Iğdır Üniversitesi Kızılay Butik Evi Kıyafet Dağıtımına Devam Ediyor Iğdır Üniversitesi ile Türk Kızılay Iğdır Şubesi arasında imzalanan Kızılay Butik İşbirl...           • Iğdır’a 15.000m² Daha Modern Sera Yapılacak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "'Iğdır Gelişiyor: Seralarda Ür...           • Cigerxwîn Doğduğu Köyde Anıldı Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwîn, yaşamanı yitirişinin dön...           • EN SIK GÖRÜLEN 4 KADIN HASTALIĞI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer konu hakkı...           • SERDAR ÜNSAL’DAN AYŞE GÖLÇEK’E TEŞEKKÜR BELGESİ Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • Aleyna'nın Otopsi Raporu Açıklandı Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Ağgül’ün otopsi raporu tamamlandı. I...           • HDP’li ve CHP’li Vekillerden Tepki:Diyanete Ayrılan Bütçe Bir Skandal! HDP’li ve CHP’li Vekillerden Bütçe Tepkisi: Diyanete Ayrılan Büt&cced...           • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat! Devlet Hava Meydanları İşletmesi Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Müdürlüğ&...           • Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak &cced...           • PLASTİK PET ŞİŞELER KISIRLIK SEBEBİ Mİ? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak,plastik şişe kullanımı ve ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3619 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3655 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1107 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3275 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3090 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3532 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3735 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3475 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4041 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3279 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3064 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3466 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3527 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3181 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik, IŞİD’in Öldürdüğü Er Sefter Taş’ı TBMM Gündemine Taşıdı

HDP Milletvekili Habip Eksik, IŞİD'in öldürdüğü er Sefter Taş ile ilgili gelişmeleri Meclis'e taşıdı. Eksik, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sorular sordu.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, IŞİD’in öldürdüğü er Sefter Taş’ı Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Eksik, “Er Sefter Taş ve Fethi Şahin’in yakılarak öldürülmesi kararını verdiği iddia edilen Jamal Abdul Rahman Alwi hakkında 2015 yılında Kilis ilinde soruşturma başlatılmasına rağmen dava açılmadığı bilgisi doğru mudur, doğru ise gerekçesi nedir?” diye sordu.

Eksik, “Dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ‘Bu iki kişinin yakılarak öldürülme görüntüleri ile ilgili TSK’den teyit edilmiş bir bilgi yoktur. Kusura bakmasınlar, medyadaki bazı arkadaşlar da ayaklarını denk alsınlar. Uyduruk görüntülerle halkı galeyana sürükleyemezler’ söyleminde bulunmuştu. 15 ay IŞİD tarafından rehin alınan Sefter Taş’ın ailesine bilgi paylaşımında bulunulmadığı özellikle Sefter Taş’ın Kürt olduğu dolayısıyla kurtarma girişimlerinin istenen düzeye ulaşmadığı iddia edilmektedir. Uzun bir süre bu konuda açıklama yapmayan iktidar, Er Sefter Taş’ın ailesini arayarak yakılan askerin oğulları olduğunu bildirmiştir. Babasıyla görüşme yapan yetkililer bu katliamı yapan kişi ve kişilerin cezalandırıldığını dolayısıyla üzülmemeleri gerektiğini temin etmiştir” dedi.

İki askerin yakılması kararını verenlerden biri aynı zamanda kadı olarak IŞİD’de bulunan Jamal Abdul Rahman Alwi olduğu Antep ilinde yaşadığı ve kuşçu dükkanı işlettiği basına yansıdığını hatırlatan Eksik, “Antep 7. Ağır Ceza Mahkemesince 2013-2016 yıllarında IŞİD yöneticiliği yaptığı, iki askerin yakılması fetvası verdiği gerekçesi ile 18 Haziran 2020 tarihinde dava açıldığı ve cezaevine gönderildiği, 2 Mart 2021 tarihinde ise tahliye edildiği konutu terk etmeme ve yurtdışına çıkmama tedbiri konularak serbest bırakıldığı 26 Haziran 2021 tarihinde ise bu yasaklar Alwi için kaldırılmıştır. Bu cinayetlere ilişkin 2015 yılında Jamal Abdul Rahman Alwi hakkında soruşturma olmasına rağmen hala dava açılmadığı iddia edilmektedir. iki askerin yakılması olayında Alwi dışında Talip Akkurt, Hasan Aydın ve Muhittin Büyükyangöz adlı Türkiye nüfusuna kayıtlı kişilerin de olduğu ve akıbetleri bilinmediği ifade edilmektedir” ifadelerini kullandı.

OKTAY’A 9 SORU

Eksik, Fuat Oktay’ın yanıtlaması için şu soruları sordu:

Sefter Taş ve Fethi Şahin’in yakılarak öldürülmesi kararını verdiği iddia edilen Jamal Abdul Rahman Alwi hakkında 2015 yılında Kilis ilinde soruşturma başlatılmasına rağmen dava açılmadığı bilgisi doğru mudur, doğru ise gerekçesi nedir?

Jamal Abdul Rahman Alwi adlı şahıs 18 Haziran 2020 tarihinde tutuklandığı halde niçin serbest bırakılmıştır ayrıca yurtdışı yasağı ve konutu terk etmeme tedbiri niçin kaldırılmıştır?

AKP iktidarının o dönem IŞİD terör örgütü ile ilişkilendirilmesi iddiaları hem uluslararası hem de Türkiye kamuoyunda mevcuttur. AKP iktidarının bu iddiaları baskılamak için Sefter Taş ve Fethi Şahin’in kurtarılmaları için yeterli düzeyde girişimde bulunmadığı iddiaları doğru mudur?

IŞİD tarafından 15 ay rehin tutulan Sefter Taş’ın kurtarılması için dönemin İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının kurtarılma çalışması olmuş mudur, olmuş ise kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

15 ay IŞİD tarafından rehin alınan Sefter TAŞ’ın ailesi bu dönemde bilgilendirilmiş midir?

Askerlerin yakılma görüntüleri açık ve net iken dönemin Başbakanlığı tarafından reddedilme gerekçesi nedir?

Jamal Abdul Rahman Alwi adlı şahıs’a soruşturma açıldığı fakat dava açılmadığı aynı şekilde 8 ay tutuklandığı ve serbest bırakıldığı bilgileri doğru mudur, doğru ise bu şahıs kimler tarafından korunmaktadır, Antep ilinde kuşçu dükkanı açtığı bilgisi doğru mudur?

Basına yansıyan bilgilere göre Jamal Abdul Rahman Alwi adlı şahıs suç işlediği halde rahatça Türkiye’de işyeri açma ve yaşamını devam ettirme hakkına sahip olmuştur, tüm bunlar Bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi gelişmektedir, Bakanlığınız bu konuda kamuoyunu bilgilendirecek midir?

Jamal Abdul Rahman Alwi dışında 3 Türkiye vatandaşı Talip Akkurt, Hasan Aydın ve Muhittin Büyükyangöz adlı kişiler askerlerin yakılması olayına karıştıkları bilgisi doğru mudur, bu kişiler hakkında bir soruşturma yapılmış mıdır ayrıca bu kişiler yaşıyorlar mı, yaşıyor iseler hangi ilde veya ülkede yaşamaktadırlar, Bakanlığınız bu konuda kamuoyunu bilgilendirecek midir?

14:43

Haber tarihi: 20 / 09 / 2021
Haber Okunma: 326
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Karasu Çayı’nda Çevre Temizliği
Sonraki: ''Gaziler Günü'' Kutlandı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2029856
Aktif: 25
Bugün: 1015
Dün: 1673

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi