PARA SANAL TEHDİT GERÇEK Kripto para dolandırıcılıklar ile ilgili bilinmesi gerekenler... Kripto para, sanal para birimi o...           • BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESLENME REÇETESİ! Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte giyim tarzı, ruh hali ve beslenme durumunda değişikl...           • AMEDSPOR LOGOSU YERİNE TÜRK BAYRAĞI KONULDU! Fenerbahçe-Amedspor Kadın Futbol Ligi karşılaşmasında Amedspor’un takım logosu yerine...           • Problemlerinizi Gerçekten Çözmek İstiyor Musunuz? Herkesin hayatında farklı problemler vardır. Kimi insanlar problemlerini kabul ederek ç&oum...           • Amerika’da İş Vizesi, Yerleşim Oturum Almanın Tam Zamanı Türkiye’den Amerika’ya iş ve ticaret amaçlı düzenli seyahat etme...           • 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar” Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor' CHP Iğdır İl Başkanı Yardım Artantaş, ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal hakla...           • KALBİNİZ İÇİN EN KÖTÜ 8 GIDA Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, kalbinizi uzun yıllar sağlıklı tutmak için ...           • İl Tarımda 71 Sözleşmeli Personelin Sözleşmeleri Yenilendi Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde; 657 Sayılı Devlet Memurları...           • Elektrik ve Doğal Gazın Ocak Zammı Aralık Ayı Faturalarına Yansıtıldı Doğalgaz sağlayıcı firma ile Elektrik sağlayıcı firma 1 Ocak 2022 yılı itibariyle geçerli o...           • Iğdır Havalimanı Yazlık Havalimanına Döndü Iğdır’da kış aylarında sis nedeniyle görüş mesafesi bazı bölgelerde 10 metrey...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4045 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1248 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3520 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3320 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3925 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3698 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3371 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3221 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3638 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3720 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3425 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA

Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Kirliliğin Kontrolü Projesi kapsamında çiftçilerde tarımsal kaynaklı kirlilik konusunda farkındalık oluşturulurken nitrat kirliliği de mercek altına alındı. Yer üstü ve yeraltı sularında tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliği izleme çalışmaları ülke genelinde 4 bin 836 istasyondan oluşan izleme ağı ile takip ediliyor.

Nitrata hassas bölgelerin belirlenmesi ve nitrat kirliliğini önlemeye yönelik Nitrat Eylem Planı'nın hazırlanması çalışmaları TÜBİTAK'la birlikle sürüyor. 20 nehir havzasında tamamlanan çalışmanın gelecek yıl tüm nehir havzalarında tamamlanması hedefleniyor.

Topraklarımızda ve sularımızda tarımsal kaynaklı kirlilik unsurları daha çok tarımsal üretim sonucu oluşan bitkisel atıklar, tarımsal sanayi atıkları, aşırı gübrelemeden dolayı oluşan tuzluluk ve ağır metal birikimleri, sularda ötrofikasyon ve nitrat birikimi olarak sıralanabildiğini belirten Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU; "Tarım alanlarında yanlış ve bilinçsiz gübrelemelerle birlikte ciddi nitrat birikimleri meydana gelmektedir. Bitkilerde bulunan nitratın miktarındaki artışla birlikte sulama sularında bulunan nitrat oranı da canlı yaşamı için tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir" dedi.

Iğdır sularında tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliğinin kontrolü ve yönetimi çalışmaları kapsamında İl Müdürlüğünün teknik personeli tarafından her ay 25 yer üstü ve üç ayda bir 25 yer altı olmak üzere toplamda 50 noktadan numune alım ve analiz çalışmaları devam etmektedir.

09:34

Haber tarihi: 01 / 12 / 2021
Haber Okunma: 234
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: TADDEF’ten Azerbaycan Konsolosuna Hayırlı Olsun Ve Başsağlığı Ziyareti
Sonraki: Azerbaycan'da Düşen Helikopterdeki 16 Asker Öldü
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2111769
Aktif: 33
Bugün: 493
Dün: 1639

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi