'2020 Nüfus Artış Hızındaki Anormal Düşüşünün Nedenleri Araştırılsın' Habib Eksik: 2020 yılı nüfus artış hızındaki anormal düşüşünün nedenleri ...           • Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı Kolorektal kanser (KRK) yaygın ve ölümcül bir hastalıktır. İnsidans ve mortalite or...           • İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
533 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2528 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2571 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2992 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2758 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2753 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2972 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2623 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2506 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2883 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2792 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2791 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2624 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2632 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Cami Dernekleri Kapatılana Kadar Susmayacağız!

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, cami derneklerinin kapatılması yönündeki taleplerinin haklı gerekçelere dayandığını ve bu dernekler kapatılana kadar da susmayacaklarını söyledi.

Cami Görevlileri, Sendikalar ve Müftülükler Rahatsız!

Yıllardır sendikalar başta olmak üzere bazı Müftülüklerin de şikâyetlerine konu olan cami derneklerinin imam ve müezzinler üzerinde baskı oluşturmaya çalışarak mobbing uyguladıklarını ve bazı Müftülüklerin de o yerde bulunan cami derneği hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunduklarına dikkat çeken Kaya, imamların da ya doğrudan ya da üyesi bulundukları sendikalar aracılığıyla cami dernekleriyle ilgili şikâyetlerini Diyanet İşleri Başkanlığına ilettiklerini belirterek, cami dernekleriyle ilgili ciddi sıkıntılar olduğunun ilgili kurumlarca bilindiğini ancak neden göz yumulduğunun anlaşılamadığını söyledi.

Cami İçerisinde Tartışmalar Yaşanıyor!

Bazı cami dernek başkanlarının, İmamlar ve Müezzinler üzerinde baskı oluşturduğunu, imamlardan yüksek oranlarda lojman kirası istediklerini, bu nedenle de dernekler ile imamlar arasında tartışmalar yaşandığına dikkat çeken Kaya, cami içerisinde kavga ve tartışmaların ibadethanelerin asli amacına gölge düşürdüğünü söyledi.

Vatandaşın Yaptığı Hayır Kişiselleştirilemez

Bazı dernek başkanlarının imamların amiri gibi davrandığını, imamlara emir vermeye kalktıklarını, kendilerini camilerin sahibi gibi gördüklerini belirten İbrahim Kaya, hayırsever vatandaşların yaptığı hayırların kişiselleştirildiğini, hayrın tek sahibi gibi davrandıklarını söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

İmamların Amiri Diyanet İşleri Başkanlığıdır

“Cami dernekleriyle ilgili sıkıntıları gündeme taşıdığımız zaman bazı kişilerin rahatsız olduğunu görüyoruz! Niye rahatsız oluyorsunuz? Siz, imamların amiri misiniz? İmamlara emir verecek konumda mısınız? Derneğinizin geliri nereden karşılanıyor? Çok uzun yıllar dernek başkanlığı yapanlar var! Neden? İmamı camiden kovuyorsunuz, imamla cami içinde tartışıyorsunuz, imamın oturduğu lojmandan yüksek kira istiyorsunuz! İmamları atayan Diyanet İşleri Başkanlığıdır ve dolayısıyla imamların da amiri bu kurumdur. Cami görevlileri kendilerini atayan kuruma karşı sorumludurlar ancak bu kuruma hesap verirler! Siz kim oluyorsunuz? Kendinizi ne zannediyorsunuz? Hayırsever halkımızın verdiği hayır paralarının sahibi misiniz?

Cami Derneklerinin Faaliyeti Sona Erdirilmelidir

Hemen belirtmeliyim ki düzgün iş yapan, ibadethanelerin yapımından hizmete açılmasına kadar özveriyle çalışan cami dernekleri de var. Onlardan Allah razı olsun ama şahit olduğumuz, duyduğumuz, basına yansıyanları okuduğumuz zaman cami derneklerinin faaliyetlerinin sona erdirilmesinin zorunlu olduğunu anlıyoruz.

Camiler Milletin Malıdır

Diyanet İşleri Başkanlığına buradan çağrıda bulunuyorum: Camiler milletin malıdır ve hayırseverlerin parasıyla yapılan mülklerdir. Hiçbir derneğin malı olamaz. Bu nedenle cami derneklerinin elinde bulunan camilerin ve müştemilatlarının acilen Diyanet İşleri Başkanlığı emrine tahsis edilmesinin sağlanmasını talep ediyoruz. Cami derneklerinin kapatılarak mülklerinin Diyanet’e devrini bekliyoruz.”

Haber tarihi: 12 / 02 / 2021
Haber Okunma: 238
Haber Yorumları: 1


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Osteoporoza Dikkat: 50'den Sonra Her 3 Kadında 1 Görülüyor
Sonraki: Su Ürünleri Perakende Satış Yerleri Denetlendi
Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Mehmet Karanfil 13/02/2021

Başkanı teprik ediyorum. Gerçekleri söylemiş. Sendika dediğin böyle olur, gerçeklerin korkusuzca söylenmesi lazım. Camilerde toplanan paralarımızı kimler nereye harcıyor? Diyanet açıklama yapsın. Dernekler kapatılsın.
Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1816698
Aktif: 22
Bugün: 771
Dün: 1331

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi