Tarımsal Kuraklıkla Mücadele İl Kriz Merkezi Toplandı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Vali Yardımcısı Fat...           • PARA SANAL TEHDİT GERÇEK Kripto para dolandırıcılıklar ile ilgili bilinmesi gerekenler... Kripto para, sanal para birimi o...           • BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESLENME REÇETESİ! Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte giyim tarzı, ruh hali ve beslenme durumunda değişikl...           • AMEDSPOR LOGOSU YERİNE TÜRK BAYRAĞI KONULDU! Fenerbahçe-Amedspor Kadın Futbol Ligi karşılaşmasında Amedspor’un takım logosu yerine...           • Problemlerinizi Gerçekten Çözmek İstiyor Musunuz? Herkesin hayatında farklı problemler vardır. Kimi insanlar problemlerini kabul ederek ç&oum...           • Amerika’da İş Vizesi, Yerleşim Oturum Almanın Tam Zamanı Türkiye’den Amerika’ya iş ve ticaret amaçlı düzenli seyahat etme...           • 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar” Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor' CHP Iğdır İl Başkanı Yardım Artantaş, ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal hakla...           • KALBİNİZ İÇİN EN KÖTÜ 8 GIDA Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, kalbinizi uzun yıllar sağlıklı tutmak için ...           • İl Tarımda 71 Sözleşmeli Personelin Sözleşmeleri Yenilendi Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde; 657 Sayılı Devlet Memurları...           • Elektrik ve Doğal Gazın Ocak Zammı Aralık Ayı Faturalarına Yansıtıldı Doğalgaz sağlayıcı firma ile Elektrik sağlayıcı firma 1 Ocak 2022 yılı itibariyle geçerli o...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1249 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3521 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3320 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3836 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3925 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3698 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3371 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3221 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3638 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3425 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik, Iğdır DHM'de Çalışan Taşeron Emekçilerin Haklarını Sordu

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Iğdır Devlet Hava Meydanlarında çalışan taşeron firma emekçilerinin hak kayıpları hakkında soru önergesi verdi.

Milletvekili Eksik konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde taşeron firmalar aracılığı ile çalışmakta olan personeller hak ettikleri ücreti alamamaktadır. “Eşit işe, eşit ücret” ilkesine aykırı bir haksızlık oluşmakta aynı hizmeti ifa eden taşeron firmanın personeli ile aynı işi ifa eden sözleşmeli personel çok farklı ücret alabilmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN tarafından yanıtlaması istemiyle verdiğimiz soru önergesi aşağıdadır:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN tarafından Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Habip EKSİK- Iğdır Milletvekili

Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde taşeron firmalar aracılığı ile çalışmakta olan personeller hak ettikleri ücreti alamamaktadır. “Eşit işe, eşit ücret” ilkesine aykırı bir haksızlık oluşmakta aynı hizmeti ifa eden taşeron firmanın personeli ile aynı işi ifa eden sözleşmeli personel çok farklı ücret alabilmektedir. Taşeron firmalara bağlı ulaşım hizmetinde çalışan personeller fazla çalışma, yersiz ücret kesintileri, uçuk ücret farkı gibi bir durum yaşanmakta dolaysıyla emekçiler arasında eşit olmayan bir ayırım oluşmaktadır.

Iğdır Devlet Hava Meydanları İşletmesinde çalışan kısım personelin taşeron firmalar tarafından Part-Time (yarım gün) çalıştırılmaktadır bu personellere asgari ücret kadar tutar dahi ödenmemektedir. Iğdır Devlet Hava Meydanının kurulduğu yer şehir merkezine, yani hava meydanına mesafesi dikkate alındığında taşeron firmalara bağlı çalışan emekçiler günün yarısını hava meydanında kalan kısmını da yollarda geçirmekte dolaysıyla günün hemen hemen tamamını Part-Time(yarım gün) çalıştıkları ve yarım günün ücretini aldıkları hizmeti ifa ederken bir gün dolmaktadır dolaysıyla emekçiler mağdur olmaktadırlar.

Bu bağlamda;

1- Iğdır Devlet Hava Meydanları İşletmesinde çalışan taşeron emekçi sayısı ne kadardır?

2- Iğdır Devlet Hava Meydanlarında çalışanlar arasındaki ayrımın sebebi nedir, taşeron firmalara bağlı emekçilerin düşük ücret ile çalıştırılmasının gerekçesi nedir?

3- Ulaşım sektörü Hava Meydanlarında çalışan bir kısım personelin part-time (yarım gün) çalıştırıldığı doğru mudur, söz konusu yarım gün çalıştırılan emekçilere ne kadar ücret verilmektedir?

4- Devlet Hava Meydanlarındaki emekçilerin eşit işe farklı ücret ödenmesi eşitlik ilkesine aykırı değil midir?

5- Ulaşım sektöründe Hava Meydanlarında çalışan taşeron firma çalışanlarına kadro verilecek midir?

6- Hava Meydanlarında çalışan emekçiler arasında gelir adaletsizliği, iş güvencesi, sendikalara özgürce üye olabilme koşullarının sağlanmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

7- Iğdır Devlet Hava Meydanları İşletmesinde taşeron firmalara bağlı çalışan ve günün tamamını çalıştıkları kurum ve kuruma giderken veya dönerken zamanın tamamı bu esnada harcanırken emekçilere yarım gün yani part-time ücret ödenmesinin gerekçesi nedir, Bakanlık olarak bu doğrultuda bir düzenleme yapılacak mıdır?

16:29

Haber tarihi: 21 / 10 / 2021
Haber Okunma: 255
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu
Sonraki: IĞDIR'IN KURTULUŞ YILLARINA TARİHSEL BAKIŞ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2111865
Aktif: 97
Bugün: 630
Dün: 1639

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi