'2020 Nüfus Artış Hızındaki Anormal Düşüşünün Nedenleri Araştırılsın' Habib Eksik: 2020 yılı nüfus artış hızındaki anormal düşüşünün nedenleri ...           • Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı Kolorektal kanser (KRK) yaygın ve ölümcül bir hastalıktır. İnsidans ve mortalite or...           • İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
537 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2533 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2576 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2838 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2996 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2761 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2758 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2976 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2627 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2509 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2886 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2795 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2794 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2627 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2636 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

‘Sokakta Yaşayan Hayvanlara Desteğimizi Büyütelim’

Bir grup üniversite öğrencisi tarafından kurulan “Küçük Dostlar 21 Platformu” sokakta yaşayan hayvanların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Platform üyeleri herkesin sokak hayvanlarına sahip çıkması gerektiğini belirterek, platforma destek çağrısında bulundu.  

Diyarbakır’da bir grup üniversite öğrencisi, “Küçük Dostlar 21 Platformu”nu sokakta yaşayan hayvanlar için gıda desteği sağlamak ve sahiplendirmek için kurdu. Yaklaşık 50 üyeden oluşan platform, sosyal medya üzerinden açtıkları bir hesaptan hayvan severlere ulaşmayı hedefliyor. Öte yandan platforma üye olmak isteyenlere de kapılarını açık tutuyor.
 
Platform üyeleri amaçlarını, yaptıkları çalışmaları anlatarak, Diyarbakır’da bulunan hayvan severlere çağrıda bulundu.
 
‘Hayvanların bize ihtiyacı var’
 
Üniversite öğrencisi olan Dilan Göçmenoğlu, üniversitede “topluma hizmet” diye bir ders olduğunu ve bu derste neler yapabileceklerine dair yürüttükleri tartışma üzerine sokakta yaşayan hayvanlar için bir şeyler yapmaya karar verdiklerini belirtti. Dilan, “Bu işi yaptıkça hayvanların bize ihtiyacı olduğunu gördük. Bir kereliğine yaptık ama hayvanların buna ihtiyacının olduğunu görünce her hafta yapmaya başladık. Mama desteği vermeye başladık. Sonrasında sosyal medyada bir sayfa açma gereği duyduk ve adını da ‘Küçük Dostlar 21 Platformu’ koyduk” dedi.
 
‘Sosyal medyada dijital kumbaramız var’
 
Sosyal medya sayfalarına büyük destek geldiğini kaydeden Dilan, kişilerin sadece mama almakla yetinmediğini, kendileriyle birlikte sokakta yaşayan hayvanlara mama dağıtımına çıktıklarını söyledi. Dilan, önce 3 kişi ile başladıklarını ancak şu an yaklaşık 50 kişilik bir sayıya ulaştıklarını ifade etti. Dilan, her hafta Dicle Üniversitesi kampus alanına gelerek çevrede bulunan hayvanlara mama dağıttıklarını dile getirdi. Dilan, “Sonrasında mamaları üyelerimize verip çevreye mama dağıtmalarını istedik. Sosyal medya sayfamızda dijital bir kumbaramız da var. Linkten mama bağışı yapılıyor ve bu bağışlar adresimize geliyor. Sayımız arttıkça Dicle Üniversitesi ile sınırlı kalmayıp çok sayıda adrese ulaşmaya çalışacağız. Fakat gelen üyelere ekstra mama verip kendi çevrelerinde dağıtmalarını istiyoruz” sözlerine yer verdi.
 
‘Hayvanların sevgiye de ihtiyacı var’
 
Sokakta yaşayan hayvanları sahiplendirdiklerine değinen Dilan, “Bize birçok mesaj geliyor. Biz de mesajlardan yola çıkarak hayvanları sahiplendirmeye çalışıyoruz. Ayrıca dayanışmanın artmasını istiyoruz. Platform olarak da hayvanların sadece mamaya, suya değil sevgiye de ihtiyacı olduğunu hatırlatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘Bu duygu paha biçilemez’
 
Platformun bir diğer üyesi ve kurucusu olan Sultan Zilan, sokakta yaşayan hayvanlara yardım etmek amaçlı bir araya geldiklerini kaydetti. Hayvanların da haklarının olduğuna değinen Sultan, “Hayvanların haklarını savunmak istiyoruz. Hayvanlara yapılan işkencelerden dolayı yasa da istiyoruz. Hayvanlara zarar vermek yerine sevgi vermeyi denesinler. Bizler bu sevgiyi verdik ve bu duygunun paha biçilemez bir şey olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.
 
‘Platform sayesinde iletişime geçtim’
 
Hayvanlarla platform sayfası sayesinde iletişim kurduğunu söyleyen üniversite öğrencisi Pelşin Zang da şunları kaydetti: “Şimdiye dek hayvanlarla hiçbir şekilde iletişimim yoktu ama sayfayı görür görmez iletişime geçtim. İlgilendikçe ne kadar masum olduklarını gördüm. İnsanlar hayvanlara daha da duyarlı olabilirler.” (Jinnews)

Haber tarihi: 23 / 02 / 2021
Haber Okunma: 140
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Şükrü Baysal DSİ Bölge Müdürlüğüne Asaleten Atandı
Sonraki: Vekil Eksik: Kod29'la İşten Atmalar Da Atma Tehditleri De Artıyor!
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1816798
Aktif: 19
Bugün: 1101
Dün: 1331

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi