100. Yıl Müzik Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 100.yıl müzik projesi kapsamında Iğdır İl Milli Eği...           • Kadınların "İdrar Kaçırma" Sorununa Bir Günde Çözüm İdrar Kaçırma Kâbus Olmaktan Çıkıyor… Kadınların çok ciddi bir ...           • Don Tehlikesi Kayısı Üreticisini Tedirgin Ediyor Bahar havasıyla Iğdır’da çiçek açan kaysı ağaçları bir yandan ye...           • İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce’nin 10 Nisan Polis Günü Mesajı Fedakârlık ve millet sevdası üzerine kurulmuş Türk Polis Teşkilatı’nın 176. ...           • Iğdır Lösemili Kenan Kalem İçin Seferber Oldu Iğdırlı Lösemi hastası Kenan Kalem (39) için başlatılan kök hücre bağışı kam...           • Milli Eğitim Müdürü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır Mesleki Ve Teknik Anadolu Lise...           • Serdar Ünsal’dan Polis Günü Mesajı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal, Türk Polis Teşkilatı’nın 176. Y...           • Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğ...           • Pandemide İş Arayan Ve İş Değiştirmek İsteyenlere Öneriler Tüm dünyanın içinden geçtiği Covid-19 ile mücadele döneminde g&u...           • Halfeli Beldesi Ve Bayraktutan Köyünde Hayvan Tespit Çalışmaları Iğdır genelinde devam eden hayvan tespit, aşı ve küpeleme çalışmalarına Halfeli Beldes...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2888 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
633 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2622 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2934 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3091 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2860 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3095 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2705 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2589 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2982 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2867 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2682 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2707 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik Iğdır Esnafının Sorunları TBMM Gündemine Taşındı

HDP Milletvekili Dr. Habip Eksik, Iğdır esnafının sorunlarını Meclise taşıdı. Eksik "Kalıcı destek paketi oluşturma çalışması olmayacak mı?" diye sordu.

Iğdır esnafının sorunlarını Meclis gündemine taşıyan HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, "Iğdır esnafı hem açlık hem de iflas riski ile karşı karşıya, içine düştüğü çıkmazdan kurtulmak için her geçen gün biraz daha borç batağına sürüklenmektedir" dedi. Eksik, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a "Iğdır ve ilçelerinde 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla işyerlerini kapatmak zorunda kalan işyerleri için zarar tazmini noktasında kalıcı destek paketi oluşturma çalışması bulunmakta mıdır?" diye sordu.

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, Iğdır esnafının sorunlarını Meclise taşıdı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması talebiyle Meclise soru önergesi veren Eksik, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyon verilerine göre 2020 yılı itibarıyla 99 bin 588 dolayında esnafın ekonomik kriz sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda kaldığı, pandemi ile beraber 2021 yılı mayıs itibarıyla 160 bini aşacağı öngörüldüğüne dikkat çekti. 

"IĞDIR’DA 200’DEN FAZLA ESNAF İŞYERİNİ KAPATMAK ZORUNDA KALDI"

Hem mevcut ekonomik krizin derinleşmesi ve pandemi sebebiyle mücbir sağlık önlemleri gerekçesiyle kepenk indiren esnafın aynı zamanda besici, çiftçi, şoför, işçi, emekli, engellinin gelir kaybını destekleme, ekonomik ve sosyal anlamda daha ciddi planlamalarla geçici değil kalıcı olarak desteklenmesi elzem bir hale geldiğine de vurgu yapan Eksik, Iğdır ile ilgili ise şunları söyledi: “2020 verilerine bakıldığında 200’den fazla esnafın iş yerlerini kapatmak zorunda kaldığı bilgileri mevcuttur. Esnaf odaları aidatları bile toplayamamakta çözüm konusunda da çaresiz kalmaktadır. Esnafın yok olmakla karşı karşıya kaldığı bu süreçte, ilgili kurumlara birçok kez başvurmalarına rağmen, yol güzergâhlarında işyeri bulunan esnaf, müşterileri ile kendi araçlarına sürekli park cezası kesildiğini belirtmekte, park yasağına yeni bir düzenleme beklemektedir ve pandemi sürecinde kesilen cezaların silinmesini istemektedir. Yine sayıları 300’ü bulan Kahvehane işletmeciliği yapan yurttaşlarımız işyerlerinde kepenk kapatmıştır. Salgın sürecinde verilen destek kredisinden faydalanan kahvehane işletmeciliği yapan esnafın, henüz işyerlerini açamamışken kredi ödemeleri başlamıştır. Bunun yanı sıra esnaf, salgın nedeniyle biriken iş yeri ve ev kirasını, elektrik, su, ısınma, vergi, işçi ücreti, BAĞ-KUR, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Kira desteği ya da farklı biçimlerde, kendilerine karşılıksız destek sağlanması en önemli talepleri arasında yer alıyor; zira büyük çoğunluğu, borçlu oldukları için kamu bankalarının sağladığı kredilerden faydalanamadıklarını belirtiyor. Kahvehane esnafı içine düştüğü çıkmazdan kurtulmak için her gecen gün biraz daha borç batağına sürüklenmektedir.”

SINIR KAPILARI AÇILSIN

Iğdır’ın sınır kenti olmasından dolayı Bölge illeri içinde sınır ticaretinin önemine değinen Eksik, "Iğdır’ın geri kalmışlık sarmalından kurtulabilmesi Alican ve Boralan sınır kapılarının açılması ve Dilucu Sınır Kapısı’nda ticareti kolaylaştırıcı yeni düzenlemelerin uygulanması, bölge halkının gelir ve refah düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunacak ve ticaretin gelişmesinde,  sınır kapılarında, cezalarla borçlarla yaşayan yurttaşlarımızı özellikle gençlerimizi de kazanmamızda rol oynayacaktır" ifadelerini kullandı.

BAKAN PEKCAN’A 15 SORU

HDP’li Eksik, Bakan Pekcan’a şu soruları yöneltti:

Bölge ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturan sınır ticareti üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasına dair bir çalışma var mıdır? Var ise bu kısıtlamaların kaldırılması ne zaman gerçekleşecektir? Sınır Ticareti kapsamında uygulanan, mağduriyete sebep olan cezaların iptali adına bir çalışmanız mevcut mudur? Olacak mıdır?

Türkiye ile İran arasında bağlantıyı sağlayan Boralan ve Türkiye ile Ermenistan arasında bağlantıyı sağlayan Alican sınır kapılarının yeniden açılmasına yönelik Bakanlığınızı herhangi bir çalışması var mıdır/olacak mıdır?

Söz konusu sınır kapılarının birçok kez açılması gündeme gelmiş olmasına rağmen yıllarca kapalı olmasının gerekçesi nedir?

Iğdır ve ilçelerinde 2020 yılından bu yana kapanan işyeri sayısı kaçtır? Söz konusu kapanma durumlarının gerekçeleri nelerdir?

Iğdır ve ilçelerinde 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla işyerlerini kapatmak zorunda kalan işyerleri için zarar tazmini noktasında kalıcı destek paketi oluşturma çalışması bulunmakta mıdır?

Esnaf ve sanatkarların kira, SGK prim ödemeleri ve vergi borçlarına yönelik kalıcı destek paketi hazırlığı var mıdır?

Esnaflara sağlanan Hazine destekli kredilerin yeterli olmadığı ve her nev'i esnafı kapsamadığı bilinmektedir. Bu kapsamda destek kapsamının genişletilmesi kalıcılık sağlanması yönünde bir çalışmanız var mıdır?

Kovid-19 salgın hastalığının olumsuz etkileriyle mücadele ve kahveciler özelinde destek sağlama anlamında, bugüne kadar kaç paket açıklanmıştır? Toplamda kaç kahveci esnafına kredi sağlanmıştır? Iğdır İli özelinde, bu kredilerden yararlanan kahveci esnafı sayısı kaçtır? Kredilerin yapılandırılması, faizlerin silinmesi ve icra işlemleri durdurulması için planlanan bir çalışma var mıdır?

Esnaf, şoför, işçi, emekli, engellinin gelir kaybını destekleme ve işsizliğe karşı koruma amaçlı kalıcı bir destek paket açıklanması düşünülmekte midir?

Şoför esnafının Sosyal Güvenlik Kurumu ve BAĞ-KUR'daki vergi borçlarının silinmesi düşünülmekte midir?

Esnaflar ve çiftçiler için kredi borçlarının yeniden düzenlenmesi, esnaf ve çiftçi kooperatif kredileri yapılandırılması, faizlerin silinmesi ve icra işlemleri durdurulması için planlanan bir çalışma var mıdır?

Esnaf, besici, çiftçi, servisçi, şoför ve işini kaybeden yurttaşlara aylık en az bir asgari ücret desteği verilmesi yönünde bir düşünceniz var mıdır?

Uygulanan salgın önlemleri politikalarınıza yönelik esnaf, besici, çiftçi, servisçi, şoför, engelli ve işini kaybeden yurttaşlar tarafından Bakanlığınıza iletilen şikayetler nelerdir?

Seçim Bölgem olan Iğdır şehir içi yol güzergahlarında işyeri bulunan esnaf, müşterileri ile kendi araçlarına sürekli park cezası kesildiğini belirtmekte, park yasağına yeni bir düzenleme beklemektedir ve pandemi sürecinde kesilen cezaların silinmesini istemektedir. Bu bağlamda bir çalışmanız mevcut mudur? Olacak mıdır?

Iğdır ve çevre illerinin sosyo-ekonomik sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik Bakanlığınızın bir eylem planı var mıdır?

Haber tarihi: 02 / 04 / 2021
Haber Okunma: 259
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: ASİMDER, Vali Ünlü Ve Koç Hakkında Dava Açmaya Hazırlanıyor
Sonraki: Azerbaycan’a Kimlikle Geçiş Iğdır’da Sevinçle Karşılandı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1840191
Aktif: 31
Bugün: 788
Dün: 1569

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi