HAYVAN PAZARI SERHAT KUMTEPE'YE VERİLDİ Seçilmiş Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş görevden uzaklaştırıldıktan sonra Kayyum V...           • TAMER AKBULUT’A VEDA YEMEĞİ VE PLAKET... Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde 5 yıldır İdari ve Mali İşler Şube Mü...           • Iğdır Üniversitesi ile ATABAGD Arasında Protokol İmzalandı Iğdır Üniversitesi ile Artvin Tıbbi Aromatik Bitkiler Araştırma ve Geliştirme Derneği Artvin ...           • TADDEF’ten Azerbaycan Konsolosuna Hayırlı Olsun Ve Başsağlığı Ziyareti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  ve T&uum...           • SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Kirliliğin Kontrolü Projesi kapsamında çif...           • Azerbaycan'da Düşen Helikopterdeki 16 Asker Öldü Azerbaycan'da tatbikat sırasında düşen askeri helikopterde bulunan 16 asker hayatını kaybetti...           • Türk-İş İl Temsilcisi Kaman: Asgari Ücret İnsan Onuruna Yaraşır Olmalı Türk-İş Iğdır İl Temsilcisi Mehmet Sıddık Kaman 2022 yılında geçerli olacak asgari &uu...           • PANDEMİ ÖĞRENCİLERİ DEĞİŞTİRDİ Dr.Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım: ‘’Yüz y&uum...           • Uzman Psikolog Tutku Sever Kliniğini Açtı Emekli öğretmenler Sabiha Sever ve Adnan Sever’in kızları Tutku Sever özel klinik ...           • Aralık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Fahrettin Demirel Atandı Milli Eğitim Bakanlığı ile Aralık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü göre...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3820 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3893 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3738 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1198 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3385 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3203 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3656 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3814 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3572 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4259 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3336 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3139 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3541 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3615 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3296 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik Bakana Atanması Yapılmayan Ücretli Öğretmenleri Sordu

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak çalışan emekçilerle ilgili soru önergesi verdi.

Milletvekili Dr. Eksik konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunlar dikkat çekti; Türkiye’de atanması yapılmadığından işsiz olan binlerce Eğitim Fakültesi mezunu genç yıllardır atanmayı beklemektedir.  Sendikaların tespitlerine göre binlerce genç asgari ücretin ve açlık sınırının altında öğretmenlik yapmak zorunda kaldıkları bakanlığınızın öğretmen kadroları açık olmasına rağmen kadrolu bir öğretmenin maaşının üçte biri oranında ücret vererek öğretmen açığı giderilmektedir.

Atanması yapılmayan ücretli öğretmenler ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER tarafından yanıtlaması istemiyle verdiğimiz önerge aşağıdadır:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük ’ün 96’ıncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Habip EKSİK-HDP Iğdır Milletvekili

Türkiye’de atanması yapılmadığından işsiz olan binlerce Eğitim Fakültesi mezunu genç yıllardır atanmayı beklemektedir. Sendikaların tespitlerine göre binlerce genç asgari ücretin ve açlık sınırının altında öğretmenlik yapmak zorunda kaldıkları bakanlığınızın öğretmen kadroları açık olmasına rağmen kadrolu bir öğretmenin maaşının üçte biri oranında ücret vererek öğretmen açığı giderilmektedir.

Tazminat verilmeden çalıştırılan, atanması yapılmayan ücretli öğretmenler hafta içi her gün çalıştırıldıkları halde sigorta primleri tam yatırılmıyor yani ücretli öğretmenin çalıştığı saat dikkate alınarak sigorta primleri eksik yani part-time (yarım gün) çalışma saati dikkate alınarak yatırılmaktadır. Yaz tatilinde işten çıkarılan ücretli öğretmenlerin ara tatilde maaşları kesiliyor, hiçbir özlük hakkı olmayan ücretli öğretmenler veya öğretmen adaylarının bir kısmı alanları dışında çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Bu durum emekli primleri ve kişinin alacağı sağlık hizmeti noktasında da mağdur olmasına sebep olmaktadır. Dolaysıyla zamanın tümünü ücretli olarak çalıştığı okulda geçiren atanması yapılmayan öğretmenin iş kanununa aykırı bir şekilde sigorta primlerinin eksik girilmesi eşitlik ilkesine aykırıdır.

Yıllarca atanmayı ve mesleklerini icra etmeyi umut eden birçok öğretmen adayı ya yaşamına son vermekte yada alanları dışında inşaat gibi bilmedikleri kaba işlerde çalışmakta dolaysıyla iş kazalarına kurban olmakta ve işsizliği hayatlarıyla ödemektedirler.

Pandemi döneminin zor sürecinde hiçbir geliri olmayan atanması yapılmayan öğretmen adayları ücretli öğretmen olabilmek için başvurdukları Milli Eğitim müdürlükleri tarafından AKP il ve ilçe binalarına yönlendirilmekte dolaysıyla asgari ücretin altında bir ücret ile çalışmak isteyen, yıllarca emek vererek okulu bitiren eğitim fakültesi mezunları iktidar tarafından rencide edilmekte aldıkları eğitim ve emek dikkate alınmamaktadır.

Bu bağlamda;

1- Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak çalışan öğretmen sayısı ne kadardır?

2- Atanması yapılmayan ücretli öğretmen alımı neye göre yapılmaktadır, ücretli öğretmen olarak atanacakların AKP il binalarında listelerinin oluşturulduğu iddiası doğru mudur?

3- Atanması yapılmayan ücretli öğretmen olarak çalışmak zorunda bırakılan öğretmenlere ders (saat) olarak ne kadar para ödenmektedir?

4- Pandemi döneminde atanması yapılmayan ücretli öğretmenlere yönelik bir ödeme yapıldı mı?

5- Atanması yapılmayan ücretli öğretmenlerin sigortasının yarım gün olarak yatırılmasının sebebi nedir?

6- Bakanlığınız 2022 yılı içerisinde ne kadar öğretmen alımı yapılacak, 2022 bütçesinde öğretmen açığının karşılanmasına yönelik ayrılan pay ne kadardır?

7- Son beş yılda intihar eden öğretmen adayı sayısı ne kadardır, ayrıca iş kazalarına kurban olan öğretmen sayısı ne kadardır?

16:37

Haber tarihi: 21 / 10 / 2021
Haber Okunma: 174
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanında Gerçeği Aratmayan Tatbikat!
Sonraki: IĞDIR'IN KURTULUŞ YILLARINA TARİHSEL BAKIŞ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2068819
Aktif: 22
Bugün: 789
Dün: 2033

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi