100. Yıl Müzik Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 100.yıl müzik projesi kapsamında Iğdır İl Milli Eği...           • Kadınların "İdrar Kaçırma" Sorununa Bir Günde Çözüm İdrar Kaçırma Kâbus Olmaktan Çıkıyor… Kadınların çok ciddi bir ...           • Don Tehlikesi Kayısı Üreticisini Tedirgin Ediyor Bahar havasıyla Iğdır’da çiçek açan kaysı ağaçları bir yandan ye...           • İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce’nin 10 Nisan Polis Günü Mesajı Fedakârlık ve millet sevdası üzerine kurulmuş Türk Polis Teşkilatı’nın 176. ...           • Iğdır Lösemili Kenan Kalem İçin Seferber Oldu Iğdırlı Lösemi hastası Kenan Kalem (39) için başlatılan kök hücre bağışı kam...           • Milli Eğitim Müdürü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır Mesleki Ve Teknik Anadolu Lise...           • Serdar Ünsal’dan Polis Günü Mesajı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal, Türk Polis Teşkilatı’nın 176. Y...           • Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğ...           • Pandemide İş Arayan Ve İş Değiştirmek İsteyenlere Öneriler Tüm dünyanın içinden geçtiği Covid-19 ile mücadele döneminde g&u...           • Halfeli Beldesi Ve Bayraktutan Köyünde Hayvan Tespit Çalışmaları Iğdır genelinde devam eden hayvan tespit, aşı ve küpeleme çalışmalarına Halfeli Beldes...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2888 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
633 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2622 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2934 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3091 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2860 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3095 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2705 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2589 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2982 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2867 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2682 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2707 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik, Adalet Bakanına Hasta Tutuklu Emin Aladağ’ı Sordu

Dr.Habip EKSİK; "Emin ALADAĞ gibi hasta mahpusların tutukluluk hali insan ve hürriyetler önündeki en büyük engellerden biridir.

Halkalrın Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik yaptığı açıklamada; Türkiye’de uzun tutukluluk hali insan ve hürriyetler önündeki en büyük engellerden biri olarak ülke gündeminde yer almaktadır, ancak bu sorunun çözümü noktasında hükümetin aldığı herhangi bir tedbir bulunmamaktadır. Özellikle siyasi hasta mahpusların durumu katmerlenerek devam etmektedir. Uzun tutukluluk durumunun yol açtığı en büyük hak ihlaline hasta mahpuslar maruz kalmaktadırlar. Uluslararası mevzuatta da tutukluluk halinin gereksiz olduğu noktada sona erdirilmesi esastır, aslolan tutukluluk halinin “geçici olması”halidir. Fakat Türkiye’de hasta mahpuslar ile ilgili bir düzenleme yapılmamakta hasta mahpusların sorunları çözülmemektedir.

 Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinde seçim bölgem olan Iğdır nüfusuna kayıtlı Emin Aladağ hasta mahpuslardan biridir. 1993 yılında gözaltına alınarak işkence edilen Aladağ’ın ailesi ve avukatları ile yaptığım görüşmede Aladağ’ın gözaltı sürecinde gördüğü işkenceden kaynaklı kol ve bacağındaki liflerin koptuğu bu nedenle kol ve bacağında erime başlayan Aladağ, günlük ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlandığı bilgisini paylaşmışlardır. Çeşitli tarihlerde tutuklanan ve 2000 yılından buyana Van Yüksek Güvenlik Cezaevinde tutuklu olan mahpus Aladağ’ın birçok kez doktora götürüldüğü ağrı kesici gibi ilaçlar ile hastalığının geçiştirildiği 8 Şubat 2021 tarihinde hastaneye götürüldüğü omuz, kalça, diz bölgelerindeki liflerde kopma, yırtılma tahribat, kayma meydana geldiği, kol ve bacağında kemik erimesi yaşandığı raporlanmıştır.

"Hasta mahpus Emin Aladağ’ın Adli Tıpa sevki niçin yapılmamaktadır, Adli Tıp’ın raporu sonucunda tahliye edilecek midir?"

" 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren 5275 sayılı yeni düzenleme ile Emin Aladağ’ın salıverilme hakkı bulunmaktadır, bakanlığınız yürürlüğe giren yasayı     ne zaman uygulayacaktır, hasta mahpus Emin Aladağ bu yasadan yararlanacak mıdır?"

" Pandemi sürecindeki hastane sonrası karantina uygulamaları tutsaklar için bir eziyete dönüşmüştür. Hatta bu karantinalar nedeniyle mahpuslar sağlık hakkına ulaşma konusunda zorluk yaşamaktadır. Bu konuyla ilgili bir düzenlemeniz olacak mıdır?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

Türkiye cezaevlerinin kapasitesi 220 bin olmasına rağmen bakanlığın verilerine göre yaklaşık 280 bin mahpus bulunmaktadır. İnsan Hakları Derneğinin verilerine göre 604’ü ağır 1605 hasta mahpus bulunmakta ve sağlık hakkından yararlanamamaktadır. Adalet Bakanlığı cezaevlerinde bulunan hasta mahpuslarının net verilerini paylaşmamakta bundan kaynaklı hasta mahpus sayısı net olarak bilinmemektedir.

Türkiye’de uzun tutukluluk hali insan ve hürriyetler önündeki en büyük engellerden biri olarak ülke gündeminde yer almaktadır, ancak bu sorunun çözümü noktasında hükümetin aldığı herhangi bir tedbir bulunmamaktadır. Özellikle siyasi hasta mahpusların durumu katmerlenerek devam etmektedir. Uzun tutukluluk durumunun yol açtığı en büyük hak ihlaline hasta mahpuslar maruz kalmaktadırlar. Uluslararası mevzuatta da tutukluluk halinin gereksiz olduğu noktada sona erdirilmesi esastır, aslolan tutukluluk halinin “geçici olması”halidir. Fakat Türkiye’de hasta mahpuslar ile ilgili bir düzenleme yapılmamakta hasta mahpusların sorunları çözülmemektedir.

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinde seçim bölgem olan Iğdır nüfusuna kayıtlı Emin Aladağ hasta mahpuslardan biridir. 1993 yılında gözaltına alınarak işkence edilen Aladağ’ın ailesi ve avukatları ile yaptığım görüşmede Aladağ’ın gözaltı sürecinde gördüğü işkenceden kaynaklı kol ve bacağındaki liflerin koptuğu bu nedenle kol ve bacağında erime başlayan Aladağ, günlük ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlandığı bilgisini paylaşmışlardır. Çeşitli tarihlerde tutuklanan ve 2000 yılından buyana Van Yüksek Güvenlik Cezaevinde tutuklu olan mahpus Aladağ’ın birçok kez doktora götürüldüğü ağrı kesici gibi ilaçlar ile hastalığının geçiştirildiği 8 Şubat 2021 tarihinde hastaneye götürüldüğü omuz, kalça, diz bölgelerindeki

liflerde kopma, yırtılma tahribat, kayma meydana geldiği, kol ve bacağında kemik erimesi yaşandığı raporlanmıştır.

Ayrıca Ağrı’da bulunan Patnos L Tipi Cezaevi’de bulunan tutuklular maruz kaldıkları hak ihlallerini yakınları aracılığıyla tarafımıza iletmektedirler. Cezaevi yönetimi tarafından hastalıkları çok ilerlemiş ağır hastalara gerekli işlem yapılmamakta “doktor yok” bahanesiyle sağlık hizmeti verilmemekte veya kısıtlı olarak verilmektedir.

Bu bağlamda;

1- Türkiye cezaevlerinde mahpus sayısı ne kadardır, hasta ve ağır hasta sayısı ne kadardır?

2- Bakanlığınızın hasta mahpuslar ile ilgili bir çalışması var mıdır?

3- Bakanlığınızın uzun tutuklu kalan mahpuslar ile ilgili bir çalışması var mıdır, olacak mıdır?

4- Bakanlığınızın özellikle uzun tutuklu kalan hasta mahpuslar ile ilgili ivedi bir çalışması var mıdır?

5- Son 1 yıl içerisinde cezaevlerinde hayatını kaybeden siyasi mahpus sayısı ne kadardır?

6- 28 yıl cezaevinde bulunan siyasi hasta mahpus Emin Aladağ’ın sağlık durumu hangi aşamadadır?

7- Hasta mahpus Emin Aladağ’ın Adli Tıpa sevki niçin yapılmamaktadır, Adli Tıp’ın raporu sonucunda tahliye edilecek midir?

8- Van Yüksek Güvenlik Cezaevinde hasta mahpus sayısı ne kadardır, durumu ağır olan hasta mahpus sayısı ne kadardır? Hasta mahpuslara gerekli sağlık hizmeti verilmekte midir?

9- 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren 5275 sayılı yeni düzenleme ile Emin Aladağ’ın salıverilme hakkı bulunmaktadır, bakanlığınız yürürlüğe giren yasayı ne zaman uygulayacaktır, hasta mahpus Emin Aladağ bu yasadan yararlanacak mıdır?

10- Pandemi sürecindeki hastane sonrası karantina uygulamaları tutsaklar için bir eziyete dönüşmüştür. Hatta bu karantinalar nedeniyle mahpuslar sağlık hakkına ulaşma konusunda zorluk yaşamaktadır. Bu konuyla ilgili bir düzenlemeniz olacak mıdır?

11- İleri basamak sağlık merkezlerinde tedavi ihtiyacı olan mahpusların tam teşekküllü hastanelerden sağlık hizmetini almaları, ulaşmaları için bir düzenlemeniz var mıdır?

12- Uzun bir süredir hak ihlalleri ile gündemden düşmeyen Patnos L Tipi Cezaevinde hasta ve ağır hasta sayısı ne kadardır?

13- Patnos L Tipi Cezaevinde hastalıkları çok ilerlemiş hasta mahpuslara yönelik bir düzenleme yapılacak mıdır?” diye sordu.

Haber tarihi: 31 / 03 / 2021
Haber Okunma: 383
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır’da “Patikle Başla Kitapla Yaşa” Projesi
Sonraki: Hasta Tutuklu Emin Aladağ'ın Kol ve Bacağında Erime Başladı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1840193
Aktif: 26
Bugün: 793
Dün: 1569

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi