'2020 Nüfus Artış Hızındaki Anormal Düşüşünün Nedenleri Araştırılsın' Habib Eksik: 2020 yılı nüfus artış hızındaki anormal düşüşünün nedenleri ...           • Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı Kolorektal kanser (KRK) yaygın ve ölümcül bir hastalıktır. İnsidans ve mortalite or...           • İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
533 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2528 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2571 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2992 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2758 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2753 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2972 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2623 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2506 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2883 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2792 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2791 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2624 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2632 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır HDP'den '15 Şubat' Açıklaması

Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Iğdır İl Örgütü parti binasında bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında şöyle denildi: ‘Bundan 21 yıl önce uluslararası güçler ve Türkiye’deki derin devlet bağlantıları, Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik bir komplo düzenleyerek halkların barış, özgürlük ve eşitlik taleplerini bu topraklara gömmek istediler.

1999 yılındaki komplonun bir tarafında hukuk ve insan haklarını askıya alan küresel bir mekanizma öbür tarafta eşit ve özgür bir toplum kurmak için mücadele eden halkların gerçekliği yer almaktadır.

Egemenlerin bizlere dayattığı felaket senaryolarına karşı bizlerin demokratik yaşamı ve eşitliği esas alanmücadele alanımız bütün saldırı ve tasfiye dalgalarına karşı hala dimdik ayakta durmaktadır. Dolayısıyla15 Şubat 1999 yılında devreye konan uluslararası komplo Öcalan şahsında, Türk ve Kürt halklarınınduruşu ve barış talebiyle boşa çıkarıldı.

Türkiye ve Ortadoğu’da halklarının demokrasi mücadelesi yükseldikçe ve dünya kamuoyunda görünür oldukça AKP iktidarı, bu dalgayı boğmak için harekete geçti. Bu kapsamda, 5 Nisan 2015 tarihinde Türkiye halklarının barış talebini boğmak üzere, İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan üzerinde tecrit uygulanmaya başlandı. Türkiye halkların Demokratik Cumhuriyet talebi, siyasal ve toplumsal alandan silinmeye çalışıldı.

Bu kapsamda AKP ve ortakları, ulusal ve uluslararası hukuku askıya aldı. Her otoriter yönetimin yaptığı gibi siyasal taleplerle ve mücadelelerle meşruluk zemininde baş edemeyince hukuku ihlal eden ceberut devlet aklına sarıldı. AKP, MHP ve derin devlet ittifakı ile 1999 yılında devreye konan hukuksuzluğu, derinleştirerek bütün ülkeye yaymaya yöneldi. . Büyük bir toplumsal kuşatma, paramiliterleştirme, görünmez kılma ve baskının her türlü aygıtı devreye konarak tecrit Öcalan şahsında ülkenin tümüne yayıldı.

Bu ölüm sessizliği ve tecrit anlayışına karşı hak, adalet ve hukuku tekrar tekrar ve her platformda dile getirmeye ve haykırmaya devam edeceğiz. İmralı tecridi, mevcut ceza yasalarına, anayasaya aykırıdır. Bu tecrit, hükümlüye hangi ceza nedeni ile ilgili olursa olsun ‘gayri insani yahut haysiyet kırıcı’ bir ceza infazına ve muamelesine tabi tutulamayacağını belirten Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3 üncü maddesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına aykırıdır.

İmralı’da Sayın Öcalan üzerinde uygulanan tecridi, 1999 yılında devreye konan uluslararası komplonun bir üst aşaması olarak değerlendiriyoruz. Aynı zamanda hem AKP-MHP ittifakının devreye koyduğu mutlak tecridi hem de uluslararası kurumların ölüm sessizliğini kabul etmiyoruz. Bu sessizliği yırtmak için her geçen gün sesimizi daha fazla çıkaracağız. Kapanan kulakları ve görmek istemeyen gözleri açıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu bizim tarihsel görevimizdir ve mücadelemizi başarıya ulaştırana kadar inançla direnmeye devam edeceğiz.

Adaletin gözetilmediği ve hukukun olmadığı rejimlerde, demokratik siyaset ve barış umudu tehdit altındadır. Bugün Türkiye’de AKP-MHP ittifakının hukuku rafa kaldırması ve adaletsizliği örgütlemesi büyük bir tehlikeyi çağırmaktadır. Bu sebeple, tecride karşı mücadele aynı zamanda demokratik siyasetin onurunu ve barış umudunu korumaya yönelik de bir mücadeledir. Ve biz, hukuksuzluğa karşı çıkan bütün birey ve kurumlar olarak demokrasi ve barış mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye’de demokrasi ve siyasetin gücünü korumak isteyen bütün siyaset kurumları, insan hakları örgütleri ve sivil toplum örgütlerini de mücadeleye çağırıyoruz.

Bu vesileyle, bir kez daha, mutlak tecridin bir an evvel sonlandırılmasını talep ediyoruz. Yine Mutlak tecritin yarattığı toplumsal gerilimin büyüklüğünü gören kurumlar olarak başta CPT olmak üzere, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletleri göreve çağırıyoruz.”

Haber tarihi: 15 / 02 / 2021
Haber Okunma: 423
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 2016-2020 Iğdır Üniversitesi Faaliyet Raporu Yayınlandı
Sonraki: Üniversitemizin Rektörlüğüne Iğdırlı Profesörler Talip
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1816701
Aktif: 19
Bugün: 779
Dün: 1331

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi