100. Yıl Müzik Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 100.yıl müzik projesi kapsamında Iğdır İl Milli Eği...           • Kadınların "İdrar Kaçırma" Sorununa Bir Günde Çözüm İdrar Kaçırma Kâbus Olmaktan Çıkıyor… Kadınların çok ciddi bir ...           • Don Tehlikesi Kayısı Üreticisini Tedirgin Ediyor Bahar havasıyla Iğdır’da çiçek açan kaysı ağaçları bir yandan ye...           • İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce’nin 10 Nisan Polis Günü Mesajı Fedakârlık ve millet sevdası üzerine kurulmuş Türk Polis Teşkilatı’nın 176. ...           • Iğdır Lösemili Kenan Kalem İçin Seferber Oldu Iğdırlı Lösemi hastası Kenan Kalem (39) için başlatılan kök hücre bağışı kam...           • Milli Eğitim Müdürü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır Mesleki Ve Teknik Anadolu Lise...           • Serdar Ünsal’dan Polis Günü Mesajı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal, Türk Polis Teşkilatı’nın 176. Y...           • Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğ...           • Pandemide İş Arayan Ve İş Değiştirmek İsteyenlere Öneriler Tüm dünyanın içinden geçtiği Covid-19 ile mücadele döneminde g&u...           • Halfeli Beldesi Ve Bayraktutan Köyünde Hayvan Tespit Çalışmaları Iğdır genelinde devam eden hayvan tespit, aşı ve küpeleme çalışmalarına Halfeli Beldes...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2888 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
633 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2622 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2934 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3091 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2860 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3091 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2703 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2589 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2974 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2866 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2682 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2706 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Sınır Ticareti Yapan Nakliyecilerin Sorunları Meclis Gündeminde

Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik: Transit geçiş belgesi (dozvola) sorunu neden çözülmüyor.

Sınır ticaretinde taşımacılık yapan nakliyecilerin sorunları Meclis gündemine taşındı. HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi. Eksik, Bakan Pekcan’a, “Transit geçiş belgesi (dozvola) sorunu yetkililere bildirilmesine rağmen niçin çözülmemektedir?” diye sordu.

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, sınır ticaretinde nakliyecilik yapanların sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Eksik, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi. Türkiye’den Gürcistan üzerinden Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan ülkelerine taşımacılık yapmakta olan nakliyeciler yükleme yaptıkları araçları ile sınır kapılarında birçok sorun ile karşılaşmakta ve uzun süre sınır kapılarında bekletildiklerini ifade eden Eksik, “Özellikle ülkelerin birbirleri arasında kullandıkları TIR’ların geçiş belgesi ve ülkelerin karşılıklı olarak ücretini belirledikleri “DOZVOLA” belgesi önemli bir sorun oluşturmakta ve nakliyecilerin uzun süre sınır kapılarında beklemelerine sebep olmaktadır. Türkiye plakalı nakliyeciler pandemi nedeniyle Türkmenistan’ın tüm kara sınır kapılarını bu süreçte kapatmasından kaynaklı Rusya ve Kazakistan’ın transit geçiş olarak kullanıldığından ve transit belgelerinin erken bittiğinden kaynaklı sıkıntılar yaşanmakta, tüm bu sıkıntılar yetkililere bildirilmesine rağmen sorun çözülmemektedir” dedi. 

Yüksek Ücretle Vergilendirme Yapılıyor

Ayrıca, Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Gümrük Komitesinin 01.01.2021 tarihinde uygulamaya koyduğu Türkiye'den Nahçıvan girişlerinde kamyonet, kamyon ve TIR araçları Sederek Gümrük İdaresi tarafından yüksek bir ücret ile vergilendirildiğini de hatırlatan Eksik, “Alınan karar gereği bir aracın(kamyon) Nahçıvan girişinde Sederek Gümrük İdaresi tarafından yol ücreti 20,Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyetine giriş ücreti 100 ve aracın Nahçıvan'dan çıkışı (depo ücreti) 50 dolar olmak üzere 170 dolar vergi alınmaktadır. Bu ücret 1362 Türk Lirasına denk gelmekte, uzun araç TIR (büyük kamyon) olunca bu ücret 270 dolar yaklaşık 2162 Türk Lirasına denk gelmektedir. Azerbaycan devletine bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Gümrük İdaresinin almış olduğu bu karar bitme noktasına gelmiş ithalat oranını büyük oranda darbe vurmaktadır. Sederek Gümrük dairesi zaman zaman keyfi kararlar almaktadır, örneğin bazı ürünlere sigorta adı altında vergilendirme uygulamaktadır. Azerbaycan Devleti ithalata konu olan ürünlerden Rusya devletinden alınan vergi oranı %18 iken bu oran Türkiye için %36 ile %38 arasında değişmektedir” ifadelerini kullandı.

Sınırlarımızda Transit Geçiş Belgesi Niçin Bulunmamaktadır?”

Eksik, Bakan Pekcan’a şu soruları yöneltti:

Sınırlarımızda transit geçiş belgesi niçin bulunmamaktadır?

Transit geçiş belgesi (dozvola) sorunu yetkililere bildirilmesine rağmen niçin çözülmemektedir?

Nakliyecilerin büyük bir kısmı bozulabilen ürün, mal taşımaktadır, Bakanlığınızın zarara uğrayan nakliyecilere yönelik bir çalışması var mıdır?

Bürokrasinin ağır çalışması uluslararası nakliyecilerin sınırda çaresiz kalmalarına sebep olduğu birçok kez basına yansımış durumdadır. Bakanlığınız çözüm noktasında ne zaman harekete geçecektir?

Türkiye plakalı araçlar ne zamana kadar sınırda bekletilecektir?

Özellikle Ardahan-Aktaş sınır kapısı, Artvin Sarp sınır kapısında beklemekte olan nakliyecilerin sorunları ne zaman çözülecektir?

Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (Sederek Gümrük Kapısı)'nin 01.01.2021 tarihinde uygulamaya koyduğu yüksek vergilendirme ve ücretin makul seviyeye indirilmesi noktasında Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?

İthalata konu olan ürünlerde Rusya'dan %18, Türkiye için bu oran%36 olmasının sebebi nedir, bakanlığınızın Azerbaycan devleti ile sorunun çözümüne yönelik bir girişimi var mıdır? Türkiye ithalatçılarının cezalandırılmasının sebebi nedir?

Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (Sederek Gümrük İdaresi) tarafından Türkiye ithalat ve ihracatçılarına yönelik resmi olmayan sigorta, vergi adı altında ücretler alınmaktadır, Bakanlığınızın sorunun çözümü adına keyfi uygulamaların son bulması adına girişimi olacak mıdır?” (Evrensel)

Haber tarihi: 07 / 04 / 2021
Haber Okunma: 214
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Serdar Ünsal’dan Polis Günü Mesajı
Sonraki: Pandemide İş Arayan Ve İş Değiştirmek İsteyenlere Öneriler
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1840168
Aktif: 24
Bugün: 726
Dün: 1569

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi