. tarafından öldürüldü. Iğdır me...           • S Tipi Kapalı Ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Iğdır Tarımına Katkı Sunacak 2017 yılında yapımına başlanarak 2019 yılı Kasım ayında geçici kabulü yapılarak il mer...           • Tamer Uysal: Çağdaş Eğitim, Çağdaş Üniversite Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nite...           • Eğitim-Bir-Sen: Yarıyıl Tatili Yüz Yüze Eğitime Hazırlık Dönemi olmalı 2020-2021 eğitim-öğretim yılı birinci dönemi, eğitimde her geçen gün telafis...           • Kalp Hastalarına Covid-19 Aşısı Uyarısı Covid -19 ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama başladı. Öncellikle sağlık &cce...           • Türk Telekom ‘LIGHT’ İle Kalp Hastalıkları Azalıyor Türk Telekom’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Ka...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
2395 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2875 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2651 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2861 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2539 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2432 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2788 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2669 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2716 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2758 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2712 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
2425 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2538 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2564 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Türk Telekom'un Telefon Kütüphanesi Uygulamasıyla Hayatı Değişti

Engelleri aşıp üniversiteli olan Sema'nın en büyük destekçisi annesi...

-İlkokul ikinci sınıftayken görme yetisini tamamen yitirmesine rağmen hayata küsmeyen ve eğitimini azimle sürdürerek liseyi birincilikle bitiren Sema Gündoğdu, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümünde eğitimine devam ediyor.

-Başarılı öğrencinin en büyük destekçisi olan annesi Fatma Gündoğdu: "Okul hayatı sürecinde kızımın gören gözleri oldum. Ona ders kitaplarını okudum. Üniversiteye hazırlık sürecinde kızımın canlı kitabı oldum. Test çözdük, üzüldük, ağladık ama şimdi üniversiteli olduğumuz için çok mutluyuz"

-Sema Gündoğdu: "Annemin başarımda etkisi çok büyük. Sınav sürecinde bana binlerce soru okudu. Aynı zamanda Türk Telekom’un "Telefon Kütüphanesi" ve "Kitaplara Ses" uygulamalarından çok yararlandı. Oradan kitapları dinleyerek derslere hazırlandım"

Anadolu Ajansı / Sebahatdin Zeyrek

Denizli'de liseyi okul birinciliğiyle bitiren ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümünde eğitimine devam eden görme engelli Sema Gündoğdu, en büyük desteği annesinden alıyor. Afyonkarahisarlı Fatma ve İsmail Gündoğdu çiftinin göz rahatsızlığıyla doğan kızı Sema, ilkokul ikinci sınıfta görme yetisini tamamen yitirdi. Aile, tek çocuklarının eğitim hayatını devam ettirmesi için Denizli'nin Merkezefendi ilçesine taşındı. Hayata küsmeyen Sema, eğitim hayatını azimle sürdürdü. Denizli'de görme engelliler okulunda okuyan ve daha sonra Nalan Kaynak Anadolu Lisesine girmeyi başaran Gündoğdu, görme yetisine sahip arkadaşlarının arasında birincilikle mezun oldu.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümünü kazanan Gündoğdu, eğitimini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde, uzaktan eğitimle sürdürüyor. Genç kızın en büyük destekçisi, tüm eğitim hayatı boyunca olduğu gibi kendisine kitaplar okuyan, birlikte ders çalıştıkları annesi Fatma Gündoğdu.

"Çok mutluyuz"

Anne Fatma Gündoğdu, imkansızlıklar nedeniyle sadece ilkokul eğitimi görebildiğini belirtti. Kızının başarılarıyla gurur duyduğunu dile getiren Gündoğdu, şöyle devam etti: "Kızımla beraber okula başladık. Üniversiteli olduk ama şimdilik gidemiyoruz. İnşallah bu süreç geçtikten sonra üniversite hayatıyla buluşacağız. Okul hayatımız sürecinde kızımın gören gözleri oldum. Ona ders kitaplarını okudum. Üniversiteye hazırlık sürecinde kızımın canlı kitabı oldum. Test çözdük, üzüldük, ağladık ama şimdi üniversiteli olduğumuz için çok mutluyuz."

"Okul sevincini kızımla yaşadım"

Üniversiteye hazırlık sürecinde kızına testleri okurken bazen çok yorulduğunu ancak kızı için pes etmediğini anlatan anne Gündoğdu, şöyle devam etti: "Kızımın benden ve babasından başka okuyucusu yoktu. Bu süreçte birçok zorluk yaşadık. Hep beraber atlattık. Ne kadar katkım olduğunu, ne kadar faydam olduğunu aldığı derecelerle gösterdiği için gurur duyuyoruz. Bizi gururlandırıyor. Kızımla bir bütünüz. Kızımla acısıyla tatlısıyla her şeyiyle kızımla bir elmanın yarısı gibiyiz. Kızımın tek gayesi okumaktı. Biz bunu başardık. Kendim okuyamadığım için okul sevincini kızımla yaşadım. Dört yıl liseye onla beraber gittim geldim. Göz açıp kapanıncaya kadar nasıl geçtiğini bilemedim. Şimdi üniversitenin açılmasını dört gözle bekliyoruz.

"Annemin başarımda etkisi çok büyük"

Sema Gündoğdu, anne ve babasının, okuması için çok büyük özveri gösterdiklerini belirterek böyle bir aileye sahip olduğu için kendisini şanslı hissettiğini dile getirdi. En büyük desteği her zaman annesinden gördüğünü anlatan Gündoğdu, "Annemin başarımda etkisi çok büyük. O bana binlerce soru okudu üniversite sınavı sürecinde." ifadelerini kullandı. Gündoğdu, öğretmenleri ve arkadaşlarının da kendisine destek verdiğini anlattı. Zaman zaman işittiği, önyargılı kişilerin sözlerine kırıldığını aktaran Gündoğdu, "En çok 'Bu çocuk görmüyor, nasıl okuyacak?' sorusu beni etkiledi. Ben sadece görmüyorum. Zihnimde bir problem yok. Lise birincisi oldum." dedi.

Başarıya Türk Telekom da ortak oldu

Görme engelli öğrencilerin materyallere erişmede sıkıntılar yaşadığını, kendisinin Türk Telekom’un "Telefon Kütüphanesi" ve "Kitaplara Ses" uygulamalarından çok yararlandığını belirten Gündoğdu, şöyle devam etti:

Okul hayatım boyunca görme engelli öğrenci olarak materyallere erişmede sıkıntılar yaşadım. Ancak Türk Telekom'un hayata geçirdiği sesli uygulamalar sayesinde bunun üstesinden geldim. Babam Türk Telekom çalışanı. Kurumda bir uygulamanın geliştirildiğini duymuş ve benim için yararlı olabileceğini söylemişti. Ben de hemen Telefon Kütüphanesi'ne kaydoldum. İlkokul zamanında bu uygulamayı çok fazla kullandım. Kitap okumayı çok seven biriyim. Kitapları dinliyordum ve hayal gücümün gelişmesine çok yardımcı oldu. Şu an hikayeler yazıyorum, okuduğum ve dinlediğim kitapların çok etkisi var."

Baba İsmail Gündoğdu da kızının başarılarıyla her zaman gurur duyduklarını ve onu destekleyeceklerini ifade etti.

Haber tarihi: 07 / 01 / 2021
Haber Okunma: 150
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ali Güneri Ağabeyin Ardından...
Sonraki: Iğdırlı Şehit Er Tolga Omrak Köyünde Toprağa Verildi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1794468
Aktif: 28
Bugün: 538
Dün: 1353

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi